کد خبر: ۲۱۲۸۸۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۲۴ شهريور ۱۴۰۲ - 15 September 2023
مدیر اداره اعتبارات این بانک گفت: از بیستم خردادماه سال جاری و با ابلاغ بسته نظارتی–اعتباری رشد منفی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در ابتدای سال جاری به رشد مثبت و فزاینده تبدیل شده است و انتظار می رود با روند کنونی اعطای تسهیلات مزبور تا پایان سال جاری کاهش قابل ملاحظه‌ای در تعداد متقاضیان در صف تسهیلات پیش‌بینی می‌شود.

بانک مرکزی : عملکرد تسهیلات پرداختی قرض‌الحسنه ازدواج با ابلاغ بسته ۱۵بندی نظارتی– اعتباری تا روز دوشنبه ۲۰شهریورماه به میزان ۲۱۰درصد در مبلغ و ۱۸۹ درصد در تعداد رشد داشته است که نشان‌دهنده همکاری شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات مذکور است.

مدیر اداره اعتبارات این بانک گفت: از بیستم خردادماه سال جاری و با ابلاغ بسته نظارتی–اعتباری رشد منفی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در ابتدای سال جاری به رشد مثبت و فزاینده تبدیل شده است و انتظار می رود با روند کنونی اعطای تسهیلات مزبور تا پایان سال جاری کاهش قابل ملاحظه‌ای در تعداد متقاضیان در صف تسهیلات پیش‌بینی می‌شود.

صحابی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۳۸۵هزار نفر به مبلغ ۷۸همت تسهیلات ازدواج دریافت کرده‌اند، افزود: بر اساس ابلاغ قانون بودجه شبکه بانکی باید نسبت به پرداخت ۱۴۴همت تسهیلات ازدواج تا پایان سال اقدام کند و بر این اساس باید تا به امروز ۶۸همت پرداخت می‌شد که با همکاری شبکه بانکی تاکنون ۷۸همت تسهیلات به متقاضیان اعطا شده است. او خاطرنشان کرد: ‌از ابتدای سال جاری تا بیست و یکم شهریورماه تعداد ۳۳۹.۷۹۸مورد تسهیلات فرزندآوری به مبلغ ۲۱همت به متقاضیان پرداخت شد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی معادل ۴۴/ ۴۳درصد داشت.

همچنین از زمان ابلاغ مصوبه شورای پول و اعتبار در تیرماه سال۱۴۰۱ تاکنون در زمینه پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن برای ۳۲۷.۵۴۴متقاضی پرونده تشکیل شده است که از این تعداد ۲۸۳.۶۶۰نفر به مبلغ ۱۶/ ۶همت تسهیلات دریافت کرده‌اند. صحابی خاطرنشان کرد: در اوایل تیر ماه حدود ۴۱۴هزار نفر در صف وام ازداوج قرار داشتند و پس از دستور رئیس‌جمهور و پیگیری‌های بانک مرکزی این صف به‌رغم اینکه در تیر ماه الی شهریورماه بیشترین میزان ثبت‌نامی را داشتیم، ۱۰۰هزار نفر کاهش پیدا کرده است و انتظار می‌رود با همکاری شبکه بانکی این صف به مرور کاهش پیدا کند. او تاکید کرد: باید توجه داشت که هر دو بخش این تسهیلات شامل تعداد متقاضیان و منابع بانک‌ها موارد سیالی است؛ یعنی هم متقاضیان در طول سال نسبت به ثبت‌نام اقدام می‌کنند و بانک‌ها هم باید منابع را با اخذ سپرده جدید و دریافت اقساط تسهیلات پرداختی قبلی جذب کنند و اینکه توقع داشته باشیم متقاضیان ثبت‌نام نکنند، امکان‌پذیر نیست.

صحابی ادامه داد: اگر بخواهیم امروز صف را به صفر برسانیم، ۱۳۷همت منابع لازم است که پیش‌بینی ما این است که بانک‌ها تا پایان سال ۱۴۴همت منابع را جذب کنند و بتوانند تسهیلات را پرداخت کند. لذا امید است مانند سنوات قبل بانک‌ها همکاری لازم را داشته باشند و تا انتهای سال این سهمیه محقق خواهد شد. مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی افزود: طبق نص صریح قانون بانک‌ها نباید بیشتر از یک ضامن برای وام ازدواج درخواست کنند و بانک مرکزی در این خصوص نظارت جدی و لازم را داشته و حتی با رؤسای شعبی که در این زمینه سخت‌گیری می‌کردند، برخورد شد و برکنار شدند و روند افزایشی پرداخت تسهیلات به‌واسطه پیگیری‌ها و نظارت‌ها متاثر شده است و اگر متقاضیان با بانکی که بیش از یک ضامن در خواست می‌کند، مواجه شدند می‌توانند مراتب را برای پیگیری به سامانه ۲۷۰۶ بانک مرکزی اعلام کنند.


صحابی درخصوص عدم ثبت‌نام غیرحضوی تسهیلات ودیعه فرزند سوم گفت: در حال حاضر امکان ثبت‌نام غیرحضوری وام ازدواج و فرزند از طریق سامانه بانک مرکزی وجود دارد و با توجه به حجم تقاضا و استعلام‌هایی که به‌صورت آنلاین انجام می‌شود و از نظر سخت‌افزاری امکان اینکه به این سامانه تقاضای جدید اضافه شود در حال حاضر وجود ندارد و باعث کندی و اختلال در روند پرداخت تسهیلات خواهد شد؛ البته روند پرداخت تسهیلات ودیعه فرزند سوم هم سرعت گرفته است و با همکاری وزارت راه و شهرسازی و تا پایان سال سهیمه‌ها محقق خواهد شد. صحابی درخصوص پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن هم گفت: بر اساس قانون تسهیلات نهضت ملی مسکن، ساخت این‌گونه مسکن باید برای افراد واجدالشرایط اتقاق بیفتد.

بر این اساس عملکرد شبکه بانکی را باید بر مبنای متقاضیانی که واجد شرایط هستند، بسنجیم. بر اساس آمارهای اخذشده از سامانه‌های وزارت راه و شهرسازی تاکنون از تعداد ۲میلیون و ۴۶هزار نفر متقاضی که به بانک معرفی شده‌اند، تعداد یک‌میلیون و ۵۱۲هزار نفر متقاضی موثر و واجد شرایط بوده‌اند. او افزود: از این تعداد حدودا ۳۶درصد یعنی ۵۴۰هزار نفر اصلا به بانک مراجعه نکرده‌اند. در واقع از طریق سامانه ثبت‌نام خود را انجام داده‌ و از جانب وزارت راه و شهرسازی به بانک معرفی شده؛ اما برای تشکیل پرونده به بانک مراجعه نکرده‌اند.


این مقام مسوول تاکید کرد: در واقع ۹۶۹ هزار نفر متقاضی اولیه بوده‌اند که به بانک عامل برای تسهیلات مراجعه کرده‌اند و از این تعداد ۲۲۳هزار نفر که ۲۳درصد متقاضیان را شامل می‌شود، به دلایل متعدد از قبیل معارض داشتن زمین، نداشتن آورده اولیه، فقدان پروانه ساختمانی و... واجد دریافت شرایط تسهیلات نبوده‌اند. بنابراین از این میزان ۲میلیون و ۴۲هزار نفری که به بانک‌ها معرفی شده‌اند، نهایتا ۷۴۶هزار نفر متقاضیانی هستند که امروز باید در مورد این دسته از افراد صحبت شود. او افزود: از این تعداد ۴۲۳هزار نفر یعنی حدود ۵۷درصد موفق شده‌اند با بانک‌ها قرارداد منعقد کنند و ۱۱۵هزار میلیارد تومان به این دسته از افراد تسهیلات پرداخت شده است، باید یادآور شد که این تسهیلات در قالب مشارکت مدنی اعطا می‌شود و فرآیند خاص خود را دارد و عموما زمانبر و نیازمند مراجعه به دفاتر اسناد رسمی است و به مرور این روند برای متقاضیان واجدشرایط در حال انجام است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: