کد خبر: ۲۱۵۷۰۵
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۳ - ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - 07 February 2024
هرچند این روزها دلار در سراشیبی کاهش قرار گرفته است، اما نوسان قیمت دلار در برخی بازه ها، بازار سهام را متاثر کرد. هرچند شاخص کل طی این روزها ریزشی است اما در جریان دادوستدهای بازار سهام در دی ماه امسال، ارزش معاملات خرد با افزایش محسوسی روبرو بود.

به گفته کارشناسان اقتصادی، بازار سهام در دی ماه امسال شاهد نقش‌آفرینی قیمت دلار بود.

به گزارش ایسنا، هرچند این روزها دلار در سراشیبی کاهش قرار گرفته است، اما نوسان قیمت دلار در برخی بازه ها، بازار سهام را متاثر کرد. هرچند شاخص کل طی این روزها ریزشی است اما در جریان دادوستدهای بازار سهام در دی ماه امسال، ارزش معاملات خرد با افزایش محسوسی روبرو بود.

همچنین، خودرویی‌ها به واسطه اخبار مساعد و پیشروی نماد خودرو بیشترین ارزش معاملات روزانه در دی ماه را به خود اختصاص داده اند، این در حالی است که محصولات شیمیایی به واسطه توجه به نمادهای پالایشی هم جزو صنایع بسیار مورد توجه در دی ماه محسوب می شود.

در زمینه این نوسانات، رحمان رحیمی - کارشناس بازار سرمایه - در گفت و گو با ایسنا، مهمترین عامل رشد نقدینگی در بازار بورس را اعتماد مردم به بازار سرمایه دانست و اظهار کرد: به نظر می رسد بازگشت اعتماد مردم به بازار سرمایه که در سال 1399 از دست رفت خیلی سخت باشد.

وی با اشاره به افزایش بیش از ۲۰ درصدی نرخ خودرو و ارز در سال جاری، متذکر شد: نمی توان براساس گزارش شرکت ها به این نتیجه رسید که بورس در دی ماه رشد داشته، زیرا اولا این رشد بورس عمدتا براساس رشد نرخ ارز است که نتیجه آن با تاخیر به بورس می رسد و رشد بازار سرمایه را در پی دارد، دوما شرکت هایی که افزایش سود خود را اعلام کرده اند، ارز محور هستند و رشد سود آنها به خاطر تاثیر افزایش ارز است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، نقدینگی زیادی در بورس در حال حاضر وجود ندارد و تا پایان سال جاری هم اتفاق خاصی در بازار سرمایه نمی افتد، لذا همچنان مانند قبل نوسانات مختلف در بورس وجود دارد.

رحیمی افزود: اگر قرار باشد بورس رشد کند از سال آینده این اتفاق می افتد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه روند نوسانات در بازار سرمایه، به نظر می رسد اتفاق خاصی امسال برای رشد بورس نیفتد اما پیش بینی می کنم که رشد سود خودرو در بورس ممکن است در سال آینده رخ دهد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: