کد خبر: ۲۱۳۵۳۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۳ - ۳۰ مهر ۱۴۰۲ - 22 October 2023
افزایش اختیارات بانک‌ها شاید بتواند به‌عنوان مشوقی برای افزایش میزان این سپرده‌ها عمل کند. بانک مرکزی در روز ۲۰مهر ماه سال جاری بخشنامه دیگری در زمینه جوایز قرعه‌کشی سپرده قرض‌الحسنه منتشر کرده است.

 بر اساس بخشنامه منتشرشده از سوی بانک مرکزی، نحوه تعیین و اخذ کامزد تسهیلات قرض‌الحسنه به شبکه بانکی واگذار شده است. می‌توان گفت که این مساله موجب افزایش اختیارات شبکه بانکی درزمینه تسهیلات قرض‌الحسنه خواهد شد.

به عبارت دیگر بانک‌ها می‌توانند از این اختیار به‌عنوان ابزاری برای تشویق مشتریان خوش‌حساب خود استفاده کنند. برای مثال بانک می‌تواند پس از بررسی وضعیت مشتریان خود، نرخ بازپرداخت کمتر از ۴درصد برای خوش‌حساب‌ها تعیین کند.

همچنین در صورتی که مشتری چندان خوش‌حساب نباشد، مکلف به بازپرداخت سود ۴درصدی خواهد بود. می‌توان پیش‌بینی کرد که بر اثر اجرایی شدن چنین مصوبه‌ای برخی از افراد بتوانند تسهیلاتی با نرخ سود صفر درصد دریافت کنند. بر اساس این مصوبه بانک‌ها می‌توانند نحوه محاسبه نرخ و اخذ کارمزد را تعیین و پس از تصویب در هیات‌مدیره خود و تایید بانک مرکزی، اجرایی کنند. روز گذشته خبری در زمینه تعیین کارمزد وام‌های قرض‌الحسنه منتشر شد که بر اساس آن، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی از این به بعد مجاز خواهند بود که نحوه محاسبه نرخ و اخذ کارمزد وام‌های قرض‌الحسنه با رعایت سقف نرخ ۴درصد کارمزد تعیین و پس از تصویب در هیات‌مدیره‌ خود و تایید بانک مرکزی اجرایی کنند. این تغییر رویه یعنی نحوه محاسبه کارمزد تسهیلات قرض‌الحسنه توسط شبکه بانکی کشور در جلسه روز ۲۱شهریورماه سال جاری تغییر کرده است. این خبر به معنای افزایش اختیارات بانک‌ها در زمینه تعیین کارمزد تسهیلات وام‌های قرض‌الحسنه است.

می‌توان حدس زد که با توجه به اختیارات جدید بانک‌ها در این زمینه، درآینده مشتریان خوش‌حساب بتوانند وامی با سود صفر درصد دریافت کنند. نگاهی به آخرین گزارش منتشرشده از متغیرهای عمده پولی و اعتباری در فروردین ماه سال جاری نشان می‌دهد که در زمان مذکور میزان قرض‌الحسنه پس‌انداز معادل ۵۲۵هزار میلیارد تومان بوده است.

افزایش اختیارات بانک‌ها شاید بتواند به‌عنوان مشوقی برای افزایش میزان این سپرده‌ها عمل کند. بانک مرکزی در روز ۲۰مهر ماه سال جاری بخشنامه دیگری در زمینه جوایز قرعه‌کشی سپرده قرض‌الحسنه منتشر کرده است.

هدف از انتشار چنین بخشنامه‌ای تشویق سپرده‎گذاران به مشارکت بیشتر برای سپرده‌گذاری و به عبارتی افزایش منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی است. بررسی‌ها نشان می‌دهد تا پیش از این حداکثر میزان جوایز اعطایی به سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز به یک فرد در هر دوره قرعه‌کشی ۱۰۰میلیون تومان بوده است. اما از این به بعد بانک‌ها می‌توانند در جریان قرعه‌کشی‌های خود تا سقف ۲۵۰میلیون تومان به سپرده‌گذاران قرض‌الحسنه جایزه بدهند.

باران ایرمان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: