کد خبر: ۲۱۲۵۲۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۶ - ۰۵ شهريور ۱۴۰۲ - 27 August 2023
معاون امور رفاهی و زیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات پیوستن دو دهک جدید درآمدی به طرح کالابرگ الکترونیکی را تشریح کرد.

معاون امور رفاهی و زیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات پیوستن دو دهک جدید درآمدی به طرح کالابرگ الکترونیکی را تشریح کرد.

 علیرضا عسگریان امروز در برنامه گفت‌وگوی ویژه ساعت ۱۴ در مورد مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی و پیوستن دو دهک چهارم و پنجم درآمدی به کالابرگ الکترونیکی گفت: تا کنون سه دهک کم درآمد جامعه مشمول کالابرگ بودند و از روز گذشته دهک‌های چهارم و پنجم درآمدی هم مشمول کالابرگ الکترونیکی شده‌اند.
وی گفت: ۱۱ قلم کالا شامل شیر، پنیر، ماست، تخم‌مرغ، مرغ، حبوبات،‌روغن، گوشت منجمد گوساله، ماکارونی، برنج و قند و شکر که با برنامه دولت قیمت آنها بر مبنای سال ۱۴۰۱ محاسبه و متوقف مانده است و اگر کسی همه این اقلام را به میزان مورد نظر خریداری کند هزینه آن بر اساس نرخ‌های سال گذشته ۵۹۳ هزار تومان است اما هر چه تورم به این کالاها برخورد کند دولت آن را جبران می‌کند و برای دارندگان کالابرگ الکترونیک قیمت آن بر اساس سال گذشته محاسبه می‌شود.

وی گفت:تعداد دهک‌های مشمول کالابرگ الکترونیک جدید از سه به ۵ دهک افزایش یافته یعنی ۵۰ درصد جامعه به میزان حدود ۴۹ میلیون نفر را پوشش می‌دهد.

معاون امور رفاهی و زیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه برخی مردم سوال می‌کنند از کجا بفهمند در کدام دهک درآمدی قرار دارند و آیا مشمول کالابرگ حمایتی می‌شوند گفت: اولا برای سرپرستان خانوار پیامکی می‌فرستیم که شما در چه دهکی قرار دارید و مشمول کالابرگ می‌شوید و همچنین از طریق سایت حمایت به نشانی حمایت می‌توانند دهک‌بندی خود را شناسایی کنند و بخشی از اطلاعات خانوار خود را ببینند غیر از این برنامه کاربردی شبکه ملی اعتبار «شما» میزان اعتبار یارانه‌ای کالابرگ را به متقاضیان اعلام می‌کند و سایت حمایت هم برای دهک‌بندی در نظر گرفته شده است.

وی گفت: سرپرست خانوار با هر کدام از کارت‌های بانکی خود می‌تواند به فروشگاه‌های مدنظر کالابرگ الکترونیکی مراجعه کند و اگر از ۱۱ قلم کالای مدنظر خریداری کند قیمت پایه سال ۱۴۰۱ از کارت بانکی او کسر می‌شود و اگر به میزان ۲۰۰ هزار تومان از اعتبار یارانه‌ای خود را استفاده کند ۱۲۰ هزار تومان شارژ اضافی برایش در نظر گرفته می‌شود که این ۱۲۰ هزار تومان هم باید ظرف یک ماه صرف خرید ۱۱ قلم کالای معیشتی شود.

وی تأکید کرد: مردم قرار نیست به جایی مراجعه کنند بلکه فروشگاه‌هایی که به کارتخوان کالابرگ تجهیز شده‌اند مراجعه می‌کنند و حتی لازم نیست همان کارتی که یارانه معیشتی به آن واریز می‌شود از آن استفاده شود چون برای خرید و قیمت پایه از هر کارتی می‌توانند استفاده کنند و اعتبار یارانه‌ای آنها هم بر اساس کدملی سرپرست خانوار استفاده می‌شود و به محض اینکه به میزان ۲۰۰ هزار تومان از ۱۱ قلم کالا خرید کند ۱۲۰ هزار تومان اعتبار مازاد برایش شارژ می‌شود که باید ظرف یک ماه از آن خریداری کند.

عسگریان همچنین گفت:‌در حال حاضر تعداد پایانه‌ها و ترمینال‌های فروشگاهی به ۱۲۲ هزار مورد رسیده، اما تعداد فروشگاه‌ها به ۱۱۱ فروشگاه رسیده است و فاصله هر نفر با فروشگاه‌های کالابرگ در سراسر کشور ۳۰۰ متر شده است.

معاون امور رفاهی و زیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در نظر داریم تا آخر هفته اکثر شرکت‌های تعاونی روستایی را به کارتخوان‌های کالابرگ تجهیز کنیم که در آن صورت اگر ۹۰ درصد فروشگاه‌های تعاونی روستایی در روستاها تجهیز شود فاصله هر فرد با اولین فروشگاه‌ میانگین به ۲۵۰ متر کاهش خواهد یافت.

وی گفت: اگر کسی به میزان ۲۰۰ هزار تومان از یارانه خود برای این ۱۱ قلم استفاده کند ۱۲۰ هزار تومان شارژ اضافه برایش واریز می‌شود که باید ظرف یک ماه آن را استفاده کند وگرنه این شارژ باطل می‌شود و از ماه بعد دوباره باید به میزان ۲۰۰ هزار تومان از ۱۱ قلم کالای مدنظر خریداری کند تا ۱۲۰ هزار تومان شارژ اضافه برایش واریز شود.

وی گفت: مردم با نصب برنامه کاربردی شما می‌توانند اطلاعات فروشگاه‌ها و سوالات متعددی که دارند در آنجا دریافت کنند و همچنین میزان اعتبار کالابرگ خود را ببینند و اگر کسی تلفن هوشمند نداشت از طریق کددستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* هم می‌توانند کد خرید و هم اعتبار یارانه خود را بر اساس کدملی ببینند.

به گزارش ایسنا,وی گفت:‌اگر کسانی دهک‌بندی خود اعتراض داشته باشند می‌توانند به سایت حمایت مراجعه کنند و اطلاعات دهک‌بندی خود را ملاحظه کنند و اگر خارج از آن بود می‌توانند به ادارات کل کار و تعاون استان‌ها به صورت حضوری مراجعه کنند.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: