کد خبر: ۲۱۵۴۰۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۳ - ۰۴ بهمن ۱۴۰۲ - 24 January 2024
مجلس معافیت مالیاتی سالانه و مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی و مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی در سال آینده را تعیین کرد.

مجلس معافیت مالیاتی سالانه و مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی و مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی در سال آینده را تعیین کرد.

 مجلس در ادامه رسیدگی به بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ با تصویب صدر و جز یک و دو بند ث تبصره ۱۵ این لایحه موافقت کرد.

براساس این گزارش، سقف معافیت مالیاتی و نرخ مالیات بر مجموع درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی که تحت عناوینی از قبیل حقوق و مزایا، مقرری یا مزد، حق شغل و شاغل، فوق‌العاده‌ها، اضافه کار، حق‌الزحمه، حق مشاوره، حق حضور در جلسات، پاداش، حق‌ تدریس، حق‌ تحقیق و پژوهش و کارانه اعم از مستمر یا غیرمستمر که به صورت نقدی و غیرنقدی از یک یا چند منبع در بخش دولتی و یا غیردولتی تحصیل می‌کنند چه از کارفرمای اصلی و یا غیراصلی باشد به این صورت است:

۱- سقف معافیت مالیاتی سالانه موضوع ماده ۸۴ قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۹۴ در سال آینده ۱۴۴ میلیون تومان تعیین می شود.

ضمناً مالیات قراردادهای پژوهشی کماکان مشمول حکم تبصره ۲ ماده ۸۶ قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۹۶ است.

همچنین نرخ مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی به‌ این شرح تعیین شد: نسبت به مازاد 144 میلیون تا 198 میلیون تومان 10 درصد، نسبت به مازاد 198 تا 300 میلیون تومان 15 درصد، نسبت به مازاد 324 تا 480 میلیون تومان 20 درصد، مازاد 480 میلیون و بیشتر 30 درصد کلیه افرادی که در قبال ارائه خدمت در دستگاه ها تحت هر عنوان از جمله ساعتی، روزمزد، قراردادی، حق‌ التدریس، حق‌التحقیق، حق‌الزحمه، حق نظارت، حق‌التألیف و پاداش شورای حل اختلاف دریافتی دارند، مشمول حکم این بند هستند.

اعضای هیأت ‌علمی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و آموزشی و قضات دادگستری از شمول این حکم مستثنی و مشمول ماده 85 قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال 94 هستند.

همچنین طبق ردیف 4 بند ث تبصره 15، مفاد این بند در خصوص درآمد مشمول مالیات حاصل از عناوین اعلامی که از مصادیق درآمد مواد 82 و 83 قانون مالیات‌های مستقیم» نباشند نیز جاری است.

باران ایرمان
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: