کد خبر: ۲۰۰۵۷۳
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۰ - ۱۳ دی ۱۴۰۰ - 03 January 2022
سرپرست شرکت فرابورس گفت: راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری، تکمیل پروژه های نیمه تمام با تاسیس شرکت پروژه های سهامی عام و تامین مالی با فروش اوراق ارزی، سه راهکار بازار سرمایه برای تامین مالی طرح های پتروشیمی است.

بانکداری ایرانی - سرپرست شرکت فرابورس گفت: راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری، تکمیل پروژه های نیمه تمام با تاسیس شرکت پروژه های سهامی عام و تامین مالی با فروش اوراق ارزی، سه راهکار بازار سرمایه برای تامین مالی طرح های پتروشیمی است.

به گزارش ایرنا، «میثم فدایی واحد» امروز (دوشنبه) در نخستین نشست «چالش‌های صنعت پتروشیمی راهکارهای برون رفت از آن» با اشاره به اینکه مهمترین مشکل شرکت‌های پتروشیمی در بورس پیش بینی پذیر نبودن وضعیت قیمت خوراک و سوخت در بودجه سال ۱۴۰۱ است، افزود: پیش‌بینی‌پذیری نرخ خوراک و سوخت پتروشیمی از مهمترین اولویت‌ها برای فعالان بازار سرمایه است.

وی ادامه‌داد: حجم بالایی از بازار سرمایه را شرکت های پتروشیمی تشکیل می‌دهند و افت این شرکت‌ها باعث افت بازار سرمایه می‌شود.

فدایی، به مطالبات شرکت‌های اوره ای اشاره کرد که در تامین هزینه های توسعه ای دچار مشکل می‌شوند و گفت: سومین ریسک شرکت های پتروشیمی در بازار سرمایه، قطعی گاز در زمستان است.

وی تاکید کرد: امسال زمستان سردی خواهد بود و انرژی بیشتری نیاز است، از همین رو یکی از صنایعی که در بورس آسیب خواهند دید پتروشیمی ها هستند.

به گفته سرپرست شرکت فرابورس، چهارمین ریسک عدم امکان سرمایه گذاری های بلندمدت در پروژه های جدید است و نمی‌توانند تعمیرات اساسی را انجام دهند. به‌طور مثال پتروشیمی نوری بیش از ۲۸ ماه است که به تعمیرات اساسی نرفته است.

وی افزود: برای حل این مسایل و مشکلات سه پیشنهاد وجود دارد؛ پیشنهاد نخست راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری است و اکنون ۵۵۰ هزار میلیارد تومان انواع صندوق سرمایه گذاری در بورس وجود دارد.

فدایی با تاکید بر اینکه یکی از ویژگی‌های سهام پتروشیمی پیچیدگی بازدهی است، گفت: دومین موضوع پروژه های نیمه تمام است. از همین رو شرکت پروژه های سهامی عام را راه اندازی کردیم تا با تکیه بر آن اقدام به تامین مالی یک پروژه نیمه تمام بپردازیم.

سرپرست شرکت فرابورس ایران ادامه‌داد: در بازار سرمایه اقبال خوبی به سهام پتروشیمی ها وجود دارد و خاطره خوشی از پالایشگاه ستاره خلیج فارس داشتیم.

وی، راهکار دیگر را تامین مالی از طریق فروش اوراق ارزی با توجه به قیمت شاخص دلار دانست و افزود: اوراق به صورت ریالی به فروش می رسد و با توجه به منابع پتروشیمی ها تبدیل به منابع ارزی شده و در سررسید با قیمت شاخص دلار تسویه می شود.

فدایی تاکید کرد: در شرایط ثبات ارزی امکان انتشار اوراق ریالی با شاخص دلار وجود خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، نخستین نشست ملی بررسی چالش‌های صنعت پتروشیمی و راهکارهای برون رفت از آن از امروز (دوشنبه، ۱۳ دی ماه) در دانشگاه امام صادق آغاز شده و تا فردا ادامه خواهد داشت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: