کد خبر: ۲۰۰۸۱۸
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۲۲ دی ۱۴۰۰ - 12 January 2022
بانک مرکزی شیوه نامه اجرایی صدور و ثبت چک تضمین شده در سامانه صیاد را ابلاغ کرد.

بانک مرکزی شیوه نامه اجرایی صدور و ثبت چک تضمین شده در سامانه صیاد را ابلاغ کرد.

به گزارش بانکداری ایرانی، بر اساس این شیوه نامه از 18 دی ماه 1400 امکان انجام عملیات ثبت صدور چک تضمین شده در درگاه خدمات الکترونیک بانک مرکزی (پورتال سامانه صیاد( پیچک) مهیا شده است و از تاریخ مذکور صدور چک تضمین شده برای مشتریان بدون اخذ شناسه استعلام ممنوع است.

به گزارش روابط عمومی بانک توسعه تعاون ،صدور چک های تضمین شده توسط بانک ها صرفاً از طریق سامانه صدوریکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) میسر خواهد بود و بانک ها می توانند نسبت به درخواست دسته چک تضمین شده از طریق فراخوانی سرویس ثبت درخواست دسته چک مطابق با مستند فنی و مفهومی سامانه صیاد اقدام کنند.

بر اساس این بخشنامه ،تحویل چک تضمین شده به متقاضی آن، مستلزم انجام عملیات ثبت صدور در سامانه صیاد( پیچک) توسط بانک(شعب) می باشد .

مشابه چک های عادی صیادی جدید، واگذاری چک های تضمین شده در سامانه چکاوک، مستلزم انجام عملیات ثبت و صدور و قفل کردن آن در سامانه صیاد( پیچک) خواهد بود.

همچنین از روز 16 بهمن 1400 واگذاری چک تضمین شده با استفاده از شناسه استعلام صیاد ثابت در سامانه چکاوک ممنوع بوده و از تاریخ یاد شده پذیرش چک های مزبور با شناسه استعلام ثابت در سامانه چکاوک مردود می شود. لذا از تاریخ یاد شده تسویه چک های تضمین شده ای که براساس این بخشنامه صادر نشده باشند، به صورت بین بانکی و از طریق سامانه چکاوک میسر نبوده و باید به صورت درون بانکی پذیرش و پردازش شود.

باران ایرمان
برچسب ها: چک تضمینی ، چک ، بانک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: