کد خبر: ۱۹۸۳۲۵
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۳ - ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - 18 October 2021
با شیوع ویروس کرونا بانک ایران زمین اقدامات ارزنده‌ای را در راستای پیشبرد مسئولیت‌های اجتماعی انجام داد، به طوری که می‌توان ادعا کرد بانک ایران زمین کارنامه درخشانی را در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی طی دوران بحران کرونا از خود به یادگار گذاشت.

با شیوع ویروس کرونا بانک ایران زمین اقدامات ارزنده‌ای را در راستای پیشبرد مسئولیت‌های اجتماعی انجام داد، به طوری که می‌توان ادعا کرد بانک ایران زمین کارنامه درخشانی را در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی طی دوران بحران کرونا از خود به یادگار گذاشت.

 نهادها و بنگاه‌های مالی و پولی که امروزه به عنوان بانک شناخته می‌شوند، در ایفای مسئولیت اجتماعی خود، راه و روش متفاوت و البته پیچیده تری را نسبت به دیگر بنگاه های اقتصادی طی می کنند. بطوری که هر بنگاه اقتصادی، مانند تمامی اجزا و عناصر یک نظام اقتصادی، باید در عرصه اجتماعی، نقش آفرینی کند. به عبارت دیگر در دنیای مدرن دیگر پذیرفته نیست که یک بنگاه اقتصادی مانند جزیره‌ای در دل اقیانوس، خود را از تمامی تلاطمات و افت و خیزهای اجتماعی دور نگه دارد و با توجیه اینکه «ما فقط یک بنگاه اقتصادی هستیم نه خیریه» خود را از مسئولیت اجتماعی بنگاه داری، تبرئه کند.

این در حالیست که پیشبرد این مهم در شرایط مختلف، متفاوت است. بر اساس این گزارش، بانک ایران زمین در سال‌های اخیر فعالیت‌های زیادی در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی داشته است.

امروز این بانک در سراسر کشور ۲۶۷ شعبه دارد و به‌ عنوان یکی از بزرگ ترین بانک‌های خصوصی و سازمان‌های فعال مشغول فعالیت در زمینه های اقتصادی و اجتماعی است. مسؤولیت اجتماعی در ساده‌ترین تعریف، چهارچوبی اخلاقی است که یک فرد یا یک سازمان را به مشارکت فعال در طیفی از امور اجتماعی متعهد می‌سازد؛ اموری که عمل به آن، منفعتی عظیم برای آحاد جامعه ایجاد می‌کند.

بانک ایران ‌زمین در جایگاه بانکی مردمی و خوش آتیه، از سال ۱۳۹۵ با تعریف کردن مسؤولیت خود در حوزه محیط‌ زیست، به این امر مهم ورود پیدا کرده است و البته در ابعاد دیگر نیز توانسته حضوری شایسته و قابل‌دفاع داشته باشد. از جمله اقدامات این بانک بر پایه پیشبرد مسئولیت اجتماعی می توان به حمایت از سازمان‌های مردم نهادی مانند کمیته امداد و سازمان بهزیستی، همکاری با سازمان محیط ‌زیست و سازمان جنگل‌ها در راستای حفظ منابع آب، جنگل‌ها، کاهش مصرف انرژی، مشارکت در ساخت مدرسه در مناطق محروم و آسیب‌دیده از سیل و زلزله و نیز راه‌اندازی پویش‌های اجتماعی به‌صورت جدی و در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی فعالیت‌های بانک ایران زمین در حوزه سلامت اشاره کرد.

از طرفی بانک ایران زمین در راستای حمایت از نظام سلامت کشور و به‌ منظور حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند اقدامات متعدد و مؤثری را در جهت مقابله با ویروس کرونا انجام داده است که می‌توان به مشارکت درراه اندازی مرکز تجمیعی واکسن کرونا در باغ‌ موزه دفاع مقدس، افزایش خدمات بانکداری مجازی، ارائه دستگاه‌های ساخت واکسن در راه‌اندازی خط تولید واکسن کوبرکت، امهال تسهیلات صاحبان مشاغل و کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا و … اشاره کرد. بسیاری از مسائلی که ما امروز شاهد آن هستیم نیازمند یک عزم ملی است که با همراهی سازمان ها و مردم، بازنگری در برخی قوانین، همراهی اقشار مختلف و ارتقاء فرهنگ مسئولیت اجتماعی در کشور قابل حل است. همچنین به طورقطع عملکرد بنگاه‌های اقتصادی نیز باید به گونه‌ای باشد که مردم احساس کنند که این بنگاه ها علاوه بر تلاش برای توسعه اقتصادی و کسب سود، نسبت به مسئولیت اجتماعی خود نیز واقفند. در همین راستا بانک ایران زمین به منظور ارائه خدمات باکیفیت در بخش‌های مختلف اقتصادی و تاکید بر مشتری مداری در حال فعالیت است.

این مجموعه سرآمدی و برجسته شدن در صنعت بانکداری، پیشتازی در ارائه خدمات و محصولات مورد نیاز مشتریان و پاسخگویی به انتظارات آن‌ها را به عنوان چشم انداز فعالیت‌های خود مطرح می‌کند. همچنین به منظور انجام مسئولیت‌های اجتماعی خود در حوزه فعالیت‌های زیست محیطی فعالیت‌های متعددی دارد که حمایت از فعالیت‌های زیست محیطی یکی از آنهاست.

بانک ایران‌ زمین در سال ۱۳۹۵ به عنوان بانک حامی محیط زیست با استفاده از تجارت و ‌اندوخت‌های علمی و تکیه بر پشتوانه‌ اعتماد مردمی و با هدف پاکسازی محیط‌ زیست از انواع آلودگی پویشی با شعار «برای زندگی همین ‌یک زمین را داریم» راه‌ اندازی کرد، کمپین یک قطره کمتر با هدف فرهنگ‌ سازی در زمینه مصرف صحیح آب در شهریور ۱۳۹۷ در بانک ایران ‌زمین کلید خورد، پویش جدید حمایت از “بلوط ایران زمین” با هدف آگاه سازی جامعه نسبت به از بین رفتن درختان بلوط مناطق غرب کشور در اواخر سال ۱۳۹۷ و هم‌ زمان با آغاز هفته منابع طبیعی راه اندازی شد، همچنین بانک ایران زمین در سال ۱۳۹۸در راستای اجرای رسالت اجتماعی خود پویش “آلرژی به مصرف انرژی” راه اندازی کرد، این بانک در ماه اسفند ۱۳۹۹ به‌ منظور ادای دین به طبیعت در هفته منابع طبیعی، ضمن حضور در منطقه تلو و کاشت نهال، کمپین محیط‌زیستی بسیار مهم خود به نام #پیک -زمین را آغاز کرد. همچنین پویش سهم من برای تالاب، جدیدترین اقدام حمایتی بانک ایران‌زمین از محیط ‌زیست است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: