کد خبر: ۲۱۵۷۱۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۲ - ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - 10 February 2024
فرشاد محمدپور در گفت‌وگوی تلویزیونی با اعلام انحلال موسسه اعتباری کاسپین گفت: در ادامه اقدامات اصلاح نظام بانکی که در بانک مرکزی دنبال می‌شود، امروز (چهارشنبه، ۱۸ بهمن) موسسه اعتباری کاسپین منحل شد. این انحلال در ادامه انحلال هایی است که برای موسسه نور و توسعه اجرا شد.

بعد از موسسه های توسعه و نور، امروز رسما موسسه اعتباری کاسپین منحل شد.

فرشاد محمدپور در گفت‌وگوی تلویزیونی با اعلام انحلال موسسه اعتباری کاسپین گفت: در ادامه اقدامات اصلاح نظام بانکی که در بانک مرکزی دنبال می‌شود، امروز (چهارشنبه، ۱۸ بهمن) موسسه اعتباری کاسپین منحل شد. این انحلال در ادامه انحلال هایی است که برای موسسه نور و توسعه اجرا شد.

وی بیان‌داشت: بحث انحلال موسسه کاسپین از سال ۹۸ به صورت جدی دنبال شده بود. ما مصوبه شورای پول و اعتبار سال ۹۸ را داریم که در این مصوبه اجازه انحلال این موسسه داده شده بود. با این حال در چهار سال گذشته به خاطر مسائل و مشکلاتی، امکان انحلال وجود نداشت.

محمدپور خاطرنشان‌کرد: در یک سال گذشته با تاکید رئیس کل بانک مرکزی و هدفگذاری دولت برای برخورد با بانک های ناتراز، انحلال موسسه اعتباری کاسپین در برنامه بانک مرکزی به صورت جدی دنبال شد.

وی ادامه‌داد: مسائل و مشکلاتی وجود داشت که مانع انحلال این موسسه می شد، در ماه ها و سال‌های گذشته حل و فصل شد و به نقطه ای رسید که از لحاظ قانونی امکان انجام انحلال وجود داشت که امروز این انحلال اتفاق افتاد.

معاون نظارت بانک مرکزی یادآور شد: این موسسه در سال ۹۴ برای ساماندهی هشت تعاونی اعتباری غیرمجاز ایجاد شده بود و فرآیندی را طی کرد که اگر نیاز باشد، جزئیات آن را اعلام خواهم کرد و در نهایت امروز انحلال این موسسه اتفاق افتاد.

محمدپور در پاسخ به این پرسش که چه اتفاقی برای سپرده های مردم در این موسسه خواهد افتاد، به موسسه نور اشاره کرد که ۱۱ آذر امسال انتقال آن را به بانک ملی اعلام شد و افزود: همان موقع عنوان کردیم که طی یک فرآیند زمانی سه ماهه، سپرده ها، تسهیلات و همه موارد به بانک ملی منتقل خواهد شد. سه روز پیش (۱۵ بهمن) فرآیند انتقال تکمیل شد. یعنی همه سپرده های مردم در موسسه نور به بانک ملی منتقل شد و اکنون مشتریان موسسه نور، مشتریان بانک ملی هستند.

پیش بینی حفظ منافع سهامداران و سپرده گذاران
معاون نظارت بانک مرکزی خاطرنشان کرد: درباره موسسه کاسپین هم مصوبه خوبی را از کمیته تخصصی اصلاح نظام بانکی داریم که در آن پیش بینی های لازم برای حفظ منافع سهامداران، سپرده گذاران و همچنین هیات‌های تصفیه دیده شده است.

وی اظهار داشت: در طول سه هفته گذشته، پرداختی به تعداد زیادی از سپرده گذارانی که سپرده های خود را گرفته بودند، انجام شد.

محمدپور ادامه‌داد: البته بخش کوچکی از سپرده گذاران باقی مانده‌اند که مشکلاتی برای آنان وجود دارد؛ به عنوان مثال برخی حسابشان مسدود بوده، برخی دیگر هم مدارک و مستندات حسابشان کامل نبوده است و غیره. در نهایت تا پایان سال تسویه سپرده های مردم اتفاق خواهد افتاد.

وی در پاسخ به این پرسش که بانک مرکزی چه زمانی به سراغ بانک هایی می رود که میزان اضافه برداشت آنها بسیار بیشتر از این موسسات است، گفت: موسسه نور نزدیک به ۳۰۰ شعبه در سراسر کشور داشته و ارزش دارایی‌های آن بین ۲ تا سه برابر برخی بانک های فعلی است. موسسه کاسپین هم در کل کشور ۱۳۸ شعبه داشته که از سال ۹۸ به‌تدریج کم شده و در ماه های اخیر به یک شعبه کاهش یافت که امروز در نهایت منحل شد؛
در واقع اینها، موسسه اعتباری بودند که بزرگی آنها از برخی از بانک های فعلی بیشتر است.

معاون نظارت بانک مرکزی درباره بانک های ناتراز گفت: چند روز پیش رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد که بانک های ناتراز و اصلاح نظام بانکی، در کنار موضوع تورم، ارز و سیاست‌های پولی، یکی از مهمترین برنامه های بانک مرکزی به ویژه در دوره جدید است.

 

وی تاکید کرد: ما در خصوص بانک های ناتراز به دنبال آن هستیم تا حد ممکن اصلاح شوند، اما بانک هایی که قابلیت اصلاح ندارند و به نوعی اثرات منفی این بانک ها به مردم می رسد، به طور قطع برخورد خواهیم داشت و اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

 

محمدپور گفت: ما امسال به بانک های ناتراز برنامه اصلاح دادیم، اگر از برنامه ها عدول کنند یا به اهداف برنامه نرسند، برخورد جدی با این بانک ها انجام خواهد شد و از هر ظرفیتی که به نفع اصلاح نظام پول یو بانکی کشور باشد، استفاده خواهیم کرد.

وی خاطرنشان‌کرد: در این راه هم کاملا جدی هستیم و برنامه منسجم و مشخصی در این زمینه در بانک مرکزی تدوین شده است که قدم به قدم بر اساس آن پیش می‌روی

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: