کد خبر: ۲۱۳۴۲۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۷ - ۲۴ مهر ۱۴۰۲ - 16 October 2023
مالی کوتاه‌مدت سرمایه در گردش و بازار سرمایه برای تامین مالی بلندمدت در نظر گرفته شده است و بازار سرمایه نیز در چارچوب موردنظر قانون حرکت کرده است که روند افزایش سرمایه‌ها و انتشاراوراق صکوک برای تامین مالی سیر صعودی به خود گرفته است.

روند تامین مالی بنگاه های اقتصادی از بستر بازارسرمایه در سال 1402در مقایسه با سال 1401نشان از روند روبه رشد تامین مالی از این بازار دارد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و رسانه شرکت تامین سرمایه تمدن ،دکتر علی بیگ زاده مدیر عامل شرکت تامین سرمایه تمدن ضمن اشاره به روند تامین مالی از مسیر بازار سرمایه اعلام کرد: اقتصاد ایران یک اقتصاد بانک محور است و در این نظام، تامین مالی همواره وابسته به بانک‌ها بوده ولی طی یک دهه گذشته تامین مالی از مسیر بازار سرمایه از محل بدهی روند روبه رشدی را طی کرده به گونه ای که طی 6ماهه امسال بیش از 32همت از بستر بازار سرمایه برای شرکت ها و شهرداری ها تامین مالی صورت پذیرفته است.

دکترعلی بیگ زاده در ادامه عنوان داشت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، سیستم بانکی برای تامین مالی کوتاه‌مدت سرمایه در گردش و بازار سرمایه برای تامین مالی بلندمدت در نظر گرفته شده است و بازار سرمایه نیز در چارچوب موردنظر قانون حرکت کرده است که روند افزایش سرمایه‌ها و انتشاراوراق صکوک برای تامین مالی سیر صعودی به خود گرفته است.

وی در ادامه در خصوص عملکرد تامین سرمایه تمدن در تامین مالی اقتصاد کشور گفت : مقایسه حجم انتشار اوراق شرکتی و شهرداری توسط شرکت های تامین سرمایه نشان از عملکرد درخشان تامین سرمایه تمدن در این بخش دارد، به گونه ای که این شرکت از ابتدای سال 1402 تا 15 مهرماه با بیش از 122 هزار میلیارد ریال تامین مالی از طریق انتشار انواع اوراق بدهی 38 درصد از سهم بازار اوراق شرکتی و‌شهرداری ها را به خود اختصاص داده بود.

دکتر علی بیگ زاده ، مدیرعامل تامین سرمایه تمدن در ادامه تصریح کرد : آمارها نشان می دهد از مجموع 322 هزار و 633 میلیارد ریال اوراق بدهی منتشر شده در کشور که 232 هزار و 133 میلیارد ریال آن مربوط به اوراق شرکتی و 90 هزار و 500 میلیارد ریال متعلق به اوراق شهرداری بود، تامین سرمایه تمدن 122 هزار و 50 میلیارد ریال از تامین مالی صورت گرفته در بازار سرمایه در این بخش ها را انجام داده است.

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن یادآور شد : همچنین تمدن در مدت مذکور تامین مالی 5 شهرداری بزرگ کشور را به مبلغ 81 هزار و 500 میلیارد ریال به عهده داشته است. از اینرو 90 درصد از سهم تامین مالی شهرداری ها در سال جاری توسط این شرکت صورت گرفته است.

بیگ زاده در پایان ضمن اشاره به جذابیت انتشار صکوک مرابحه در بازار سرمایه برای تامین مالی بخش خصوصی گفت : تامین سرمایه تمدن از ابتدای سال جاری با انتشار بیش از 40 هزار میلیارد ریال انواع اوراق بدهی شرکتی، اقدام به تامین مالی بیش از 10 بنگاه اقتصادی کرده است و در حدود 18 درصد از سهم بازار بدهی درخصوص اوراق شرکتی را به خود اختصاص داده است.

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: