کد خبر: ۱۹۴۶۷۰
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۱ - ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 14 May 2021
۱۱ هزار و ۶۱ تن ماهی استخوانی از مهرماه سال گذشته تا ۲۰ فروردین امسال در آب های دریای خزر صید شد.

 بانکداری ایرانی- ۱۱ هزار و ۶۱ تن ماهی استخوانی از مهرماه سال گذشته تا ۲۰ فروردین امسال در آب های دریای خزر صید شد.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اعلام این مطلب گفت: مجموع این صید نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریبا یک درصد رشد داشته است.

مختار آخوندی افزود: صید ماهیان استخوانی در فصل صید سال 1400-1399 در استان های گلستان و گیلان به ترتیب حدود 23 درصد و 14 درصد افزایش و در استان مازندران 14 درصد کاهش نشان می دهد.

وی میزان صید ماهیان استخوانی در استان گیلان را 5413 تن، مازندران 4596 تن و گلستان را 1052 تن عنوان کرد.

آخوندی خاطر نشان کرد که سال 99-98 در مجموع 10 هزار و 910 تن ماهی استخوانی از دریای خزر صید شد.

وی گفت: از کل صید سال 1400-1399 حدود 56 درصد مربوط به صید ماهی سفید، 18 درصد ماهی کفال و 14 درصد ماهی کپور بوده است.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با بیان این که 14 گونه ماهی اقتصادی از گونه های ماهیان استخوانی در دریای خزر صید می شود، اذعان داشت: سه گونه ماهی سفید، کفال و کپور 88 درصد صید ماهیان استخوانی را به خود اختصاص داده اند.

وی گفت: سال گذشته، 117 شرکت تعاونی پره فعال در دریای شمال کشور داشتیم.

آخوندی به رهاسازی سالانه 250 میلیون قطعه بچه ماهی به روش مصنوعی و 35 میلیون قطعه بچه ماهی به روش طبیعی با مشارکت جامعه صیادان اشاره کرد و بیان داشت: به علت صید های غیر مجاز، آلودگی های زیست محیطی و ورود پساب شهری و صنعتی به آب رودخانه ها، کمتر از 10 درصد بچه ماهی های رها شده به دریا می رسند.

وی ادامه داد: قرار است در مورد اثربخشی تولید و رهاسازی بچه ماهی به آب دریا، بررسی بیشتری از سوی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی انجام شود.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران در همین حال گفت: در سال جاری، هدف این است که تکثیر طبیعی بچه ماهی را از 35 میلیون قطعه به 45 میلیون قطعه افزایش دهیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: