کد خبر: ۲۰۷۰۸۸
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۷ - ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - 26 November 2022
در قالب کشاورزی قراردادی بر بستر پلتفرم مدیریت زنجیره تامین، کشاورز می‌تواند نهاده‌ها و خدمات مورد نیاز خود را به صورت اعتباری و بدون پرداخت وجه نقد، از سازمان‌های ذیربط تامین کند و پس از برداشت محصول و تحویل آن به دولت، این هزینه‌ها از محل وجوه خرید تضمینی محصول کسر می‌شود.

مدیرعامل بانک کشاورزی از آغاز اجرای کشاورزی قراردادی گندم از ابتدای آذرماه در این بانک خبر داد.


به گزارش پایگاه خبری نقدینه به نقل از روابط عمومی بانک کشاورزی، فرخ نژاد با اشاره به عاملیت بانک کشاورزی در خرید تضمینی بالغ بر ۷.۲ میلیون تن گندم به ارزش حدودی ۸۳۰ هزار میلیارد ریال از کشاورزان در سال زراعی جاری و پرداخت میلیارد‌ها ریال تسهیلات برای خرید نهاده‌های زراعی، بر اهمیت جایگزینی ابزار‌های نوین تامین مالی تعهدی و اعتباری به جای روش‌های سنتی و نقدی تاکید کرد و اظهار داشت: در قالب کشاورزی قراردادی بر بستر پلتفرم مدیریت زنجیره تامین، کشاورز می‌تواند نهاده‌ها و خدمات مورد نیاز خود را به صورت اعتباری و بدون پرداخت وجه نقد، از سازمان‌های ذیربط تامین کند و پس از برداشت محصول و تحویل آن به دولت، این هزینه‌ها از محل وجوه خرید تضمینی محصول کسر می‌شود.

وی افزود: بانک کشاورزی در پی تجربه‌های موفق کشاورزی قراردادی در سنوات گذشته، در راستای سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و بر اساس نقشه راه و شیوه نامه‌های بانک مرکزی، امسال اجرای کشاورزی قراردادی گندم و تامین مالی زنجیره‌ای را بر بستر پلتفرم مدیریت زنجیره تامین با رویکرد اعتباری و با استفاده از ابزار‌های نوین تعهدی نظیر گواهی اعتبار مولد (گام)، کیف پول و کارت اعتباری، گشایش اعتبار ریالی و ضمانت نامه، در دستور کار قرار داده است.

فرخ نژاد تصریح کرد: مدل پیشنهادی تامین مالی بانک کشاورزی برای کشاورزی قراردادی، به صورت اعتباری و با کمترین اتکا به منابع نقدی انجام می‌شود و می‌تواند از طریق گردش جریان اعتباری، راهکار موثری برای جبران کمبود منابع مالی بانک‌ها برای حمایت از بخش کشاورزی و نیز کمک بزرگی به تامین امنیت غذایی کشور به واسطه افزایش پایداری تأمین نهاده‌ها باشد.

وی خاطرنشان ساخت: در این روش، از انعقاد قرارداد‌های کاغذی و مراجعات حضوری تا حد زیادی کاسته می‌شود و همچنین فاکتور‌های خدمات و نهاده‌ها به صورت الکترونیک ایجاد و توسط بانک از محل اعتبار تخصیصی تسویه می‌شوند.

مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان این که در حال حاضر خدمات ارائه شده بر بستر پلتفرم شامل بیمه محصولات و خرید کود است که با هماهنگی شرکت بازرگانی دولتی، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و صندوق بیمه کشاورزی انجام می‌شود، گفت: پیش بینی می‌شود در سال‌های آتی خرید همه مواد اولیه و نهاده‌ها و ارائه کلیه خدمات مورد نیاز از جمله خرید سموم، انجام آزمایشات خاک، خدمات مکانیزاسیون، خدمات گیاه پزشکی، خرید بذر گواهی شده، خدمات آموزشی، فنی، توسعه‌ای، دانش‌بنیان، تحقیقاتی و ... بر بستر این پلتفرم انجام شوند.

شایان ذکر است بر اساس برآورد ابلاغ شده توسط شرکت بازرگانی دولتی برای کشاورزی قراردادی گندم، بانک کشاورزی با اخذ تضامین لازم، به ازای هر هکتار گندم آبی مبلغ ۳۳ میلیون ریال اعتبار برای بیمه و خرید کود مورد نیاز به کشاورزان تخصیص می‌دهد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: