کد خبر: ۱۶۸۶۷۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۷ - ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - 11 December 2019
 
بانکداری ایرانی در نمایشگاه هفته پژوهش امسال پروژه های «ارزآور» و «بومی» با توجه به شرایط تحریم مورد حمایت قرار می گیرند و ۱۰۰ میلیون تومان در قالب گرنت به فناوران برتر تعلق خواهد گرفت.

به گزارش  مهر، هفته پژوهش هر ساله با اهدافی چون شناسایی توانمندی های پژوهش و فناوری مراکز تحقیقاتی، شناسایی و معرفی پژوهشگران برتر، امکان تجاری سازی یافته های پژوهش و فناوری (فن بازار) و فراهم کردن فضای همکاری بین پژوهشگران برگزار می شود.

«بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری، فن‌بازار» امسال در حالی از ۲۳ آذرماه آغاز می‌شود و تا ۲۸ آذرماه ادامه دارد که همزمان با آن هفتمین «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران» به مدت سه روز از ۲۶ تا ۲۹ آذرماه برگزار خواهد شد. شعار امسال هفته پژوهش «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش‌آفرین و رونق تولید» در نظر گرفته شده است.

دانش آموزان مهمان پارک های علم و فناوری می شوند

در اولین روز از هفته پژوهش، زنگ پژوهش با حضور وزرای علوم و آموزش‌وپرورش در یکی از دبیرستان‌های تهران نواخته می‌شود؛ در این مراسم از ۲۸ دانش‌آموز برتر تقدیر شده و دانش آموزان میهمان مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری خواهند بود تا از نزدیک با عملکرد این مراکز آشنا شده و انگیزه مضاعفی برای ادامه تحصیل در سطوح عالی داشته باشند.

جایگاه بیانیه گام دو انقلاب در هفته پژوهش

عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم در تشریح جزییات برنامه های این هفته به خبرنگار مهر گفت: یکی از روزهای هفته پژوهش و فناوری، به نام بیانیه گام دوم در پژوهش و فناوری نام‌گذاری شده که دانشگاه های علوم انتظامی و پژوهشگاه علوم و قرانی قم برنامه ها و نشست هایی را در این خصوص در نظر گرفته است.  

توجه ویژه به حوزه فناوری در نمایشگاه در شرایط تحریم

نیسی درباره تفاوت نمایشگاه پژوهش امسال با سال گذشته، گفت: امسال به این دلیل که شرایط تحریم قرار داریم، باید به تقاضاهای فناوری در راستای حل مشکلات کشور در نمایشگاه توجه ویژه ای شود و از این شرایط به عنوان یک فرصت استفاده کرد. امسال تمرکز بر این است که از طریق شرکت های دانش بنیان و پژوهشگاهها به نیاز صنعت پاسخ دهیم.

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم با اشاره به اینکه همزمان با افتتاحیه نمایشگاه در روز ۲۶ آذرماه، از پژوهشگران و ایده‌های برتر تجلیل خواهد شد، گفت: روز جمعه ۲۹ آذرماه است آیین اختتامیه بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار برگزار خواهد شد.

حمایت از قراردادهای فناوری تا سقف ۲ میلیارد تومان/کاهش بودجه نسبت به سال گذشته

بهنام طالبی معاون اداره کل برنامه ریزی و امور فناوری وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار مهر، اعلام کرد که قرار است امسال از قراردادهای فناوری در نمایشگاه هفته پژوهش تا سقف ۲ میلیارد تومان حمایت شود.

طالبی گفت: بودجه حمایتی امسال با کاهش روبروست چرا که سال گذشته ۳ و نیم میلیارد تومان یارانه به قراردادها اختصاص داده شد و تاکنون رایزنی ها با صندوق نوآوری شکوفایی و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری نتیجه نداده است و تا همان سقف ۲ میلیارد تومان قراردادها مورد حمایت قرار می گیرند. 

معاون اداره کل برنامه ریزی و امور فناوری وزارت علوم ادامه داد: سال گذشته از ۲۷۹ مورد تفاهم نامه، ۱۰۸ قرارداد دریافت شد که از این تعداد در نهایت ۴۴ قرارداد را مورد حمایت قرار دادیم.

از چه قراردادهایی امسال حمایت می شود؟

وی در توضیح بیشتر گفت: امسال قراردادهایی مورد حمایت قرار می گیرند که نخست بومی (ساخت داخل) و جزو اولویت های کشور باشند، دوم اینکه بتوانند ارزآوری برای کشور داشته باشند و اشتغال ایجاد کنند و در نهایت بتوانند در بخش صادرات موفق ظاهر شوند. همچنین قرار است صد میلیون تومان نیز در قالب گرنت فناوری به فناورانی که در ارزیابی‌ها به عنوان برتر انتخاب شوند، اختصاص داده شود.

طالبی با اعلام این مطلب که در نمایشگاه امسال در مجموع ۱۲۴ مرکز علمی در نمایشگاه ثبت نام کرده اند که شامل ۴۱ دانشگاه، ۲۴ پژوهشکده، ۳۴ پارک علم و فناوری و ۲۵ مرکز رشد و موسسات خصوصی است، اظهار کرد: با توجه به آمار اخذ شده تا امروز ۳۵۸۲ فناوری در سامانه TRL ثبت شده است. 

معاون اداره کل برنامه ریزی و امور فناوری وزارت علوم ادامه داد: استان البرز با ۷۵۲ طرح، استان تهران با ۶۶۱ طرح، استان گلستان با ۲۱۰ طرح به ترتیب بیشترین تعداد طرح‌های ثبت شده را به خود اختصاص داده‌اند. در نمایشگاه امسال نیز ۶۰ استارتاپ در ۳ غرفه مجزا حضور خواهند داشت.

۷۰ فناوری جدید رونمایی می شود

وی با اشاره به اینکه امسال حدود ۷۰ فناوری جدید در نمایشگاه رونمایی خواهد شد، گفت: علاوه بر معرفی فناوری و رونمایی از فناوری جدید، شاهد عرضه فناوری به سرمایه گذاران در نمایشگاه خواهیم بود. در ساعات برپایی نمایشگاه، ۳۲ عنوان کارگاه‌های آموزشی تخصصی نیز پیش بینی شده که در بیستمین نمایشگاه برگزار خواهد شد.

برگزاری نشست مدیران ارتباط با صنعت با حضور مسولان پژوهشی/تقدیر از ۱۰۰ طرح برگزیده دانشگاهی

یکی دیگر از برنامه های هفته پژوهش،  برگزاری نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها همزمان با هفته پژوهش با حضور معاونان و مدیران پژوهشی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی است. این نشست در روز چهارشنبه ۲۷ آذر ماه در نمایشگاه بین المللی برگزار می شود. برگزاری رویداد الگوها و راهکارهای نوین در ارتباط با همکاری دانشگاه ها با صنعت و جامعه از دیگر برنامه هاست که در همین رابطه قرار است ۱۰۰ طرح برگزیده دانشگاه ها مستندسازی و در همین روز منتشر و از طرح های برگزیده تقدیر شود.

 
برچسب ها: هفته پژوهش ، تحریم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: