کد خبر: ۲۱۴۱۰۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۵ - ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - 21 November 2023
بانکداری ایرانی گزارش می دهد؛
براساس گزارش شش ماهه نخست سال 1402، سپرده گذاری در این بانک به بیش از 785 هزار و 190 میلیارد رسیده؛ در حالی که در پایان سال قبل 677هزار و 223 میلیارد ریال سپرده داشته است.

یکی از اقدامات بانک ایران زمین همواره کمک به اقتصاد ایران است. یکی از مهمترین روش برای حمایت، جمع آوری پس انداز و پول های مضر برای اقتصاد ایران و به اصطلاح سرگردان است. در حقیقت، بانک ایران زمین آن را جمع آوری کرده در بخش های بزرگ اقتصادی سرمایه گذاری کرده است.

به گزارش بانکداری ایرانی، بانک ایران زمین از طی اقدامات حرفه ای بانکی و صندوق ها و روش های مختلفی این سرمایه های مضر را از سطح جامعه جمع می کند.

به موضوع سرمایه سرگردان در رسانه زیاد پرداخته شده ولی شایان ذکر است که یکی از جدی‌ترین چالش‌های اقتصاد، سرمایه‌های سرگردانی است که هر چند وقت یک بار در یک بخش از اقتصادی ظهور می‌کند و آن بخش اقتصادی را به بحران می‌کشاند که دلیل اصلی این بحران سازی، بی ارزش شدن روزافزون پول ملی است. البته این بحران سازی به سود عده‌ای انگشت شمار تمام می‌شود که با خبرسازی و جریان سازی، سرمایه‌های کوچک را به سوی دلار، خودرو، مسکن، سکه، بورس و... هدایت می‌کنند. این رویکرد باعث می‌شود تا بازار کاذب ایجاد شود و فرصت طلبانی که سرمایه‌های کلانی در اختیار دارند، از این فرصت سواستفاده کنند و پس از بدست آوردن سود کلان، سرمایه خود را خارج کنند و کسانی که با تصمیمی احساسی در این بخش سرمایه گذاری کرده اند، زیاندیده اصلی باشند.

مردم هم البته برای حفظ ارزش دارایی خود دست به دادوستد در بازارهای غیر مولد می کنند به همین دلیل بانک ها و همچنین بانک ایران زمین تلاش می کند تا سرمایه مردم را جمع کرده و با سرمایه گذاری در بازارهای مولد برای مردم سود سازی کند.یکی از مهمترین ظرف سرمایه گذاری همان صندوق بانک ایران زمین است.مثلا با تاسیس شرکت تاسا در بانک ایران زمین، مدیریت اقتصاد با هدایت سرمایه‌های سرگردان رقم خورد.

در واقع، صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین با ارائه درآمد ثابت و قابل پیش بینی به سرمایه‌گذاران، جذابیت بالایی در میان افرادی که به دنبال حفظ سرمایه و دریافت سود منظم هستند، دارد. این صندوق می‌تواند یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری در ایران باشد، زیرا علاوه بر ارائه سود ثابت، ریسک پذیری کمی نیز دارد.

صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین به منظور حداقل کردن ریسک سرمایه‌گذاری، به صورت متنوعی در اقساط مختلف سرمایه خود را به صندوق‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌پردازد. این تنوع و توزیع مناسب سرمایه، ریسک سرمایه‌گذاری را به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد و به سرمایه‌گذاران امکان دستیابی به سود‌های پایدار و پیش‌بینی شده را می‌دهد.صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، از مزایای حفظ حداقل خطر و ضرر کم برخوردارند. به‌علاوه، صندوقِ سرمایه‌گذاری بانک ایران زمین یکی از این صندوق‌هاست که درآمد ثابت تأمین می‌کند. تسهیل نقدشوندگی واحد‌های این صندوق‌ها نیز به‌عنوان یکی از مزایای دیگر آن‌ها محسوب می‌شود و می‌توان با مقادیر کمتر به آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد. اما در مقابل، معایبی نیز وجود دارد؛ برای مثال، بازدهی کمتر این صندوق‌ها نسبت به بازار‌های پرخطر مانند بورس و ارز دیجیتال است.

بر اساس اطلاعات درج شده در سایت صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین در حال حاضر ارزش دارایی های خالص این صندوق 80 هزار و 365 میلیارد ریال است.از سوی دیگر میزان سود روزشمار پرداختی به سرمایه گذاران در صندوق درآمد ثابت بانک ایران زمین در حال حاضر بالاتر از 21 درصد است ۲۴٫۵ درصدی است این در حالی است که میزان میزان سود موثر سالانه این صندوق معادل ۲۷٫۵ درصد است که به طبیعتا چنین سودی با توجه به نوسانات بازار سهام برای سرمایه گذاران جذابیت خاصی دارد.

اما وقتی موضوع جالب تر می شود که بدانیم نرخ سود پیش بینی شده بانک برای این صندوق 16 درصد بوده و نشان از موفقیت این صندوق دارد.

البته سود دریافتی از این صندوق معاف از مالیات است و بر خلاف سپرده‌های بانکی، سرمایه گذاران سود روزشمار خود در این صندوق را می‌توانند حتی با سرمایه گذاری ده روزه و کمتر نیز دریافت کنند.

از طرف دیگر، بانک ایران زمین در سال های اخیر با پیگیری برخی سیاست ها و برنامه‌ها تلاش کرده تا اقبال سپرده گذاران را به خود جلب کند؛ به طوری که براساس گزارش شش ماهه نخست سال 1402، سپرده گذاری در این بانک به بیش از 785 هزار و 190 میلیارد رسیده؛ در حالی که در پایان سال قبل 677هزار و 223 میلیارد ریال سپرده داشته است.


نکته مهمی که برای بانک ایران زمین بسیار مهم است و شایان ذکر است، مساله تلاش تمرکز بانک ایران زمین بر بانکداری دیجیتال و در ادامه تحقق چشم انداز این بانک که همان رسیدن به بانک تمام دیجیتال است، توانست دنیای جدیدی از سرویس های بانکی را در اختیار مشتریان قرار دهد. آخرین آمارهای استخراج شده از فعالیت های بانک ایران زمین نشان می دهد که این بانک در حوزه بانکداری دیجیتال با رشد چشمگیری مواجه بوده است؛ به طوری که این بانک توانست در سال 1401 با رشد 68 درصدی تراکنش های بانکداری دیجیتال خود، رکوردی بی سابقه در این حوزه به ثبت برساند.

بانک ایران زمین در سال گذشته شاهد افزایش 36 درصدی میزان کاربران بانکداری دیجیتال بوده که در رشد استفاده از سرویس های بانکداری دیجیتال تاثیرگذار بوده است. ارائه سرویس های خاص به مشتریان و ایجاد یک اکوسیستم امن، عوامل اصلی این رشد بوده است.

علی سوری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: