کد خبر: ۲۱۴۶۱۴
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۰ - ۲۱ آذر ۱۴۰۲ - 12 December 2023
اختصاصی بانکداری ایرانی ؛
بانک کشاورزی از جمله بانک‌هایی است که در سال‌های اخیر تلاش کرده تا هم در فضای تخصصی خود در حوزه های مختلفی مانند کشاورزی، حرفه ای کار کند و هم در فضای مدرن بانکداری و پولی فعال باشد و در هر دور زمینه موفق بوده است.

بانک کشاورزی از جمله بانک‌هایی است که در سال‌های اخیر تلاش کرده تا هم در فضای تخصصی خود در حوزه های مختلفی مانند کشاورزی، حرفه ای کار کند و هم در فضای مدرن بانکداری و پولی فعال باشد و در هر دور زمینه موفق بوده است.

به گزارش بانکداری ایرانی، برای بالا در دنیای امروز، تمام بانک‌های مرکزی کشورهای بزرگ تلاش دارند که فضایی را برای شهروندان ایجاد کنند تا هم به راحتی از پول ملی بهره ببرند و هم ارزش پول ملی را حفظ کنند. این اقدام با روش های مختلفی امکان پذیر است.

ایجاد فضای دیجیتالی برای پول ملی یکی از این روش هاست. در کیف پول‌های دیجیتالی دنیا امروزه شاهد ارزهای دیجیتالی کشورهای در حال توسعه هستیم. ترکیه، روسیه، برزیل ، هند و دیگرکشورها ارزهای خود را بصورت دیجیتال درآورده و به شهروندان این امکان را دادند تا از ارزهای ملی در فضای دیجیتالی هم بهره ببرند.

ایران نیز در این زمینه دست به کار شده و برخی از بانکها بسیج شده اند در این حوزه کار کنند و بانک مرکزی به چندبانک خواسته تا در این حوزه کار کنند و با بانک مرکزی همکاری کنند.یکی از این بانکها ، بانک کشاورزی است.

در حقیقت، به گزارش این بانک، بانک کشاورزی با مجوز بانک مرکزی به عنوان عضو متولی زیست بوم ریال دیجیتال انتخاب شد و به زودی نسبت به عملیاتی کردن ریال دیجیتال (رمز ریال) در اپلیکیشن باران اقدام خواهد کرد.

البته بانک کشاورزی در حوزه دیجیتالی در گذشته هم اقداماتی انجام داده و فضای دیجیتالی برای این بانک  پدیده ناآشنایی نیست اما ریال دیجیتال ، یک گام بزرگ برای کشور است که در درجه اول برای شهروندان مهم است و در گام های بعدی برای پول ملی و بانک مرکزی و علاوه بر این برای بانک کشاورزی هم مهم است.

اهمیت مهم برای شهروندان ، ساده بودن نقل و انتقال و بهره برداری از آن است؛ چرا که انجام خریدهای روزانه از طریق پذیرندگان پشتیبانی کننده ریال دیجیتال، خرید شارژ، پرداخت قبوض، خرید بسته اینترنتی، انتقال اعتبار به دیگران و انجام سایر خدمات مالی و بانکی از کاربردهای ریال دیجیتال است.از همه مهمتر اینکه انتقال ریال دیجیتال بدون هیچ هزینه ای به فردی که کیف ریال دیجیتال داشته باشد، امکان پذیر است؛ همچنین این امکان وجود دارد اعتبار کیف پول را دوباره به ریال تبدیل و به راحتی به حساب خود یا دیگری انتقال داد.

اما منفعت این رخداد برای کشور هم کم نیست. ریال دیجیتال (رمز ریال) همان ریال رایج به شکل دیجیتالی و جایگزین پول ملی یا همان اسکناس ریال است که ضمن داشتن ثبات قیمتی بیشتر و تاثیرگذاری مثبت بر افزایش ارزش پول ملی، دارای مزایای فراوانی از جمله کاهش تقاضا برای پول نقدی و چاپ اسکناس، تسهیل جابه جایی پول و انجام معاملات مالی، توسعه بانکداری دیجیتال و نیز سرعت و دقت بیشتر در مبارزه با پولشویی نسبت به سایر پول های رایج و رمز ارزها است.

بانک کشاورزی برای این ادامه فرآیند، یک اپلیکیشن را معرفی کرده است. گزارش دهی بانک کشاورزی نشان می دهد که به زودی و پس از عملیاتی شدن ریال دیجیتال در اپلیکیشن باران، متقاضیان می توانند با ثبت نام در این اپلیکیشن و شارژ کیف پول، ریال دیجیتال تهیه‌ کنند.

به گفته معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزیر اقتصاد، عملکرد بانک کشاورزی در وضعیت پایدار قرار داشته و در مسیر حرفه‌ای مدیریت می‌شود.نباید فراموش کرد که تنها ظرف شش ماه 314 طرح راکد کشور با کمک این بانک احیا شدند.

بر اساس این گزارش، با حمایت بانک کشاورزی و در راستای رشد تولید و افزایش اشتغال، از ابتدای سال 1402 تا پایان شهریور ماه، 314 فقره طرح راکد و غیرفعال، تعیین تکلیف و به چرخه تولید بازگردانده شد.

در حقیقت و بر اساس گفته مدیرعامل شرکت، در سال جاری تاکنون 100 هزار میلیارد تومان در بخش‌های مختلف از جمله بذر گواهی‌شده، کشت پاییزه، مکانیزاسیون و کشت محصولات کم‌آب‌بر پرداخت شده است که 90 درصد تسهیلات این بانک به جامعه هدف، یعنی کشاورزان پرداخت شد.

با توجه به موارد گفته شده، نشان می دهد که بانک کشاورزی علاوه بر حضور در فضای حرفه ای بانکداری ایرانی، در فضای دیجیتالی و بر اساس تحولات بین المللی صنعت بانکداری حرکت می کند.

علی سوری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: