کد خبر: ۲۱۷۶۵۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۷ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - 26 May 2024
تامین مالی بخشی از منابع ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از مسیر انتشار ۱۰۰‌ هزار میلیارد تومان اوراق مالی، با قید فوریت در دستور کار قرار گرفت.

تامین مالی بخشی از منابع ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از مسیر انتشار ۱۰۰‌ هزار میلیارد تومان اوراق مالی، با قید فوریت در دستور کار قرار گرفت.

در جلسه روز گذشته شورای عالی مسکن که به ریاست محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری و مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، مقرر شد با قید فوریت با تشکیل جلسه‌‌‌ای با حضور سازمان برنامه و بودجه، وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد پیگیری‌های لازم جهت انتشار ۱۰۰‌هزار میلیارد تومان اوراق مالی ظرف مدت یک هفته انجام شود و بانک‌هایی که اقدام به خرید اوراق مذکور می‌کنند مبلغ مذکور به عنوان سهمیه ابلاغی در موضوع تسهیلات ماده (۴)‌‌‌ قانون جهش تولید مسکن بانک مذکور لحاظ شود.

در واقع بانک‌ها با خرید این اوراق می‌توانند به بخشی از تکالیف قانونی تعیین‌شده برای آنها از بابت پرداخت تسهیلات و تامین مالی پروژه‌‌‌های نهضت ملی مسکن عمل کنند.

همچنین، رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از عملکرد شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات و تامین مالی طرح نهضت ملی مسکن ارائه کرد. محمدرضا فرزین اعلام کرد: تاکنون قرارداد تسهیلات ساخت ۸۰۰‌هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن از سوی شبکه بانکی منعقد شده است؛ به گفته وی ارزش ریالی برآورد‌شده برای پرداخت این میزان تسهیلات (۸۰۰هزار فقره وام ساخت مسکن)، مبلغ ۲۷۵‌هزار میلیارد تومان است. به گفته وی همچنین تاکنون ۴۶۲‌هزار فقره تسهیلات بانکی کمک ودیعه مسکن به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است.

در این جلسه همچنین، با پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی مسکن مقرر شد تا موضوع تخصیص تسهیلات ارزان‌قیمت در نوسازی بافت‌‌‌های فرسوده مشابه تسهیلات نوسازی و مقاوم‌‌‌سازی مسکن روستایی به متقاضیان مورد بررسی قرار گیرد. هم‌‌‌اکنون نرخ سود وام ساخت مسکن روستایی ۵‌درصد است.

در پایان این جلسه اقداماتی جهت تسریع فرآیند پیشرفت نهضت ملی مسکن مصوب شد، بر این اساس بانک مرکزی و وزارت اقتصاد مکلف شدند تا ظرف حداکثر یک هفته آینده تمامی بانک‌های عامل نسبت به پرداخت سهم‌‌‌های تایید‌شده در پروژه‌‌‌های نهضت ملی مسکن در شهرها و روستاها اقدام کنند و پیگیری‌‌‌های لازم جهت انعقاد قرارداد تسهیلات بانکی برای واحدهای نهضت ملی مسکن طی یک ماه آینده را به عمل آورند.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: