کد خبر: ۲۰۷۲۴۵
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - 03 December 2022
فاضلیان عضو هیات مدیره و معاون امور اعتباری با بیان اینکه رقم کل تسهیلات اعطایی بانک مسکن از مبلغ 85 هزار میلیارد تومان در 8 ماهه سپری شده سال جاری گذشت، گفت: بانک مسکن نسبت به مقطع مشابه سال گذشته 151 درصد بیشتر تسهیلات اعطا کرده است.

فاضلیان عضو هیات مدیره و معاون امور اعتباری با بیان اینکه رقم کل تسهیلات اعطایی بانک مسکن از مبلغ 85 هزار میلیارد تومان در 8 ماهه سپری شده سال جاری گذشت، گفت: بانک مسکن نسبت به مقطع مشابه سال گذشته 151 درصد بیشتر تسهیلات اعطا کرده است.

سید محسن فاضلیان عضو هیات مدیره و معاون امور اعتباری بانک در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا ، با اشاره به رکورد تاریخی این بانک در اعطای تسهیلات در سال جاری گفت: کل تسهیلات اعطایی در سال جاری تا پایان 29 آبان‌ماه نسبت به سال گذشته با افزایش 151 درصدی همراه بوده است و تا تاریخ مذکور کل تسهیلات بانک مسکن مبلغ 85 هزار و 330 میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه بیشترین سهم تسهیلات اعطایی تا پایان آبان‌ماه 1401 مربوط به بخش مشارکت مدنی است، اظهار کرد: بخش مشارکت مدنی 61 درصد از کل تسهیلات را به خود اختصاص داده است؛ درحالی که سهم تسهیلات این بخش در مقطع مشابه سال گذشته 40 درصد بوده است.

فاضلیان افزود: با عنایت به سیاست توسعه‌ای بانک مسکن در بخش مسکن و ساختمان در سال جاری مبلغ 76 هزار و 794 میلیارد تومان یعنی معادل 90 درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک در بخش مسکن و ساختمان پرداخت شده است. تسهیلات اعطایی در بخش مسکن به کل تسهیلات در همین مقطع در سال گذشته 85 درصد بوده که نشان دهنده افزایش تمرکز پرداخت تسهیلات در بخش مسکن در سال جاری است.

عضو هیات مدیره و معاون امور اعتباری بانک مسکن اضافه کرد: تعداد واحدهای تامین مالی شده در سال 1401 در قالب ساخت مسکن، 158 هزار و 311 واحد و در قالب خرید مسکن 116 هزار و 342 واحد بوده است. قراردادهای منعقده جهت ساخت مسکن در سال جاری بیش از 52 هزار و 279 میلیارد تومان است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل 283 درصد افزایش را نشان می‌دهد؛ همچنین تسهیلات اعطایی جهت خرید مسکن در سال جاری بیش از 99 هزار و 279 میلیارد تومان است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل 79 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: تعداد واحدهای ایجاد شده ناشی از مشارکت مدنی طی سال 1400 بالغ بر 59 هزار و 201 واحد مسکونی بوده که در سال جاری با رشد 167 درصدی به تعداد 158 هزار و 311 واحد افزایش یافته است.

اعطای 58 درصد تسهیلات ساخت مسکن به انبوه‌سازانی که از فناوری‌های نوین بهره می‌برند

فاضلیان به سیاست بانک مسکن در راستای حمایت از انبوه‌سازان حرفه‌ای که از فناوری‌های نوین در ساخت واحدهای مسکونی بهره می‌برند اشاره و اظهار کرد: نظر به سیاست‌های حمایت از تامین مالی پروژه‌های ساختمانی که توسط انبوه‌سازان دارای صلاحیت حرفه‌ای احداث می‌شود و از فناوری‌های نوین و مصادیق کاهش مصرف انرژی بهره می‌گیرند، معادل 58 درصد از کل تسهیلات ساخت پرداخت شده به پروژه‌های دارای فناوری‌های نوین در بخش مسکن و ساختمان اختصاص یافته است.

عضو هیات مدیره و معاون امور اعتباری بانک مسکن افزود: در راستای سیاست‌های دولت محترم و وزارت راه و شهرسازی با رویکرد رونق بخشی به حوزه مسکن از طریق افزایش تولید مسکن در کشور برای اقشار هدف، «قانون جهش تولید مسکن» توسط نهادهای مورد تایید وزارت راه و شهرسازی در دست اقدام بوده و با توجه به ظرفیت بالقوه بانک مسکن، 200 هزار و 332 فقره تسهیلات به مبلغ بیش از 67 هزار میلیارد تومان انعقاد قرارداد و یا در مرحله انعقاد قرارداد است.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر علاوه بر موارد مذکور این بانک به عنوان بازوی اجرایی دولت محترم در پیاده‌سازی طرح‌های حمایتی بر اساس تکالیف قانونی بودجه نسبت به پرداخت تسهیلات تکلیفی به حادثه‌دیدگان حوادث غیرمترقبه، بازسازی بافت‌های فرسوده شهری و روستایی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، تسهیلات ساخت و خرید مسکن ایثارگران و ... مکلف شده و تاکنون عملکرد قابل توجهی را در این حوزه داشته است.

فاضلیان درباره افزایش میزان تسهیلات اعطایی در بخش‌های مختلف گفت: تا پایان آبان ماه بیش از 5 هزار میلیارد تومان وام در قالب قرض‌الحسنه توسط بانک مسکن پرداخت شده است.

پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در اولویت بانک مسکن است

عضو هیات مدیره و معاون امور اعتباری بانک مسکن حمایت از طرح جوانی جمعیت و همچنین ازدواج جوانان را از جمله اولویت‌های این بانک معرفی کرد و این حوزه را جزو مباحث دو وجهی حمایتی تسهیلاتی و همچنین مسئولیت اجتماعی بانک خواند و گفت: بانک مسکن در سال جاری به منظور حمایت از ازدواج جوانان نسبت به پرداخت مستمر تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزندآوری اقدام کرده که بر اساس آن تا پایان آبان ماه بیش از تعداد 17 هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به متقاضیان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه بانک مسکن عملکرد مطلوبی در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج داشته است، اظهار کرد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران سهمیه بانک مسکن را در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در سال 1401 را مبلغ 3 هزار و 558 میلیارد تومان تعیین کرده است و میزان تسهیلات اعطایی بانک تا پایان آبان ماه نیز بیش از 2 هزار و 400 میلیارد تومان است.

فاضلیان افزود: با توجه به تاکیدهای صورت گرفته، اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به عنوان اولویت اول بانک در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: