کد خبر: ۱۸۹۴۲۲
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۸ - ۰۱ دی ۱۳۹۹ - 21 December 2020
نرخ تورم فرانسه پس از دو ماه از صفر درصد فاصله گرفت.

 بانکداری ایرانی - به گزارش ایسنا به نقل از مرکز آمار فرانسه، نرخ تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به نوامبر با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۰.۲ درصد رسید که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده این کشور در چهار ماه اخیر بوده است.

مهمترین عامل کاهنده نرخ تورم طی این مدت مربوط به بخش انرژی بوده که در آن تورم به منفی ۷.۸ درصد کاهش یافته است.در بین سایر بخش‌های نیز نرخ تورم مواد غذایی با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به دو درصد رسیده و تورم بخش تنباکو به ۹.۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۲۰ برابر با ۴.۳۱ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۸ با ۱۸.۸ درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده نیز تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز تورم فرانسه در ماه نوامبر منفی ۰.۲ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به تورم ثبت شده ماه قبل ۰.۱ درصد کمتر شده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در این ماه به صفر درصد رسیده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور فرانسوی زبان یعنی بلژیک کاهشی بوده است و متوسط نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به نوامبر با کاهش ۰.۲۳ درصدی نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۵۱ درصد رسیده است. این نرخ تورم که کمترین تورم ثبت‌شده در این کشور در پنج ماه اخیر بوده است بیش از همه تحت تاثیر افزایشقیمت مواد غذایی با ۲.۶ درصد و لوازم منزل با ۱.۴ درصد قرار گرفته است. از سوی دیگر بیشترین اثر کاهنده تورم در بخش آب و برق با منفی ۱.۵ درصد و حمل و نقل با منفی ۰.۸ درصد مشاهده شده است.

متوسط نرخ تورم بلژیک در بازه زمانی ۱۹۲۱ تا ۲۰۲۰ معادل ۵.۶۴ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به تورم ۲۲۲.۸۱ درصدی ژانویه۱۹۴۷ و پایین‌ترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۸.۱۱ درصدی ماه اکتبر سال ۱۹۲۱بوده است. بر مبنای ماهانه تورم این کشور در ماه نوامبر منفی ۰.۱۶ درصد بوده که ۰.۳۶ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است.

برچسب ها: تورم ، فرانسه ، انرژی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: