کد خبر: ۱۹۶۱۵۳
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۱ - ۲۱ تير ۱۴۰۰ - 12 July 2021
جدول تغییرات نرخ سود بین ‌بانکی نشان می‌دهد که نرخ سود در این بازار از ۷۶/۱۹ درصد در اردیبهشت امسال به ۹۵/۱۷ درصد در تیر کاهش یافته است.

جدول تغییرات نرخ سود بین ‌بانکی نشان می‌دهد که نرخ سود در این بازار از ۷۶/۱۹ درصد در اردیبهشت امسال به ۹۵/۱۷ درصد در تیر کاهش یافته است.

 این کاهش همزمان با افزایش نرخ تورم، خطر خروج نقدینگی از حساب های سپرده مدت دار به سپرده جاری و در نتیجه افزایش نرخ تورم و هجوم پول به بازارهای سفته بازی را به دنبال دارد.

نرخ بهره در بازار بین بانکی یکی از انواع نرخ‌های بهره در بازار پول است که به نرخ‌های سود یا بهره در دیگر بازارها جهت می‌دهد که در واقع این نرخ، قیمت ذخایر بانک‌هاست و زمانی که آن‌ها در پایان دوره مالی کوتاه‌مدت اعم از روزانه یا هفتگی، دچار کسری ذخایر می‌شوند، از دیگر بانک‌ها در بازار بین بانکی یا از بانک مرکزی استقراض می‌کنند.

هفته قبل نرخ سود بین ‌بانکی در دامنه 12/18 درصدی در نوسان بود اما گزارش جدید بانک مرکزی از عملکرد بازار بین ‌بانکی، نشان می‌دهد که این نرخ وارد کانال ۱۷ درصدی شده است.نرخ سود بین ‌بانکی از خرداد به زیر ۱۹ درصد رسید و در کانال ۱۸ درصدی در نوسان بود اما در نهایت با ادامه مسیر نزولی این نرخ در تیر وارد کانال ۱۷ درصدی شد.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی در خصوص کاهش بیش از اندازه نرخ بهره در بازار بین بانکی هشدار می‌دهند و معتقدند که این موضوع آثار تورمی شدیدی در پی دارد.

وقتی نرخ سود در بازار بین بانکی پایین می آید می توان گفت عرضه پول یا گردش نقدینگی در کشور افزایش یافته که منجر به افت قیمت پول شده است. آمارهای ابتدای امسال نشان می دهد که استقراض دولت از بانک مرکزی در قالب تنخواه بودجه اثر قابل توجهی بر رشد نقدینگی گذاشته است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: