کد خبر: ۲۰۹۹۱۵
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۲ - ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - 25 April 2023
پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراهی تا دو هفته هم زمان دارد و در صورتی که در این مدت نتوانید مبلغ لازم را بپردازید، جریمه می‌شوید که برای وسایل نقلیه مختلف، متفاوت است.

 بانکداری ایرانی-پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراهی تا دو هفته هم زمان دارد و در صورتی که در این مدت نتوانید مبلغ لازم را بپردازید، جریمه می‌شوید که برای وسایل نقلیه مختلف، متفاوت است.

به گزارش ایسنا، پرداخت عوارض آزادراهی در سفر یکی از الزامات برای راننده هنگام مسافرت است که با الکترونیکی شدن این پرداخت، کار تا حد زیادی آسان شده، کاهش زمان سفر، کاهش مصرف سوخت، صرفه‌جویی در استهلاک خودرو، پرداخت آسان عوارض، کاهش خرابی‌های رویه‌های آسفالتی در محل توقف دروازه‌های عوارض بخشی از مزایای الکترونیکی شدن اخذ عوارض در آزادراه‌های کشور است.

الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی با چهار آزادراه از اسفندماه ۱۳۹۷ آغاز شد و هدف این طرح کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت تردد در آزادراه‌ها بدون نیاز به توقف در باجه‌های آزادراهی بود و قرار بود شش ماهه تمام شود، اما تا کنون زمان‌بر شده است.

الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی کند پیش می‌رود؟

درحال حاضر همه آزادراه‌ها به امکان پرداخت الکترونیکی آزادراه مجهز نیستند، دلیل این موضوع هم از سوی مسئولان مربوطه، بدحسابی رانندگان در پرداخت عوارض عنوان شده است، زیرا در این صورت بهره‌برداران از این طرح که باید بخش عظیمی از بازگشت سرمایه‌شان و همه منابع مورد نیاز برای تعمیر و نگهداری از آزادراه را از محل دریافت عوارض تامین کنند، قادر به دریافت مبلغ مورد نظر نخواهند بود.

عباس بیات سرمدی -مدیرکل بهره‌برداری آزادراه‌های کشور- با بیان اینکه از ۲۸ آزادراه در حال بهره‌برداری در کشور، تا کنون ۱۵ آزادراه الکترونیکی شده‌اند، درباره علت تعلل در الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی به ایسنا گفت: تامین گلوگاه‌های کافی که دریافت عوارض را به‌صورت ۱۰۰ درصدی تضمین کند به تنهایی از سمت پلیس شدنی نیست و در حالی که شیوه‌نامه انجام این کار بین بیمه و وزارت راه بسته شده اما زیرمجموعه‌های بیمه‌ای تعلل می‌کنند.

مبلغ جریمه پرداخت نکردن عوارض آزادراهی چقدر است؟

برای پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه تا دو هفته هم زمان دارید و در صورتی که در این مدت نتوانید مبلغ لازم را بپردازید، جریمه می‌شوید. جریمه عدم پرداخت نکردن عوارض آزادراهی برای خودروهای سواری، وانت، مینی‌بوس و کامیونت ۴۰ هزار تومان، برای کامیون‌های دو محور و اتوبوس ۵۰ هزار تومان و برای کامیون‌های سه محور، تریلی و نفتکش ۹۰ هزار ریال تعیین شده است.

البته طبق بودجه ۱۴۰۲، وزارت راه و شهرسازی مکلف است در تعیین نرخ عوارض جاده‌ای به‌صورت پلکانی عمل کند تا حقوق کاربرانی که به‌ موقع نسبت به پرداخت عوارض اقدام می‌کنند، رعایت و انگیزه لازم برای پرداخت به ‌موقع عوارض حفظ شود؛ این بدان معناست که در صورت پرداخت نکردن عوارض در موعد مقرر، مبلغ جریمه با گذشت زمان افزایش می‌یابد.

چطور عوارض آزادراهی را الکترونیکی پرداخت کنیم؟

برای پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه، کافی است به جای اینکه این کار را از طریق باجه‌های عوارضی انجام دهید، از لاین‌هایی که برای پرداخت الکترونیکی عوارض ایجاد شده، عبور کنید، بدین‌ترتیب بدون اینکه نیازی به توقف باشد، می‌توانید این کار را بعدا از طریق گوشی‌های تلفن همراه و سامانه‌های الکترونیکی انجام دهید.

وزارت راه و شهرسازی روش‌های مختلفی برای پرداخت الکترونیکی عوارض بزرگراه‌ها در نظر گرفته است. یکی از این روش‌ها، استفاده از برچسب پرداخت عوارضی اتوبان است. برای این کار کافی است برچسب الکترونیکی پرداخت عوارض را تهیه کنید و هر بار که از باجه الکترونیکی عوارضی رد می‌شوید، مبلغی از شارژ حساب کاربری راننده کم می‌شود و این برچسب‌ها قابلیت شارژ شدن هم دارند. همچنین اپلیکیشن‌ها و سامانه‌های مختلفی برای پرداخت الکترونیکی عوارض در نظر گرفته شده است که با انتخاب هر یک از این سامانه‌ها می‌توانید به‌صورت آنلاین نسبت به پرداخت عوارضی خود اقدام کنید.

در صورتی که نخواستید از روش‌های پرداخت آنلاین استفاده کنید هم یکی دیگر از روش‌های پرداخت، هم از طریق خودپرداز بانک‌هاست. برای این کار می‌توانید شناسه قبض و شناسه پرداخت خود را از طریق لینک استعلام عوارض آزادراهی دریافت کرده و با حضور در یکی از خودپردازها، عوارضی خود را پرداخت کنید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: