کد خبر: ۲۱۳۴۷۰
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۲ - ۲۶ مهر ۱۴۰۲ - 18 October 2023
خیاطیان در ادامه با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم اهتمام بسیار جدی‌ بر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان دارد، تصریح کرد: جهت‌گیری دولت مبتنی بر توسعه فناوری و افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان است، چنان‌که دولت در برنامه هفتم توسعه نیز تاکید کرده است که سهم اقتصاد دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی باید از یک‌درصد به ۷درصد افزایش پیدا کند.


صندوق نوآوری و شکوفایی : رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد که این صندوق آماده حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور این شرکت‌ها در بازار کشور امارات است.


محمد صادق خیاطیان که برای بازدید از پاویون‌های شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه جیتکس۲۰۲۳ عازم امارات شده است، صبح روز دوشنبه در دیدار با سرکنسول ایران در دبی، ضمن تشریح توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در حوزه‌ فناوری اطلاعات اعلام کرد که صندوق نوآوری آماده فراهم‌سازی شرایط برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در بازار کشور امارات است.

خیاطیان در ادامه با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم اهتمام بسیار جدی‌ بر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان دارد، تصریح کرد: جهت‌گیری دولت مبتنی بر توسعه فناوری و افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان است، چنان‌که دولت در برنامه هفتم توسعه نیز تاکید کرده است که سهم اقتصاد دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی باید از یک‌درصد به ۷درصد افزایش پیدا کند.

او افزود: اهتمام دولت به حوزه دانش‌بنیان به قدری است که حتی رئیس‌جمهور در سفرهای خارجی سهم عمده مذاکرات خود با طرف خارجی را به ارائه توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و محصولات فناورانه کشور اختصاص می‌دهد. در این مبنا جهت‌گیری عمده و درست دولت، حضور محصولات دانش‌بنیان در بازارهای بزرگ جهانی است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه ضمن تشریح خدمات این صندوق به شرکت‌های دانش بنیان و فناور اظهار کرد: وظیفه ما در صندوق نوآوری به‌عنوان مهم‌ترین نهاد تامین مالی فناوری در کشور، فراهم‌کردن شرایطی برای توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت‌های مختلف از آنهاست. از جمله اقدامات صندوق در این‌باره حمایت از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در بازارهای صادراتی است.

خیاطیان در ادامه از کنسول ایران در دبی خواست زمینه‌های فناوری مورد نیاز در کشور امارات را احصا و به صندوق نوآوری معرفی کند و گفت: بازار امارات برای شرکت‌های دانش‌بنیان کشور بسیار پرظرفیت است و صندوق نوآوری نیز شرکت‌های توانمندی که ظرفیت حضور در این بازار را دارند، معرفی کرده و اقدامات لازم برای پوشش و حمایت از حضور این شرکت‌ها در بازار امارات را فراهم می‌کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان تاکید کرد: خوشبختانه صندوق کارگزارانی دارد که می‌توانند در زمینه‌های مختلف حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در بازارهای کشورهای دیگر را فراهم کند و برنامه ما این است که با همکاری این کارگزاران راه ورود این شرکت‌ها به بازار امارات را فراهم کنیم.


حمایت ۴۵هزار میلیارد تومانی صندوق نوآوری از شرکت‌های دانش‌بنیان ظرف ۴سال گذشته
مصطفی زمانیان، عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این جلسه اظهار کرد: ماموریت صندوق به حوزه تسهیل‌گری در راستای توسعه زیست‌بوم دانش‌بنیان اختصاص دارد و برای انجام این ماموریت ابزارهای مناسبی را تعریف کرده است. در سنوات اخیر تا امروز صندوق نوآوری توانسته است بیش از ۴۵هزار میلیارد تومان حمایت مالی از شرکت‌های دانش‌بنیان به عمل آورد.

همچنین صندوق انعطاف بالایی دارد تا در شرایط متفاوت امکاناتی برای خلق فرصت جدید در راستای توسعه فعالیت‌ شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کند.

او افزود: نمایشگاه جیتکس فرصتی برای شرکت‌های دانش‌‎بنیان به وجود آورد که این شرکت‌ها ظرفیت‌های بازار امارات را بشناسند. ما از هر اقدامی برای ایجاد فرصت مناسب برای تاسیس دفتر خدمات توانمندسازی کسب‌وکار دانش‌بنیان فروگذار نخواهیم کرد. عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان تاکید کرد: بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور از نظر فنی به پیشرفت‌های بسیار چشمگیر و قابل توجهی دست یافته‌اند و محصولات آنها می‌تواند برای بسیاری از کشورها جذابیت داشته باشد.

در این نشست همچنین محمد سلیمانی، سرکنسول ایران در دبی بر ظرفیت‌های بازار امارات تاکید کرد و افزود: محصولات دانش‌بنیان ایرانی می‌تواند جذابیت‌های بسیاری برای مشتریان بالقوه اماراتی داشته باشد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: