کد خبر: ۲۰۸۵۱۳
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۹ - ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - 06 February 2023
به گفته رئیس کل بیمه‌ مرکزی مجوز فعالیت به 6 شرکت جدید بیمه‌ای در سال جاری داده شد که عمده این شرکت‌ها در زمینه‌های تخصصی مانند بیمه زندگی و بیمه اتکایی فعالیت می‌کنند ....

مجید بهزادپور امروز در جمع خبرنگاران  در مورد حق بیمه تولیدی در سال جاری گفت: حق بیمه 10 ماهه کشور به 104.6 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به رقم مشابه سال قبل رشدی به میزان 55.6 درصد داشته است.

او در مورد پرداخت خسارت توسط صنعت بیمه نیز گفت: صنعت بیمه در قالب 56 میلیون خسارت حادثه به میزان 73.3 هزار میلیارد تومان پرداخته است که نسبت به رقم مشابه سال قبل از رشدی معادل 55.4 درصد برخوردار شده است. همچنین تعداد خسارت‌ها نسبت به مشابه سال قبل 55.3 درصد رشد داشته و سهم خسارت از حق بیمه‌ها 52.2 درصد بوده و سهم بخش غیر دولتی از پرتفوی بیمه امسال 73 درصد بوده است.

به گزارش بانکداری ایرانی، بهزاد پور بیان اینکه هدف بیمه مرکزی تقویت نظارت حرفه‌ای بر شرکت‌ها است گفت:‌ در این زمینه با اصلاح آئین‌نامه سرمایه‌گذاری با رعایت حقوق بیمه‌گذاران مشکلات شرکت‌ها را برطرف می‌کنیم و اولویت ما آئین‌نامه‌هایی است با همکاری اعضای شورای عالی بیمه اصلاح می‌شود.

او افزود: در راستای مقررات‌زدایی و کاهش مداخلات بیمه مرکزی و تقویت نقش نظارتی با اصلاح آئین‌نامه 90 صنعت بیمه تعداد سمت‌هایی که نیاز به مجوز بیمه مرکزی داشت از 16 مورود به 6 مورد کاهش یافت.

به گفته رئیس کل بیمه‌ مرکزی مجوز فعالیت به 6 شرکت جدید بیمه‌ای در سال جاری داده شد که عمده این شرکت‌ها در زمینه‌های تخصصی مانند بیمه زندگی و بیمه اتکایی فعالیت می‌کنند علاوه بر این در راستای کاهش سهم دولت از بیمه‌های اتکایی به 11 شرکت موجود بیمه‌ای نیز اجازه ارائه محصولات اتکایی داده شده است که البته این مجوزها موقتی است و باید شرکت‌های تخصصی اتکایی در این زمینه مجوز بگیرند.

رئیس‌کل بیمه مرکزی گفت:‌ برای اولین بار انتشار اوراق بیمه‌ اتکایی که از سال 99 در قالب تبصره‌ بودجه بود، امسال به صورت جدی پیگیری می‌شود که این اوراق توسط سه شرکت در بازار سرمایه منتشر خواهد شد و از شورای فقهی بورس هم برای تبادل و نقل و انتقال مالکیت اوراق بیمه اتکایی مجوز گرفته‌ایم.

ریس شورای عالی بیمه گفت: انتشار اوراق بیمه اتکایی به منظور انتقال ریسک به مردم صورت می‌گیرد همچنین با قوه قضائیه،‌پلیس و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تفاهم‌نامه‌هایی امضاء کرده‌ایم.

او این را هم گفت:‌در راستای کاهش نقش بیمه مرکزی در بیمه اتکایی علاوه بر مجوزهایی که به شرکت‌های جدید داد‌ه‌ایم، به 11 شرکت بیمه موجود هم مجوزهای موقت برای حضور در بازار بیمه اتکایی داده‌ایم.

مجید بهزادپور، رئیس کل بیمه مرکزی گفت: به نظرم بیمه توسعه به اندازه کافی مجازات دیده و این شرکت باید دوباره به صنعت بیمه برگردد و سهامداران شرکت در چندسال اخیر همکاری کرده‌اند و بخش عمده خسارت‌ها پرداخت شده است. با این حال این نظر شخصی است و نظر نهایی برای احیای بیمه توسعه را شورای عالی بیمه باید بگیرد.

به گفته مدیر کل ، بیمه حافظ اجازه صدور بیمه شخص ثالث در سرزمین اصلی را ندارد و شایعه صدور مجوز صدور بیمه شخص ثالث به بیمه حافظ در سرزمین اصلی را قویا رد می شود و این شرکت مجوز نگرفته است و تنها برای رفع تعلیق صدور مجوز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مذاکراتی انجام شده است.

 

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: