کد خبر: ۲۱۵۸۳۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۲ - ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - 15 February 2024
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تدوین ضوابط ساخت مسکن استاندارد و در استطاعت برای قشر شریف و زحمتکش کم‌درآمد از برنامه‌های دولت است که بر اساس سند ملی جدید توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی در دستور کار قرار دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تدوین ضوابط ساخت مسکن استاندارد و در استطاعت برای قشر شریف و زحمتکش کم‌درآمد از برنامه‌های دولت است که بر اساس سند ملی جدید توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایسنا، محمد آیینی ـ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ـ در نشست «مسکن در استطاعت؛ تاملی در سیاست‌های بازآفرینی شهری» اظهار کرد: یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکن ناپایدار در بافت‌های فرسوده کشور شناسایی شده است. در بافت‌های تاریخی فرسوده کشور نیز حدود ۳۳۰ هزار بنای ناپایدار و سقف لرزان وجود دارد.

وی افزود: ساخته نشدن مسکن استطاعت‌پذیر در کشور، زمینه ساز پدیده حاشیه‌نشینی یا سکونتگاه‌های غیررسمی در کشور است. حدود ۹۲۸ هزار بنای ناپایدار در مناطق حاشیه‌نشینی (سکونتگاه‌های غیررسمی) نیز شناسایی شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نظام برنامه‌ریزی شهری در حوزه مسکن و ضوابط شهرسازی مطابق استطاعت گروه‌های کم‌درآمدها نبوده است، گفت: برنامه‌ریزی مسکن و تدوین ضوابط لازم برای ساخت مسکن کم‌درآمدها باید در اولویت قرار گیرد و برای این قشر شریف جامعه باید مسکن استاندارد بسازیم، مسکن کم‌درآمدها مترادف با ساخت مساکن با متراژ کوچک نیست.

به گفته آیینی، مسکن کوچک و تنگ مورد تایید ادبیات دینی و روایات ائمه معصومین علیهم السلام نیست و مسکن وسیع نیز از نشانه‌های سعادت مومن دانسته شده است. اما روی دیگر این سکه، میزان وسع و توانایی افراد است. به عبارت دیگر، اندازه مسکن را وسع افراد و میزان حمایت دولت تعیین می‌کند.

برنامه ساخت مسکن استاندارد برای کم‌درآمدها

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با طرح این سوال که آیا در حال حاضر ضوابط شهرسازی کشور جوابگوی مساکن کم‌درآمدها است یا خیر؟ بیان کرد: در سند ملی توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی آمده است که شهرسازی باید استطاعت‌پذیر باشد یعنی قبل از برنامه‌ریزی ساخت مسکن باید بدانیم که مسکن در کجا باید تولید شود.

آیینی گفت: شهرسازی در استطاعت باید بتواند دسترسی مسکن و امکانات فضای شهری را برای گروه‌های کم درآمد فراهم کند.

وی، توزیع امکانات به صورت عادلانه‌ (عدالت اجتماعی) و رفع تبعیض‌های ناروا را از آرمان‌های انقلاب اسلامی دانست و افزود: شهرسازی در استطاعت می‌تواند این تبعیض‌های ناروا را برطرف و توزیع مناسبی از امکانات ایجاد کند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار تصریح کرد: باید گروه‌های کم‌درآمد در نظام برنامه‌ریزی‌ شهری و ساخت مسکن را به رسمیت شناخته و ضوابطی در حوزه شهرسازی در حد استطاعت همه شهروندان جامعه تدوین شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مسکن در استطاعت یعنی ساخت مسکن مناسب با حمایت دولت برای دهک‌های متوسط و پایین جامعه که توانایی تهیه آن را ندارند، گفت بر اساس سند ملی جدید توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی مقرر شده است با همکاری وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، کشور و تعاون و وزارت کار و رفاه اجتماعی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ضوابط شهرسازی در استطاعت، مسکن تدریجی، مسکن اجتماعی و سیاست‌های اجرایی و راهکارهای شهرسازی تدوین و به تصویب ستاد ملی بازآفرینی شهری ایران و شورای عالی معماری و شهرسازی کشور برسد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: