کد خبر: ۱۹۱۹۶۱
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۹ - ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - 21 February 2021
بانک سامان در دو سال گذشته
بانک سامان که بر اساس آخرین رتبه‌بندی صورت گرفته توسط سازمان مدیریت صنعتی به‌عنوان بیستمین شرکت برتر ایران انتخاب شده‌است، در دوسال گذشته هیچ گونه مطالبات چه بلندمدت، چه کوتاه مدت نداشته و تنها بانک ایرانی است که مطلقا معوقه ثبت نکرده است.

بانک سامان که بر اساس آخرین رتبه‌بندی صورت گرفته توسط سازمان مدیریت صنعتی به‌عنوان بیستمین شرکت برتر ایران انتخاب شده‌است، در دوسال گذشته هیچ گونه مطالبات چه بلندمدت، چه کوتاه مدت نداشته و تنها بانک ایرانی است که مطلقا معوقه ثبت نکرده است.


به گزارش  بانکداری ایرانی؛ بانک سامان مانند همه بانک‌های ایرانی تسهیلات متنوعی را پرداخت می کند. از جمله وام خرید مسکن، ودیعه مسکن، تعمیر مسکن، خرید خودرو، خرید کالای بادوام، وام ازدواج، وام کمیته امداد، وام ضروری ، تسهیلات ویژه کرونا و کارت اعتباری عام را در دستور کار خود داشته و همه این موارد در حال اجراست اما با این وجود این بانک هیچ مطالبات معوقی ندارد.


بانک سامان در سال 1398 بالغ بر 226 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده بود و مانده تسهیلات در سال 1399 با رشد 52 درصدی به رقم 343 هزار و 746 میلیارد ریال رسید که با وجود این افزایش 52 درصدی باز هم مطالبات بانک هیچ گونه افزایشی نداشته است .


راستی آزمایی یک ادعای بزرگ بعد از دوسال
یکی از دلالیل این توفیق بانک سامان واحد پیگیری مطالبات حرفه‌ای و کاربلد بانک سامان است. یکی دوسال پیش ، قائم‌مقام مدیرعامل بانک سامان از ایجاد واحد جدید «پیگیری و وصول مطالبات» در بانک سامان خبرداده بود و همزمان گفته بود « پس از ماه‌ها بررسی و تحقیق، بانک سامان به‌عنوان نخستین بانک کشور تصمیم به تشکیل این واحد گرفت و با مشاوره دو شرکت بین‌المللی، تلاش می‌کنیم بتوانیم ریشه این بحران در بانک را خشک کنیم و تمام بانکدارانی که برای این واحد جدید انتخاب شده‌اند، از همکاران باهوش و خبره بانک هستند و بیش از سه ماه برای انتخاب آنها زمان صرف شده است از این رو بانک حساب ویژه ای روی این گروه از نیروهای خود بازکرده است و با نگاه سرمایه گذاری جدی و آینده نگرانه ای از توان و تخصص آنها استفاده خواهد کرد چرا که مطالبات معوق یکی از مسایلی است که با چشم‌انداز استراتژیک بانک در تعارض است و به‌همین دلیل در تلاشیم دست‌دردست هم این مشکل را حل کنیم.»
و در حقیقت بعد از دو سال، تمام پیش بینی های این مسئول بانک سامان به حقیقت پیوسته و مشکل معوقه بانک بطور مطلق رفع شده‌است. هرچند که برنامه جدی بانک سامان برای وصول مطالبات از سال 1394 آغاز شد اما در ماه های اخیر قدرت بیشتری گرفته و نتیجه آن در صورتهای مالی بانک درخشیده است.


بیستمین شرکت برتر ایران
شایان ذکر است که در آخرین تحول، سازمان مدیریت صنعتی رتبه‌بندی سال 99 شرکت‌های برتر ایران را برای بیست و سومین سال متوالی اعلام کرد که بر این اساس، هولدینگ بانک سامان بر اساس اطلاعات مالی سال 1398، به‌عنوان بیستمین شرکت برتر ایران انتخاب شد. گفتنی است این رتبه‌بندی بر اساس میزان فروش و درآمد شرکت‌ها صورت می‌پذیرید و رتبه 20 در حالی توسط بانک سامان کسب‌شده که این بانک توانسته میزان درآمد خود در سال 1398 را به‌رغم تحریم‌های ناجوانمردانه به میزان چشمگیری افزایش دهد. گفتنی است که در این رتبه‌بندی بیش از 500 شرکت مختلف بررسی و طبقه‌بندی شده است و این رتبه‌بندی دورنمایی از عملکرد و اقدامات شرکت‌ها در حوزه اقتصادی ارائه می‌دهد و نشان‌دهنده میزان اثرگذاری آنان در حوزه اقتصاد ملی است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: