کد خبر: ۲۱۵۳۶۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۰ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - 22 January 2024
این ماموریت، به ریاست ایوانا ولادکووا-هولر، بحث‌ها را در مورد بررسی اول و دوم برنامه اصلاحات مصر با حمایت تسهیلات تمدید شده ادامه خواهد داد. ما در پایان این دیدار ادامه خواهیم داد.

پوند مصر در برابر دلار به کاهش خود ادامه می‌دهد، زیرا از سال ۲۰۲۲ حدود ۵۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

به گزارش الجزیره، معامله‌گران به الجزیره‌نت گفتند که با وجود کاهش اندکی نسبت به سطوح ثبت شده در پنج‌شنبه گذشته، در میان شایعاتی مبنی بر شناور شدن قریب‌الوقوع نرخ ارز، دلار از ۶۰ پوند گذشت. به گفته تجار خارج از مصر، دلار در بازار موازی بیش از ۶۰ پوند برای فروش و بالای ۵۹ پوند برای خرید ثبت شد. در حالی که برای معامله‌‌گران بازار موازی از داخل کشور، در صورت انجام معامله تا سقف هزار دلار، دلار در محدوده ۶۰ پوند معامله می‌شود. قیمت رسمی دلار همچنان حدود ۳۱ پوند است. با پیش‌بینی عرضه جدید ارز مصری به زودی، دولت به آن نیاز دارد تا نخستین بررسی برنامه وام با صندوق بین‌المللی پول به ارزش ۳ میلیارد دلار را تسهیل کند که مصر از زمان تصویب آن در دسامبر ۲۰۲۲ تنها یک قسط از آن دریافت کرده است.

پس از آنکه مصر از مارس ۲۰۲۲ به دلیل بحران اقتصادی و کمبود شدید نقدینگی دلار در پی جنگ روسیه و اوکراین، ۳ بار ارزش پول محلی خود را کاهش داد، پوند مصر حدود ۵۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد. در همین راستا، سخنگوی صندوق بین‌المللی پول عصر دیروز گفت که ماموریت این صندوق در حال حاضر در قاهره است تا درباره وام از صندوق و برنامه اصلاحات گفت‌وگو کند.

جولی کوزاک افزود: بحث در مورد کمک‌‌‌های مالی بیشتر برای رهایی مصر از فشار‌‌‌های مرتبط با جنگ اسرائیل در نوار غزه ادامه دارد. جولی کوزاک در بیانیه‌‌‌ای ایمیلی به رویترز گفت: این ماموریت، به ریاست ایوانا ولادکووا-هولر، بحث‌ها را در مورد بررسی اول و دوم برنامه اصلاحات مصر با حمایت تسهیلات تمدید شده ادامه خواهد داد. ما در پایان این دیدار ادامه خواهیم داد.

او گفت: جهاد ازعور، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول، اخیرا در دوره بررسی سالانه دفاتر منطقه‌‌‌ای این وزارتخانه از قاهره بازدید کرد و با مقامات مصری و طرف‌‌‌های مرتبط در منطقه دیدار کرد. مصر به‌شدت تحت تاثیر جنگ اسرائیل در نوار غزه قرار گرفت که به‌شدت بر رزرو توریست‌‌‌ها و واردات گاز طبیعی تاثیر گذاشت و به حملات کشتیرانی در دریای سرخ منجر شد که متعاقبا بر عبور کشتی‌‌‌های باری از کانال سوئز تاثیر گذاشت.

هفته گذشته، جولی کوزاک به خبرنگاران گفت که تامین مالی اضافی برای موفقیت برنامه مصر «بسیار مهم» است، اما ارزش و هزینه‌های بالقوه مورد بحث قرار گرفته و نیاز به تشدید سیاست‌های مالی و پولی نیز مورد بحث است./ایبنا

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: