کد خبر: ۲۱۸۱۲۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۷ - ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - 18 June 2024
مشتریان بانک ها از هفته آینده می توانند بدون استفاده از پول های کاغذی یا کارت‎های بانکی به سادگی از طریق کیف پول ریال دیجیتال و تنها با اسکن بارکد تولید شده توسط نرم افزارها، خریدها را با شیوه های نوین انجام داده و یا نسبت به انتقال وجه به کیف پول سایر مشتریان اقدام کنند.

دو بانک بورسی طبق مجوز بانک مرکزی از هفته آینده امکان استفاده از ریال دیجیتال را برای مشتریان فراهم می کنند.

بانک مرکزی با اشاره به توسعه مرحله آزمایشی خدمت جدید و عملیاتی شده ریال دیجیتال در جزیره کیش، اعلام کرد: مشتریان بانک ها از هفته آینده می توانند بدون استفاده از پول های کاغذی یا کارت‎های بانکی به سادگی از طریق کیف پول ریال دیجیتال و تنها با اسکن بارکد تولید شده توسط نرم افزارها، خریدها را با شیوه های نوین انجام داده و یا نسبت به انتقال وجه به کیف پول سایر مشتریان اقدام کنند.

براساس این گزارش، اجرای پیش‌ آزمایش و آزمایشی این برنامه از ابتدای سال 1401 و خرداد سال قبل آغاز شد و با توجه به برنامه ریزی و با مشارکت فعال بانک ها و همکاری‌های شبکه پرداخت از تیر با مشارکت دو بانک ملت و تجارت، پروژه مرحله گسترده مرحله آزمایشی با امکان بهره‌برداری عمومی خواهد شد.

در این مرحله مقرر است بصورت مشخص از محدوده جغرافیایی جزیره کیش آغاز شود و مشتریان بانک ها و گردشگران این امکان را خواهند داشت با استفاده از این ابزار پرداخت جدید، نسبت به پرداخت هزینه‌های خرید کالا و خدمات اقدام کنند.

ریال دیجیتال چیست

ریال دیجیتال مشابه اسکناس، تعهد بانک مرکزی به شکل الکترونیکی است که می‌تواند جهت انجام پرداخت های عمومی مورد استفاده قرارگیرد. ریال دیجیتال برخلاف سایر انواع پول الکترونیک رایج که از طریق حساب های بانکی و ابزارهای پرداخت متداول همچون کارت بانکی مورد استفاده قرار می گیرد، نیاز به تسویه بین بانکی برای انتقال وجوه بین خریدار و فروشنده نداشته و به محض انجام عملیات خرید وجوه دریافتی آن در اختیار فروشنده قرارگرفته و قابل بهره برداری است.

همچنین به دلیل استفاده از ابزارهای نوین در انجام عملیات پرداخت، پرداخت با این روش در عین افزایش امنیت پرداخت، بسیار ساده تر از شیوه های رایج پرداخت کارتی صورت می پذیرد.

ریال دیجیتال ظرفیت های لازم برای توسعه پول برنامه ­پذیر یا قابل برنامه ­ریزی را تسهیل می کند که این مهم موتور محرک شکل گیری روش های نوین کسب و کار خصوصاً در فضای تجارت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال خواهد بود.

با توجه به سیاست های مد نظر بانک مرکزی و با نظرداشت پشتوانه های قانونی از جمله اختیارات تفویض شده در بخش ب ماده 4 قانون بانک مرکزی، ریال دیجیتال به عنوان پول دیجیتال خرد از سوی بانک مرکزی منتشر شده و هدفگذاری این بانک بسترسازی جهت توسعه ابزارهای پرداخت خرد در اقتصاد مبتنی بر این شکل جدید پول است.

همچنین در گام های نخست، شبکه بانکی امکان توسعه ابزارهای نوین پرداخت مبتنی بر ریال دیجیتال را داشته و در نظر است در آینده این نقش به سایر موجودیت های فعال در نظام پرداخت و فناوری های نوین مالی نیز توسعه یابد.

در این مرحله ریال دیجیتال صرفاً با هدف کاربری در محدوده جغرافیایی داخل ایران و برای تسهیل عملیات پرداخت های خرد داخلی هدف گذاری شده است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: