کد خبر: ۱۹۷۷۸۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۷ - ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - 25 September 2021

ایسنا : تصمیم غیرمنتظره بانک مرکزی ترکیه در کاهش نرخ بهره باعث ریزش مجدد لیر شد.

به گزارش بلومبرگ، بانک مرکزی ترکیه تصمیم گرفت تا نرخ بهره را با یک درصد کاهش به ۱۸ درصد برساند تا نرخ بهره مجددا به سطح خود در ماه آگوست برسد. این نگرانی در بین معامله‌گران وجود دارد که با روی کار آمدن تیم مدیریتی جدید در بانک مرکزی ترکیه، رجب طیب اردوغان مداخلات بیشتری را در کار این نهاد انجام دهد.

رئیس‌جمهور ترکیه که یکی از منتقدان سرسخت نرخ بهره بالا محسوب می‌شود اخیرا در مصاحبه با یکی از شبکه‌های تلویزیونی این کشور گفته بود نرخ بهره باید از مقادیر فعلی کمتر شود. او با بیان اینکه رسیدن به یک محیط سرمایه‌گذاری آرام نیازمند خلاص شدن از شر نرخ بهره بالا است، افزود: نرخ تورم بالای ترکیه در حال حاضر بیش از هر چیز دیگری به خاطر بالا بودن نرخ بهره است.

نگرانی از وضعیت روابط ترکیه و آمریکا، کماکان یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های معامله‌گران بازارهای ارز در این کشور است. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با وجود دیدار با جو بایدن گفته ترکیه کماکان مصمم به تکمیل خرید سامانه دفاع موشکی اس‌۴۰۰ از روسیه است که به یکی از مهم‌ترین مناقشات واشنگتن- آنکارا تبدیل شده و آمریکا نیز به همین دلیل تحریم‌هایی علیه ترکیه اعمال کرده است.

لیر که دو هفته پیش به بالا‌ترین سطح هفت هفته اخیر خود رسیده بود، بار دیگر روندی نزولی را تجربه کرد و به پایین‌ترین نرخ برابری خود مقابل دلار در دو ماه اخیر رسید تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال ۷/ ۸ تثبیت شد. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۳۴/ ۰ درصد افزایش به ۷۷‌/ ۸ لیر رسید.

در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۳‌/ ۱۰ لیر و هر پوند معادل ۰۴‌/ ۱۲ لیر اعلام شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: