کد خبر: ۲۱۸۵۰۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۱۷ تير ۱۴۰۳ - 07 July 2024
به منظور کاهش تماس مستقیم با آلاینده هوا از خروج غیرضروری از ساختمان (منزل یا محل کار) پرهیز کنید و همواره هشدار‌های اداره هواشناسی و شاخص کیفیت هوا که توسط مرکز بهداشت استان اعلام می‌شود مورد توجه قرار گیرد.

به منظور کاهش تماس مستقیم با آلاینده هوا از خروج غیرضروری از ساختمان (منزل یا محل کار) پرهیز کنید و همواره هشدار‌های اداره هواشناسی و شاخص کیفیت هوا که توسط مرکز بهداشت استان اعلام می‌شود مورد توجه قرار گیرد.


شاخص کیفیت هوای قم امروز ۱۷ تیرماه به علت ذرات آلاینده معلق در شرایط بسیار ناسالم قرار گرفت.

هوای قم امروز ۱۷ تیرماه در وضعیت بسیار ناسالم قرار گرفت با توجه به اطلاعات ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا، شاخص کیفیت هوای شهر قم AQI=۲۳۵ بوده و به علت آلاینده ذرات معلق PM۱۰ در شرایط بسیار ناسالم قرار دارد.

در این شرایط، تمامی افراد جامعه باید از فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند.

توصیه‌های بهداشتی در هنگام آلودگی هوا:
۱. به منظور کاهش تماس مستقیم با آلاینده هوا از خروج غیرضروری از ساختمان ( منزل یا محل کار ) پرهیز کنید و همواره هشدارهای اداره هواشناسی و شاخص کیفیت هوا که توسط مرکز بهداشت استان اعلام می‌شود مورد توجه قرار گیرد.

۲. اگر الزاماً بایستی در فضای آزاد فعالیت کنید زمان آن را به حداقل ممکن کاهش دهید.

۳. افرادی که به اقتضای کاری چند ساعت در فضای باز قرار می‌گیرند از ماسک تنفسی مناسب و استاندارد استفاده کنند.

۴. در خانه یا محیط‌های بسته بمانید و درب و پنجره‌ها را بسته نگهدارید.

۵. در صورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانید.

۶. از انجام فعالیت‌های بدنی شدید و ورزش سنگین به ویژه اگر دارای مشکلات تنفسی و آسم یا بیماری‌های قلبی عروقی هستید خودداری نمایید.

۷. با توجه به کاهش میدان دید افقی در محورهای مواصلاتی استان و امکان بروز تصادفات، احتیاط و تدابیر لازم توسط رانندگان خودروها اتخاذ گردد.

۸. به منظور کاهش استرس به سیستم قلب و عروق از استعمال محصولات دخانی از قبیل سیگار و قلیان خودداری کنید.

۹. جهت تسهیل خروج املاح و ذرات آلوده از بدن، نوشیدن آب زیاد توصیه می‌شود.

۱۰. شستشوی صورت با آب و صابون و نیز شستشوی مجاری تنفسی فوقانی به منظور کاهش عوارض و حساسیت موثر است.

۱۱. استفاده از رژیم غذایی مناسب از قبیل استفاده کافی از سبزیجات و میوه‌ها از قبیل سیب، لیمو، کلم، کرفس، فلفل و مصرف شیر و لبنیات کم چرب توصیه می‌شود.

۱۲. اگر دارای آسم هستید یا نشانه‌هایی مانند کوتاهی تنفس، سرفه و خس خس کردن و درد قفسه سینه را مشاهده کردید برنامه درمانی خود را دنبال کنید و اگر نشانه‌ها برطرف نشد با پزشک خود مشورت کنید.

۱۳. متصدیان واحدهای صنفی عرضه مواد غذایی موکداً از قرار دادن محصولات غذایی آماده مصرف از قبیل آجیل و خشکبار، آبمیوه و بستنی و اغذیه و تجهیزات مورد استفاده در خارج واحد و کنار معابر عمومی در معرض آلودگی خودداری نمایند.

۱۴. در شرایط بروز پدیده گرد و غبار هوا متولیان برگزاری مراسم عزاداری یا ایستگاه‌های صلواتی از تهیه توزیع نذورات خوراکی فله در اماکن روباز خودداری و محصولات بسته بندی توزیع گردد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: