کد خبر: ۲۱۶۱۹۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۸ - ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - 05 March 2024

بانکداری ایرانی-رئیس مجلس در پاسخ به تذکر یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درباره موضوع ارز مبادله‌ای، از کمیسیون اقتصادی خواست تا در این زمینه با رئیس بانک مرکزی جلسه‌ای برگزار کند.

به گزارش ایسنا، محسن زنگنه در جلسه علنی امروز سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ مجلس در تذکری به بانک مرکزی تاکید کرد: در شرایطی که کسری تراز تجاری داریم و بسیاری از تولیدکنندگان در صف دریافت ارز هستند بانک مرکزی برای سفرهای خارجی قانونی را مصوب کرده و برای هر سفر حدود ۱۰۰۰ یورو یا ۱۰۰۰ دلار با قیمت بازار مبادله پرداخت می‌کند.

نماینده مردم تربت حیدریه افزود: با این تصمیم چنانچه الان خانواده‌ای با سه الی چهار نفر جمعیت یا گروه‌هایی در همین تعداد بخواهند به کشورهای نزدیک سفر کنند، عملاً سفرشان رایگان تمام می‌شود؛ سوال من این است که در شرایطی که کسری تراز تجاری داریم و تولیدکنندگان ما بیش از ۹۰ روز الی ۱۰۰ روز است که در صف دریافت ارز هستند، این تصمیم بانک مرکزی که خلاف عدالت است و باعث شده که حجمی از صف را جلوی صرافی ‌ها داشته باشیم واقعا به چه معناست؟

این نماینده مجلس عنوان کرد: اینکه در چنین شرایطی بیاییم آن هم برای قشر متوسط و مرفه جامعه از خزانه کشور ارز ارزان به افراد بدهیم، نه منشأ قانونی دارد و نه منشأ عقلی؛ بر همین اساس از رئیس مجلس می‌خواهم که به بانک مرکزی تذکر دهد تا جلوی این اقدامات گرفته شود.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس از کمیسیون اقتصادی خواست تا با برگزاری جلسه‌ای با حضور رئیس بانک مرکزی در این زمینه و همچنین درباره بحث اختصاص سود ۳۰ درصد به پروژه هایی که عملا ۳۶ درصد تمام می شود، پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: