کد خبر: ۲۱۲۰۰۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۲ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ - 01 August 2023
این بانک به‌‌‌منظور ترویج سنت حسنه ازدواج، از ابتدای سال ۱۴۰۲تا پایان تیرماه، ۸۷۹ فقره تسهیلات قرض‌‌‌الحسنه ازدواج معادل ۱۷۹۲۶۰۰میلیون ریال به متقاضیان پرداخت کرد. بر اساس این گزارش، تا‌کنون کلیه متقاضیان تسهیلات قرض‌‌‌الحسنه ازدواج، جهت اخذ تسهیلات به شعب عامل بانک معرفی ‌‌‌شدند و در حال حاضر تعداد ۷۰۹نفر متقاضی در حال طی کردن مراحل جهت اخذ تسهیلات هستند.


 بانک کارآفرین در راستای عمل به تعهدات ارائه تسهیلات تکلیفی، در چهارماه ابتدای سال ۱۴۰۲، بیش از هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال تسهیلات ازدواج و فرزندآوری پرداخت کرد.

به گزارشروابط عمومی بانک کارآفرین، این بانک به‌‌‌منظور ترویج سنت حسنه ازدواج، از ابتدای سال ۱۴۰۲تا پایان تیرماه، ۸۷۹ فقره تسهیلات قرض‌‌‌الحسنه ازدواج معادل ۱۷۹۲۶۰۰میلیون ریال به متقاضیان پرداخت کرد. بر اساس این گزارش، تا‌کنون کلیه متقاضیان تسهیلات قرض‌‌‌الحسنه ازدواج، جهت اخذ تسهیلات به شعب عامل بانک معرفی ‌‌‌شدند و در حال حاضر تعداد ۷۰۹نفر متقاضی در حال طی کردن مراحل جهت اخذ تسهیلات هستند.

تسهیلات ازدواج
فرآیند دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در بانک کارآفرین به این شرح است؛ هر یک از زوجین به صورت جداگانه باید در سامانه تسهیلات وام ازدواج بانک مرکزی، ثبت نام و کد رهگیری دریافت کنند. سپس توسط سرپرستی بانکی که در سامانه از طرف شخص متقاضی مشخص شده است، شعبه پرداخت‌کننده تسهیلات مشخص و برای فرد ثبت‌نام‌کننده، پیامک ثبت اطلاعات و شروع مرحله بعدی دریافت تسهیلات ارسال می‌شود. در مرحله آخر فرد متقاضی باید به شعبه مراجعه کرده با ارائه مدارک لازم پرونده خود را تکمیل و وام ازدواج خود را دریافت کند. این فرآیند نباید بیشتر از یک ماه زمان ببرد، در غیر این صورت فرد متقاضی باید مجددا ثبت نام کند.

بانک کارآفرین به‌‌‌منظور ترویج فرهنگ فرزندآوری و پس ازابلاغ بخشنامه بانک مرکزی در خصوص ارائه تسهیلات فرزندآوری درچهار ماه نخست سال‌جاری، به ۱۰۵ نفر متقاضی تسهیلات فرزندآوری معادل ۵۵۸۰۰میلیارد ریال تسهیلات ارائه کرد. بر اساس این گزارش، در حال حاضر ۵۸۱نفر متقاضی در حال طی کردن مراحل جهت اخذ تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری در شعب عامل هستند. بر اساس بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی به بانک‌ها، ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری در دستور کار بانک کارآفرین قرار گرفته است. به این ترتیب، بانک‌‌‌ها مکلفند مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان، با اخذ سفته از متقاضی یا یک ضامن معتبر، اقدام به پرداخت تسهیلات موصوف به شرح توضیحات ذیل کنند.

بر اساس قانون، برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۰ به بعد در خاک کشور ایران به دنیا آمده‌‌‌اند و پدرانشان نیز تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران دارند، تسهیلات قرض‌‌‌الحسنه فرزندآوری، به ازای فرزند اول‌‌‌ ۳۰میلیون تومان، به ازای فرزند دوم ۶۰میلیون تومان، به ازای فرزند سوم ۹۰ میلیون تومان، به ازای فرزند چهارم ۱۲۰ میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم به بعد ۱۵۰میلیون تومان پرداخت می‌‌‌شود. همچنین تسهیلات فرزندآوری به افرادی تعلق می‌گیرد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند بالای ۵/ ۲ نباشد. تسهیلات فرزندآوری بدون الزام به سپرده‌‌‌گذاری و با ۶ ماه دوره تنفس برای شروع اقساط پرداخت می‌شود. ولیکن در صورت توثیق سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار، متقاضی از معرفی ضامن یا ارائه سفته معاف خواهد بود.


تسهیلات فرزندآوری با کارمزد ۴ درصد به صورت سالانه پرداخت می‌‌‌شود و همچنین در مورد تولد فرزندان دوقلو و بیشتر به ازای هر فرزند یک وام تعلق می‌‌‌گیرد و ترتیب تولد لحاظ می‌شود. وام فرزندآوری صرفا برای اشخاصی که در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری بانک مرکزی که همان سامانه مربوط به تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج است، ثبت نام می‌کنند، تخصیص می‌یابد و روال آن همانند وام ازدواج، بعد از ثبت نام و تایید بانک مرکزی به طور مستقیم به یکی از شعب بانک کارآفرین ابلاغ می‌شود و قابل پرداخت توسط شعبه مذکور خواهد بود.

متقاضیان (پدران) واجد شرایط برای متولدین از یکم فروردین ۱۴۰۰ به بعد و حداکثر تا دو سال پس از تولد فرزند، می‌‌‌توانند نسبت به ثبت درخواست خود در سامانه مربوطه اقدام کنند و در صورتی که حین دوره بازپرداخت تسهیلات تولد فرزند، فرزند دیگری از متقاضی به دنیا آمد، پرداخت تسهیلات مذکور طبق ضوابط این دستورالعمل به کودک بعدی امکان‌پذیر است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: