کد خبر: ۲۱۲۵۴۴
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۰ - ۰۵ شهريور ۱۴۰۲ - 27 August 2023
معاون بین الملل بانک مرکزی با بیان اینکه امسال برای اولین بار شاهد کاهش نرخ ارز دینار در بازار غیررسمی در ایام اربعین حسینی بودیم، گفت: تاکنون نزدیک به ۶۷۰ هزار نفر ارز اربعین دریافت کرده اند.

معاون بین الملل بانک مرکزی با بیان اینکه امسال برای اولین بار شاهد کاهش نرخ ارز دینار در بازار غیررسمی در ایام اربعین حسینی بودیم، گفت: تاکنون نزدیک به ۶۷۰ هزار نفر ارز اربعین دریافت کرده اند.

به گزارش ایسنا، کریمی اظهار کرد: خوشبختانه امسال استقبال خوبی از خدمات ارائه شده توسط بانک مرکزی در زمینه توزیع ارز اربعین از سوی زائرین انجام شد و می توان گفت کلیه زائرانی که در این ایام از مرز خارج شدند، ارز اربعین خود را دریافت کرده اند.

وی با اشاره به تمهیدات بانک مرکزی برای توزیع ارز اربعین در سال جاری افزود: بانک مرکزی امسال در حوزه ارز اربعین مداخله خوبی انجام داد و با تجهیز به موقع منابع و سازماندهی و هماهنگی مناسب با سایر دستگاه‌های ذیربط برای اولین بار در ایام اربعین نرخ ارز دینار کاهش پیدا کرد؛ بطوریکه قبل از شروع توزیع ارز اربعین هزار دینار عراق معادل ۳۶ هزار تومان بود و در حال حاضر صرافی هایی هستند که حاضرند با نرخ ۳۲ هزار تومان به بانک مرکزی بفروشند و البته نرخ بانک مرکزی ۳۱۵۰۰ تومان است.

کریمی تاکید کرد: بنابراین یک مداخله مفید توسط بانک مرکزی در زمینه پایین آوردن نرخ غیر رسمی رخ داد و در حالیکه نرخ بازار غیررسمی همیشه در زمان اوج تقاضای اربعین بالا می‌رفت امسال کاهش نرخ رقم خورد.

وی ادامه داد: علت این امر هم ورود به موقع و تاکید رئیس کل بانک مرکزی در زمینه توزیع ارز اربعین بود که حدود یک ماه قبل دستورالعمل ۱۱ بندی در این زمینه را به حوزه‌های ذی‌ربط در بانک مرکزی و شبکه بانکی ابلاغ کرد که همه پیش بینی‌ها اعم از اینکه توزیع ارز حتما به صورت دینار باشد در آن قید شده بود.

کریمی تصریح کرد: رئیس کل بانک مرکزی تاکید داشتند که دلارزدایی از همین توزیع ارز اربعین باید کلید بخورد، چراکه توزیع عرض اربعین به شکل دلار با راهبرد بانک مرکزی در زمینه دلار زدایی تناقض داشت و خوشبختانه منابع دیناری در کشور به خوبی و به موقع تجهیز شد و از آنجاکه زائرین و گردشگران عراقی زیادی در طول سال به ایران مراجعه و ارز خود را عرضه می‌کنند، خوشبختانه از این منابع استفاده خوبی شد.

معاون بین الملل بانک مرکزی افزود: این اتفاق گام خوبی برای شروع دلار زدایی واقعی بود که مردم به عینه آن را مشاهده و لمس کردند، چراکه اگر دلار توزیع می شد زائران باید آن را در عراق تبدیل می‌کردند که مشکلاتی در این زمینه برای هموطنان ایجاد می شد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: