کد خبر: ۱۹۱۷۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۱ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - 15 February 2021
طی ۱۰ ماهه نخست امسال ۱۰۴ طرح صنعتی، معدنی و تجاری به ارزش یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار در هیئت سرمایه‌گذاری خارجی تصویب شده است.

بانکداری ایرانی- طی ۱۰ ماهه نخست امسال ۱۰۴ طرح صنعتی، معدنی و تجاری به ارزش یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار در هیئت سرمایه‌گذاری خارجی تصویب شده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در ۱۰ ماهه نخست امسال ۱۰۴ طرح صنعتی، معدنی و تجاری در هیئت سرمایه‌گذاری خارجی تصویب شده که نسبت به تصویب ۷۹ طرح در مدت مشابه سال قبل، ۳۱.۶ درصد افزایش یافته است.

همچنین ارزش این طرح‌ها در سال جاری یک میلیارد و ۴۴۷ میلیون دلار بوده که نسبت به رقم ۷۸۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری در مدت مشابه سال قبل ۸۹.۴ درصد افزایش یافته است.

جزئیات سرمایه‌گذاری خارجی در ۱۰ ماهه امسال هنوز منتشر نشده اما بررسی آمار ۹ ماهه نشان می‌هد که بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در دوره مورد بررسی در گروه‌های ساخت مواد و محصولات شیمیایی، ساخت رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی، ساخت ماشین آلات و تجهیزات و انتشار و چاپ و تکثیر بوده است. چهار کشور اول از لحاظ ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب نیز کشورهای آلمان، چین، ترکیه و انگلستان بودند.

همچنین در ۹ ماهه نخست امسال استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، تهران، کرمانشاه و قزوینبه ترتیب بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صعت، معدن و تجارت را جذب کرده اند.

گفتنی است که سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست‌ها اعم از سرمایه‌گذاری جهت ایجاد طرح‌های جدید، خرید سهام شرکت‌های موجود و همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.

روز گذشته سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، گفته بود که بالا بودن استهلاک و تورم در اقتصاد ایران رشد تشکیل سرمایه را منفی کرده، به طوری که نرخ تشکیل سرمایه اسمی سالانه رشد می‌کند اما اگر به قیمت ثابت محاسبه شود، شرایط منفی است که دلیل اصلی آن تورم است. به طور متوسط نرخ رشد تشکیل سرمایه در دهه ۹۰ از ۱.۲ درصد بالاتر نرفته، این درحالیست که هدفگذاری برای رقم هشت درصد بوده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: