کد خبر: ۲۰۵۳۸۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۶ - ۰۴ شهريور ۱۴۰۱ - 26 August 2022
دبیرکل سازمان ملل متحد در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه ایران روند توافق برای رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران را مثبت ارزیابی و از تهران تشکر کرد.

بانکداری ایرانی-دبیرکل سازمان ملل متحد در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه ایران روند توافق برای رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران را مثبت ارزیابی و از تهران تشکر کرد.

به گزارش تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در تماس تلفنی که به‌ابتکار دبیرکل سازمان ملل متحد انجام شد، در خصوص برخی موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه منطقه‌ای و‌ جهانی از جمله کنفرانس معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و همچنین روند مذاکره رفع تحریم‌ها گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی در پاسخ به تأکید گوترش مبنی بر ضرورت اجماع در نشست ان‌پی‌تی اظهار داشت: "رییس کنفرانس اخیر ان‌پی‌تی، متأسفانه با نادیده گرفتن مصوبات کنفرانس‌های 1995، 2000 و 2010 به‌خصوص در مورد خاورمیانه که همیشه از رژیم اسرائیل می‌خواست به ان‌پی‌تی بپیوندد و تأسیسات هسته‌ای‌اش را تحت پادمان آژانس قرار دهد، تمام دستاوردهای کنفرانسهای قبلی را کنار گذاشت که به هیچ وجه برای ما قابل قبول نیست".

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها خاطرنشان کرد: آمریکا روز گذشته به پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد و اکنون همکارانم در حال بررسی آن هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: به همه طرفها تأکید کرده‌ایم حل‌وفصل موضوعات ساختگی و سیاسی پادمانی، یک ضرورت اساسی است. ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به توافق قوی و پایدار را داریم و این اراده را در عمل نشان داده‌ایم.

امیرعبداللهیان همچنین از تلاش‌های سازنده دبیرکل سازمان ملل متحد برای کمک به صلح و امنیت جهانی تشکر کرد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این گفتگوی تلفنی، ضمن تأکید بر لزوم اجماع در معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای تأکید کرد دغدغه‌های جمهوری اسلامی ایران را مورد بررسی و توجه قرار خواهد داد.

آنتونیو گوترش با مثبت خواندن روند توافق و با قدردانی از تلاش و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد که مذاکرات وین با حصول نتیجه رضایتبخش به پایان برسد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: