کد خبر: ۱۹۱۱۴۱
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۷ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - 01 February 2021
معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به حجم ۱۳ میلیارد مترمکعبی مخازن سدهای کشور در اول انقلاب گفت: امروز مخازن سدهای کشور به حدود ۵۳ میلیارد مترمکعب رسیده که از افزایش چهار برابری حجم مخازن سدهای کشور از ابتدای انقلاب تاکنون حکایت دارد.

بانکداری ایرانی- معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به حجم ۱۳ میلیارد مترمکعبی مخازن سدهای کشور در اول انقلاب گفت: امروز مخازن سدهای کشور به حدود ۵۳ میلیارد مترمکعب رسیده که از افزایش چهار برابری حجم مخازن سدهای کشور از ابتدای انقلاب تاکنون حکایت دارد.

به‌گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، «قاسم تقی‌زاده‌خامسی» افزود: جمعیت کشور از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون ۲.۳ برابر افزایش پیدا کرده و میزان سدهای کشور با احتساب سدهای افتتاح شده دیروز در استان کردستان به ۱۹۳ سد بزرگ و ملی رسید که نسبت به ۱۹ سد موجود قبل از انقلاب، تعداد سدها ۱۰ برابر افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: حجم مخازن سدهای کشور در اول انقلاب ۱۳ میلیارد مترمکعب بوده که امروز نزدیک به ۵۳ میلیارد مترمکعب رسیده که افزایش ۴ برابری را نشان می‌دهد.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو ادامه داد: در بخش پیمانکاری و مشاوری در امور و نظارت بر سد سازی در قبل و اوایل انقلاب اکثر سدهایی که در کشور ساخته شده توسط مشاوران و پیمانکاران خارجی بوده، اما امروز در کشور بیش از ۱۵ سال است که از مشاوران و پیمانکاران ایرانی استفاده می‌شود.
وی ادامه داد: در ابتدای انقلاب دو مشاور سد سازی و سه پیمانکار ایرانی سد ساز داشتیم که امروز بیش از ۱۰۰ مورد در هر دو حوزه مشاور و پیمانکار در حال فعالیت هستند.
تقی‌زاده‌خامسی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نزدیک به ۹۰ درصد از آب مخازن سدهای کشور به بخش کشاورزی، هفت درصد به بخش شرب و سه درصد نیز به بخش صنعت تخصیص داده می‌شود.
مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: با احتساب ۱۹۳ سدی که در کشور وجود دارد، در حال مطالعه ۱۲۰ سد دیگر هستیم که مجموعه این‌ سدها نزدیک به ۲۰ میلیارد مترمکعب دیگر به ظرفیت مخازن سدهای کشور اضافه خواهد کرد. البته این سدها باید از لحاظ مسائل زیست محیطی مطالعه شود و ممکن است برخی از آنها در مراحل مطالعاتی حذف شوند.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو در پاسخ به اظهاراتی مبنی بر پایان دوره سدسازی، گفت: در چین ۹ هزار سد و در خود آمریکا نزدیک به هزار سد ساخته شده است. در کشور سوئیس که توجه زیادی به مسائل زیست محیطی دارد، کار سدسازی به اتمام رسیده است، اما کشور ما که در ناحیه خشک و نیمه خشک قرار دارد و خشکسالی‌های طولانی، ترسالی‌های کوتاه مدت همراه با سیلاب‌های خیلی مخرب دارد، راهی جز سدسازی وجود ندارد.
وی افزود: بعضی‌ها فکر می‌کنند سدسازی فقط برای ذخیره آب است در حالی که مدیریت سیلاب خیلی مهم بوده و از اهمیت بسزایی برخوردار است.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو خاطرنشان کرد: معتقدم در کشور هنوز جای سد سازی وجود دارد، اما باید نکات زیست محیطی و فنی را رعایت کنیم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز آب شرب و کشاورزی کشور بود.
تقی‌زاده‌خامسی افزورد: ۵۰ درصد از جمعیت کشور ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنند که تنها ۲۰ درصد آب موجود داریم و ما مجبور هستیم گاهی اوقات از راه‌ها و سدهای دور، آب را برای شرب به فلات مرکزی منتقل کنیم.

برچسب ها: وزیر نیرو ، سدها ، انقلاب
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: