کد خبر: ۲۰۲۸۳۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۲ - ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 21 April 2022
پس از یک سال بلاتکلیفی ۱۸ میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از موافقت رییس‌جمهور با اختصاص سهام برای جاماندگان سهام عدالت تا پایان سال خبر داد.

پس از یک سال بلاتکلیفی ۱۸ میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از موافقت رییس‌جمهور با اختصاص سهام برای جاماندگان سهام عدالت تا پایان سال خبر داد.

به گزارش  بانکداری ایرانی،  پس از آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹، نمایندگان مجلس طرح جاماندگان سهام عدالت را به جریان انداختند که در تاریخ ١٣ خرداد ماه همان سال اعلام وصول شد.

اختلاف مجلس و دولت در موضوع جاماندگان سهام عدالت

با وجود پیگیری طرح اختصاص سهام عدالت به جاماندگان از سوی نمایندگان مجلس، دولت مخالفت خود را با این طرح اعلام کرد و دلیل آن را، نبود منابع برای اختصاص به این افراد دانست. کمیسیون تلفیق تعداد جاماندگان را به ۷ میلیون نفر کاهش داد. طبق آخرین اعلام رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، سال جاری با هماهنگی دولت می‌توان کار واگذاری سهام عدالت به ۵۰ درصد از مشمولان سهام عدالت را انجام داد.

یکی از اصلی‌ترین ابهامات، به محل تامین منابع برای اختصاص سهام به جاماندگان مربوط میشود. با وجود اینکه پورابراهیمی از پذیرفتن بار مالی این طرح توسط دولت خبر داده،دولت هنوز منابع این طرح را اعلام نکرد.

در جریان رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۱، کمیسیون اقتصادی مجلس پیشنهاد کرد، دولت از محل فروش شرکت‌‌های مشمول اصل ۴۴ به افرادی که جامانده سهام عدالت هستند، معادل ۵۰‌ درصد سهام عدالت فعلی، اختصاص دهد. اما این پیشنهاد در زمان بررسی لایحه بودجه در صحن مجلس تغییر کرد و قید ۵۰ درصد حذف شد. دولت به‌ جای اینکه مکلف به اختصاص سهام عدالت به جاماندگان شود، مجاز شد چنانچه بتواند از محل فروش شرکت‌‌های مشمول اصل ۴۴ درآمدی کسب کند، را به جاماندگان سهام عدالت اختصاص دهد.

زمان ثبت‌نام جاماندگان سهام عدالت

21 فروردین ماه، پورابراهیمی از آغاز واگذاری سهام عدالت به جاماندگان در سال جاری خبر داد و گفت: از خردادماه، فراخوان واگذاری سهام به این مشمولان انجام می‌شود. ۱۸ تا ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور، مشمول سهام عدالت هستند. اما این سهام را دریافت نکردند.

مشمولان جدید سهام عدالت، چه اشخاصی هستند؟

حدود ۲۰ میلیون نفر از افراد جامعه که واجد دریافت سهام عدالت هستند، به هر دلیلی این سهام به آنها واگذار نشد. حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد و بیش از یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی، فاقد سهام عدالت هستند و باید تعیین تکلیف شوند.

پورابراهیمی گفت: پیشنهاد ما این است که تخصیص سهام عدالت به جاماندگان بر اساس اولویت‌بندی انجام شود و اولویت هم با افراد تحت پوشش سازمان‌های حمایتی مانند کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان معسر است.

۱۴ شهریورماه سال گذشته و پس از گذشت حدود یک سال از بلاتکلیفی جاماندگان از سهام عدالت، پورابراهیمی از موافقت رییس‌جمهور با اختصاص سهام برای جاماندگان سهام عدالت تا پایان سال و ارجاع موضوع به سازمان برنامه و بودجه خبر داد.

وی گفت: محل تامین سهام از سبد دستگاه‌هایی است که سهام آنها برای سهام عدالت در نظر گرفته شده و از همان سبد و از باقیمانده همان سهام شرکت‌ها، سهام جاماندگان تامین خواهد شد.

باران ایرمان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: