کد خبر: ۲۱۳۵۳۵
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۴ - ۳۰ مهر ۱۴۰۲ - 22 October 2023
بانکداری ایرانی گزارش می دهد؛
بانک صادرات ایران در شهریور امسال پنج هزار و 917 میلیارد ریال سود خالص ساخته است که نسبت به دوره مشابه در سال قبل که سود خالص 1485 میلیارد ریال، رشدی 298 درصدی داشته است.

بانک صادرات ایران با رشد سود خالص 298 درصدی در شهریور 1402 معجزه‌ای خلق کرده است. سود خالص هر سهم با این سود خالص رشدی 325 درصدی داشته که خو معجزه ای دیگر است.

به گزارش بانکداری ایرانی، بانک صادرات ایران در شهریور امسال پنج هزار و 917 میلیارد ریال سود خالص ساخته است که نسبت به دوره مشابه در سال قبل که سود خالص 1485 میلیارد ریال، رشدی 298 درصدی داشته است.

بر اساس همین میزان سود خالص به هر یک از 175 میلیارد سهم حدود 34 ریال سود خواهد رسید . در شش ماهه نخست پارسال، بانک سود خالص 8 ریالی ساخته بود، بنابراین در سال جاری رشدی 325 درصدی داشت.

شایان ذکر است که برای درک سود 34 ریالی برای پایان شهریور امسال باید گفت که بانک صادرات ایران در سال 1401 مبلغ ۲۵ ریال، سال 1400 مبلغ ۲ ریال ، سال مالی 1399 مبلغ ۱۱ ریال و سال 1398 تا پنج سال قبل از آن، هیچ سودی توزیع نکرد.
رشد سودخالص بانک صاردات را باید در چند وجه بررسی کرد. نخستین وجه رشد سود خالص بانک به فعالیت تخصصی بانک بر می گردد.تمرکز بانک صادرات بر مسئولیت اجتماعی بانک صادرات را بر آن داشته تا در پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری اقدامات خوبی انجام داده است. 

این گزارش می افزاید که بر اساس کارنامه پنج‌ماهه ابتدایی سال 1402 در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی، روند پرداخت وام‌قرض‌الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه در این بانک در راستای سیاست‌های حمایتی دولت، همچنان ادامه داشته و در این مدت 77 هزار و 207 میلیارد ریال وام ازدواج توسط این بانک به 38 هزار و 345 عروس و داماد پرداخت شده است. علاوه براین، بانک صادرات ایران در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در این مدت حدود 30 هزار فقره وام فرزندآوری به ارزش 18 هزار میلیارد ریال به والدین نوزادان پرداخت کرد.همچنین، بانک صادرات ایران در این مدت با پرداخت بیش از 2100 فقره وام مسکن ایثارگران به ارزش بیش از 6700 میلیارد ریال، به این امر اختصاص داده و علاوه بر این، بالغ بر 6800 فقره وام ودیعه مسکن به ارزش نزدیک به 4000 میلیارد ریال و پرداخت بیش از 1200 فقره وام ودیعه مسکن به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی انجام شده که نقش مهمی در رضایتمندی مردم داشته است.

از دیگر عوامل مورد بررسی از صورت های مالی بانک می توان گفت که جمع دارایی بانک صادرات ایران در پایان شهریور 1402 با رشدی 8 درصدی به مبلغ 8100هزار میلیارد ریال رسید.همچنین ، در این دوره، سود انباشته بانک صادرات 37 هزار میلیارد ریال بوده است.علاوه بر این ، سرمایه گذاری بانک صادرات در سال جاری مبلغ 442 هزار میلیارد ریال بوده است.

وجه دیگه ماجرای موفقیت بانک صادرات بر رخدادهای عملیاتی بانک است. این بانک با بستر سازی توانست وضعیت بانک را بهسازی کند. چرا که بانک صادرات در سال گذشته با تمرکز بر بانکداری دیجیتالی سازی و مدرن توانست درآمدزایی مناسبی را در حوزه‌های مختلف به عنوان یک بانک حرفه‌ای کسب کند. مهمترین بخش از درآمد بانک ، بعد از تسهیلات دهی، درآمد از محل کارمزد بوده که نشان از بسترسازی مناسب در حوزه دیجیتالی دارد.

علی سوری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: