کد خبر: ۲۱۴۰۲۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ - ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - 15 November 2023
پیام جهش سودآوری و عملکردی بیمه ملت به سهامداران؛
بیمه ملت در سال جاری عملکرد قابل قبولی را به نمایش گذاشته و طی شش ماهه نخست امسال رشد 263 درصدی سود سازی را تجربه کرده‌است و از همه مهمتر اینکه سود عملیاتی شرکت رشدی 422 درصدی داشت.

بیمه ملت یکی از شرکت هایی است که توانسته رشد قابل قبولی را در سودآوری داشته باشد . نسبت های مالی و شرایط بنیادی شرکت هم خاص است و رشد خوبی را به نمایش می گذارد.

به گزارش بانکداری ایرانی، بیمه ملت در سال جاری عملکرد قابل قبولی را به نمایش گذاشته و طی شش ماهه نخست امسال رشد 263 درصدی سود سازی را تجربه کرده‌است و از همه مهمتر اینکه سود عملیاتی شرکت رشدی 422 درصدی داشت.

بر اساس این گزارش ، بیمه ملت در پایان هفت ماهه منتهی به 30 مهر 1402 با رشدی حدود 55 درصدی حق بیمه 26 هزار میلیارد ریالی را ثبت کرد و در مقابل 12 هزار میلیارد ریال خسارت به مشتریان پرداخت کرد . در این دوره نسبت خسارت حدود 45 درصد بوده این در حالی است که در سال گذشته نسبت خسارت شرکت حدود 58 درصد در همین دوره هفت ماهه بود. تراز بیمه ملت با احتساب صدور بیمه نامه ها و پرداخت خسارت در پایان مهرماه سال جاری ۱۳ هزار و ۸۰۴ میلیارد ریال نشان می دهد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۴ درصد افزایش یافته و ارکان مالی بیمه ملت از این منظر از تقویت خوبی برخوردار شده است.

این رشد و پیشرفت بیمه ملت با برنامه ریزی و بسترسازی های شرکت همراه بوده است. تدوین برنامه آتي کمیته تطبیق مقررات و جبران خدمات و تعیین خط مشي کمیته عاملی برای موفقیت شرکت بوده است. این برنامه های مدون عبارت از بازنگري آیین نامه وام و رفاهي پرسنل، اجراي طرح رتبه بندي پرسنل و ارتقاي شغلي پرسنل، بررسي قوانین و مقررات بیمه اي مندرج در گزارشات حسابرسي و اقدامات انجام شده در این خصوص و بررسي آیین نامه هاي جدید ابالغي شوراي عالي بیمه است.

بیمه ملت ، بر اساس این برنامه ها بود که دستاوردهای بزرگی داشت. بخشی از این دستاوردها عبارت است از حصول اطمینان از تحقق منافع سهامداران از طریق نظارت دقیق و همه جانبه بر فعالیت هاي شرکت و برگزاري ، جلسات هیئت مدیره به صورت منظم ، تلاش در جهت حفظ خوشنامي برند شرکت بیمه ملت در بازار بیمه، اجتناب از ارائه نرخ هاي هیجاني و فاقد توجیه فني، تنوع بخشي به محصولات و خدمات شرکت منطبق بر نیاز مشتریان، پایبندي شرکت به تعهدات خود در قبال مشتریان و پرداخت خسارت به موقع و عادلانه، ارائه خدمات صدور و خسارت در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت، افتتاح شعبه کرمان و کرج و هرمزگان و غیره، بازنگري آیین نامه هاي شرکت  آیین نامه معاملات وحاکمیت شرکتي، سرمایه گذاري ، اخذ مجوز هاي لازم از مراجع زیربط براي انتشار اوراق بهادار اتکایي ، تحقق بیش از 100 درصدي اهداف فروش شرکت در سال 1401 ، رشد 422 درصدی سود عملیاتی در پایان شش ماهه نسخت سال 1402 ، رشد 263 درصدی سود خالص شرکت در پایان شش ماهه نخست سال 1402، حفظ سطح یک توانگري مالي شرکت ، فراهم آوردن محیطي مناسب براي آموزش ،رشد و شکوفایي نیروي انساني، برگزاري مجمع عمومي و اجراي مصوبات مجمع عمومي، واریز به موقع سود سهامداران براساس قانون تجارت و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار، رعایت آیین نامه ها و دستورالعمل هاي بیمه مرکزي ج.ا.ایران با توجه به شرایط شرکت، ارائه اطلاعات به صورت شفاف، به موقع و کامل به سایر نهاد هاي ناظر، ارائه خدمات متناسب با نیاز هاي پویاي جامعه، توسعه سیستم هاي نرم افزاري مورد نیاز شرکت، پیگیري در خصوص مولد سازي دارایی هاي شرکت  از جمله زمین کیش، تنظیم و تصویب برنامه و بودجه سـالیانه شرکت، بررسي ریسک قرارداد هاي بیمه اي شرکت و حذف قرارداد هاي زیان ده، پیگیري وصول مطالبات سنواتي و مدیریت پرتفوهاي بیمه اي زیان ده در جهت سودآوري.

نسبت های مالی چه می گویند؟
برای بررسی این دستاوردها باید به سراغ نسبت های مالی شرکت رفت که به بهترین شکل، وضعیت را بازگو می کنند.بازدهی دارایی بیمه ملت رشد چهار برابری داشته و نشان می‌دهد که سودآوری خوب شرکت است.

بازده دارایی یا Return on Asset یکی از نسبت‌های سودآوری است که نشان دهنده توانایی یک شرکت یا واحد تجاری در بکارگیری تمام دارایی‌ها و کسب سود از آن‌ها است. این نسبت از تقسیم سود خالص شرکت بر کل دارایی‌ها محاسبه شده و همواره آن را به صورت درصد بیان می‌کنند. بازده دارایی یا به اختصار ROA به صنعتی که در آن فعال است وابسته بوده و می‌بایست آن‌ را نسبت به میانگین صنعت و یا مقدار این نسبت در دوره مالی قبلی سنجید. لازم به ذکر است گاها مفهوم بازده دارایی و بازده سرمایه‌گذاری یکسان در نظر گرفته می‌شود.

شاخص Return on Equity یا به اختصار ROE به معنای بازده ارزش سهام سهامداران یا بازده حقوق صاحبان سهام است.

رشد سه ونیم برابری بازده سرمایه هم یکی از موفقیت های بیمه ملت است. شاخص ROE نشان دهنده نحوه مدیریت بودجه‌ای است که از طریق صاحبان سهام فراهم شده است. این شاخص همچنین نشان دهنده‌ی این است که یک شرکت چقدر درآمد برای سهامدارانش ایجاد کرده است. این شاخص در واقع معیاری برای سنجش سودآوری یک شرکت به حساب می‌آید.

از همه مهمتر اینکه بازده سرمایه در گردش بیمه ملت رشدی حدودی شش برابری داشت.

علی سوری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: