کد خبر: ۲۱۳۰۶۶
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۸ - ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 September 2023
رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، قانون اصلاح ماده ۵ قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی را ابلاغ کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، قانون اصلاح ماده ۵ قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی را ابلاغ کرد.

محمدباقر قالیباف روز سه‌شنبه در نامه‌ای به آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی قانون اصلاح ماده ۵ قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی اصلاحی را ابلاغ کرد.

طرح دوفوریتی مجلس در خصوص اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی سال گذشته به تصویب نمایندگان رسید و جایگزین قانون بیمه کارگران ساختمان مصوب ۱۳۹۳ شد که قانون مصوب پارسال به این شرح است: «سازمان تأمین اجتماعی مکلف است با دریافت ۷ درصد حق بیمه سهم بیمه‌شده از مأخذ کسر حق بیمه از کارگران دارای پروانه مهارت فنی شاغل مستقیم در امر ایجاد یا توسعه، احداث و یا افزایش زیربنای ساختمان، تجدید بنا، تعمیرات اساسی و یا تخریب آن‌ها و دریافت حق بیمه سهم کارفرمایی مربوط از محل مساحت (متراژ) ساخت‌وساز، این کارگران را بیمه کند.»

نمایندگان مجلس هم در نخستین روزهای تابستان امسال بار دیگر در نشست علنی چهارم تیرماه، این طرح را اصلاح‌کرده که نهایتاً با پیشنهاد علی علیپور خنکداری، عضو کمیسیون عمران مجلس، ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی به قانون مصوب سال ۹۳ برگشت؛ درنهایت مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را مغایر سیاست‌های کلی نظام دانست و این مصوبه بار دیگر برای اصلاح به مجلس بازگشت.

اما این طرح در کمیسیون اجتماعی مجلس مورد اصلاح قرار گرفت و سپس با رفع ایرادات هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام مجمع تشخیص مصلت نظام، ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی با تغییراتی روانه شورای نگهبان شد. پس از تأیید شورای نگهبان، هیئت عالی نظارت برای دومین بار اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی را مغایر سیاست‌های کلی نظام دانست.

بر اساس اعلام مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیئت عالی نظارت بررسی «طرح دوفوریتی توقف اجرای ماده ۵ قانون بیمه‌های تأمین اجتماعی کارگران ساختمانی» (اصلاحی ۵ بهمن ۱۴۰۱) بود که در ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ مجدداً در مجلس اصلاح‌شده بود را در دستور کار نشست هشتم شهریور امسال خود قرار داد.

نهایت در ۲۲ شهریورماه- مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح دوفوریتی اصلاح ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی اعاده شده از شورای نگهبان را در دستور کار قرار داد که نمایندگان در راستای رفع ایراد شورای نگهبان به این طرح، پیشنهاد اصلاحی محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز را تصویب کردند.

ماده‌واحده- بند «الف» و تبصره‌های ۱، ۲ و ۴ آن و بندهای «ج»، «ز» و «ح» ماده ۵ قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی اصلاحی ۵ بهمن ۱۴۰۱ به‌شرح ذیل اصلاح می‌شود:

الف- سازمان تأمین اجتماعی مکلف است با دریافت ۷ درصد حق بیمه سهم بیمه‌شده از مأخذ کسر حق بیمه از کارگران دارای پروانه مهارت فنی شاغل مستقیم به‌عنوان سهم کارگر و معادل ۲۵ درصد مجموع عوارض صدور پروانه ایجاد یا توسعه، احداث و یا افزایش تراکم ساختمان و تخریب و نوسازی بنا و تعمیرات اساسی به‌عنوان سهم مالک، کارگران را بیمه کند.

در صورت عدم تأمین منابع لازم جهت گسترش پوشش بیمه‌ای کارگران با تصویب هیئت‌وزیران افزایش مجموع عوارض تا معادل ۳۰ درصد و به‌صورت سالانه حداکثر در سقف معادل ۲.۵ درصد بلامانع است.

تبصره ۱- برای ساخت‌وساز در داخل محدوده روستاها با مجوز دهیاری‌ها، معادل ۱۰ درصد مجموع عوارض صدور پروانه به‌عنوان سهم مالک خواهد بود.

تبصره ۲- برای ساخت‌وساز در خارج از محدوده روستاها (محدوده عمل بخشداری‌ها) و در داخل مجتمع‌ها و شهرک‌های کشاورزی، نواحی و شهرک‌های صنعتی و مناطق نمونه گردشگری با مجوز سازمان‌های متولی، حسب مورد مطابق نزدیک‌ترین روستا یا شهر عمل گردد.

تبصره ۳- ساخت‌وساز مساجد، حسینیه‌ها، خانه‌های عالم و ابنیه مربوط به ارتقای سرانه خدمات عمومی-آموزشی، بهداشتی، درمانی، ورزشی و فرهنگی حق بهره‌برداری دائم آن مطابق آیین‌نامه اجرائی که ظرف شش ماه به تصویب هیئت‌وزیران خواهد رسید در اختیار دستگاه‌های متولی ارائه خدمات عمومی قرار می‌گیرد، از پرداخت حق بیمه موضوع این قانون معاف است.

تبصره ۴- افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور و سایر افراد ناتوان از پرداخت عوارض مذکور معاف هستند. آیین‌نامه اجرایی این تبصره که شامل نحوه تشخیص افراد موضوع این تبصره بر اساس سطح درآمد و دارایی آن‌ها است توسط وزارت کشور با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت امور اقتصادی و دارایی و کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور تدوین می‌شود و حداکثر ظرف ۳ ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این بند به تصویب هیئت‌وزیران می‌رسد.

ج- سازمان تأمین اجتماعی مکلف است ضمن ایجاد حساب واحد برای کلیه عملیات مالی موضوع این قانون وجوه حاصل از درآمدهای تحقق‌یافته و سرمایه‌گذاری شده و سود حاصله از سرمایه‌گذاری را صرفاً برای بیمه نمودن کارگران ساختمانی مصرف و گزارش عملکرد درآمد و هزینه و خسارت پرداختی افراد تحت الشمول را به تفکیک هر سه ماه یک‌بار به کمیسیون‌های اجتماعی و عمران مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

هـ- سازمان تأمین اجتماعی مکلف است حداکثر سه ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این بند معادل و متناسب با درآمدهای این قانون کارگران ساختمانی متقاضی را پس از بررسی مدارک و احراز اشتغال به‌عنوان کارگر ساختمانی تحت پوشش بیمه‌ای قرار دهد.

منبع: ایرنا

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: