کد خبر: ۲۱۷۹۲۵
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۵ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - 09 June 2024
حبیبی در ادامه با بیان این نکته که در صنعت بیمه سهم بیمه باربری حدود ۲‌درصد است، اضافه کرد: علت پایین بودن این سهم نسبت به رشته‌‌های دیگر این است که همه مردم کار تجاری یا صادرات و واردات انجام نمی‌‌دهند و تعداد کمی از افراد در این حیطه مشغول فعالیت هستند؛ بنابراین شرکت‌های بیمه هم سهم اندکی از پرتفوی خود را به این رشته اختصاص داده‌اند.

شرکت بیمه معلم که چند سالی است در رشته حمل‌ونقل کالا و به خصوص در زمینه بیمه کشتی فعالیت گسترده‌‌ای دارد، توانسته در سال مالی ۱۴۰۲ حدود ۹۰درصد بودجه خود را در این رشته محقق کند.


به گزارش روابط عمومی بیمه معلم، محمد حبیبی، مدیر بیمه باربری، کشتی و هواپیمای این شرکت، ضمن اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: در سال گذشته حدود ۹۰درصد بودجه شرکت در رشته حمل‌ونقل محقق شده و وضعیت پرتفوی شرکت در این رشته مطلوب است. وی افزود: رشته‌‌های بیمه‌‌ای شامل حمل‌ونقل کالا (باربری)، بدنه کشتی و بدنه هواپیما تحت پوشش بیمه باربری قرار دارد و شرکت بیمه معلم با تمام توان به فعالیت خود در این حوزه مشغول است.

مدیر بیمه باربری، کشتی و هواپیما همچنین اظهار کرد: بیمه‌‌های حمل‌ونقل کالا به صورت قابل اطمینانی زیان‌‌های مالی کالاهای تجاری را درصورت تحقق خطرات مرتبط با حمل‌ونقل دریایی، هوایی و زمینی پوشش می‌دهد و طبق قراردادهای موجود، بیمه‌‌گر جبران خسارت و نیز تقبل هزینه‌‌های احتمالی ناشی از حمل کالا را به عهده می‌گیرد.

حبیبی در ادامه با بیان این نکته که در صنعت بیمه سهم بیمه باربری حدود ۲‌درصد است، اضافه کرد: علت پایین بودن این سهم نسبت به رشته‌‌های دیگر این است که همه مردم کار تجاری یا صادرات و واردات انجام نمی‌‌دهند و تعداد کمی از افراد در این حیطه مشغول فعالیت هستند؛ بنابراین شرکت‌های بیمه هم سهم اندکی از پرتفوی خود را به این رشته اختصاص داده‌اند.

وی تاکید کرد: انواع بیمه‌‌های باربری عبارتند از بیمه‌‌های وارداتی، بیمه‌‌های صادراتی، ترانزیت و بیمه‌‌های داخلی که با توجه به تخصصی بودن این رشته و لزوم برخورداری نماینده‌‌های فعال در این زمینه، تعداد نمایندگان شرکت‌های بیمه که در حوزه باربری فعالیت می‌کنند، بسیار محدود است.

حبیبی، مدیر بیمه باربری، کشتی و هواپیما با بیان این نکته که در حال حاضر ۳۸درصد سهم بازار از بیمه دریایی در اختیار بیمه معلم است، افزود: این شرکت از سال ۲۰۰۷ به این حوزه ورود کرد؛ سعی شد فعالان این حوزه را که همگی آشنا به امور بودند جذب کنیم و در حال حاضر افراد متخصص در زمینه‌‌های مختلف به صورت تخصصی در این حوزه مشغول به همکاری با بیمه معلم هستند. وی خاطرنشان کرد: یکی از علت‌‌های موفقیت بیمه معلم در رشته کشتی این بوده که بیمه مرکزی پوشش‌‌های اتکایی مربوطه را به خوبی تامین کرده است.

وی گفت: در بیمه کشتی، شرکت بیمه با توجه به نوع شناور، مسوول جبران خسارت بدنه شناورهاست و در بعضی از پوشش‌‌ها مسوولیت ناشی از تصادف و همچنین زیان همگانی نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد و در صورتی که بدنه و ماشین‌‌آلات و تاسیسات آن به علت وقوع هر یک ازخطرات بیمه‌‌شده، ‌‌زیان وارده به بیمه‌‌گذار را تا حداکثر مبلغی که به عنوان ارزش مورد بیمه در بیمه‌‌نامه تعیین می‌شود با توجه به شرایط و مقررات بیمه‌‌نامه جبران می‌کند.

حبیبی اظهار کرد: با وجودی که ضریب خسارت کل صنعت در این رشته ۲۵ تا ۳۰‌درصد است، اما بیمه معلم توانسته با ضریب خسارت ۱۰درصد عملکرد موفقی را در این رشته رقم زده و در کل صنعت رتبه ۱۱ را به خود اختصاص دهد. وی تاکید کرد: برای توسعه بیمه‌‌های حمل‌ونقل توصیه می‌شود شرکت‌های تجاری ایران، قراردادهای فروش خود را بر اساس ترم CIF تنظیم کنند که شرکت‌های بیمه‌‌ ایرانی بتوانند پوشش‌‌های بیمه‌‌ای لازم را به صادرکنندگان کالا ارائه کنند.

مدیر بیمه باربری، کشتی و هواپیما در ادامه اظهار کرد: ترکیب پرتفوی بیمه معلم در رشته حمل‌ونقل کالا بسیار مطلوب است؛ به طوری که ۳۰‌درصد به بیمه باربری وارداتی، ۶۰‌درصد به بیمه باربری صادراتی و مابقی به بیمه‌‌های داخلی تعلق دارد و جالب است بدانید که رشته کشتی در جایگاه چهارم در پرتفوی بیمه معلم است.

حبیبی از انعقاد قرارداد جدید بیمه حمل‌ونقل کالا با گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: این همکاری جدید در مراحل عملیاتی قرار دارد و به زودی اطلاع‌‌رسانی خواهد شد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: