کد خبر: ۲۱۲۳۰۱
تاریخ انتشار: ۰۶:۲۲ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - 15 August 2023
مدیرعامل بانک رفاه کارگران گفت: ناترازی برخی بانک‌‌‌ها مشکلی است که وجود دارد و برای رفع آن، همه نهادها و سازمان‌‌‌های تصمیم‌ساز و تصمیم‌‌‌گیر باید همراهی و همکاری داشته باشند. مدیرعامل بانک رفاه کارگران: رفع ناترازی بانک‌‌‌ها نیازمند همراهی و همکاری همه مسوولان است.

مدیرعامل بانک رفاه کارگران گفت: ناترازی برخی بانک‌‌‌ها مشکلی است که وجود دارد و برای رفع آن، همه نهادها و سازمان‌‌‌های تصمیم‌ساز و تصمیم‌‌‌گیر باید همراهی و همکاری داشته باشند. مدیرعامل بانک رفاه کارگران: رفع ناترازی بانک‌‌‌ها نیازمند همراهی و همکاری همه مسوولان است.


به گزارش روابط عمومی‌‌‌بانک رفاه کارگران، دکتر اسماعیل للـه‌گانی در همایش «گفت‌‌‌وگوهای راهبردی پیرامون اصلاح ساختار ترازنامه بانک‌‌‌ها» که در دانشگاه امام صادق (ع) و با حضور جمعی از مدیران بانک مرکزی و شبکه بانکی برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: ناترازی بانک‌‌‌ها موضوعی خود خواسته نیست، بلکه عوامل مختلفی در این ناترازی نقش دارند که شناخت و ریشه‌‌‌یابی این عوامل برای رفع ناترازی‌‌‌ها لازم و ضروری است و همراهی همه نهاد‌‌‌ها و سازمان‌‌‌های تصمیم‌‌‌ساز و تصمیم‌‌‌گیر را می‌‌‌طلبد.

مدیرعامل بانک رفاه کارگران افزود: اقتصاد کشور بانک محور است و بیش از ۸۰ درصد تامین مالی طرح‌‌‌ها و پروژه‌‌‌ها به عهده شبکه بانکی است. ظرفیت و منابع شبکه بانکی نیز مشخص است، بنابراین، توان پاسخ‌گویی به تمام نیازهای مالی اقتصاد کشور توسط شبکه بانکی امکان‌‌‌پذیر نیست.

دکتر للـه‌گانی ادامه داد: تا قبل از تحریم‌‌‌ها، بخشی از منابع مورد نیاز اقتصاد کشور از طریق سرمایه‌گذاری خارجی تأمین می‌‌‌شد، اما با شروع تحریم‌‌‌ها این منبع تأمین مالی با مشکل مواجه و شبکه بانکی مجبور شد در کنار سایر وظایف و مسوولیت‌‌‌هایی که قانونگذار برایش تعیین کرده است، این خلأ را پوشش دهد. بنابراین، در شرایط کنونی بار سنگینی بر دوش شبکه بانکی است که این موضوع در ناترازی بانک‌‌‌ها موثر است.

مدیرعامل بانک رفاه کارگران تصریح کرد: یکی از عوامل ناترازی‌‌‌ها، تسهیلات تکلیفی است. تسهیلاتی که دولت و مجلس شورای اسلامی‌‌‌شبکه بانکی را مکلف به پرداخت آن می‌‌‌کنند. شبکه بانکی وظیفه خود می‌‌‌داند که در این حوزه‌‌‌ها به دولت کمک کند و تاکنون نیز نقش پررنگ شبکه بانکی در تسهیلات تکلیفی را شاهد بوده‌‌‌ایم و حتی برخی بانک‌‌‌ها فراتر از توانشان در این زمینه تسهیلات پرداخت کرده‌‌‌اند. دکتر للـه‌گانی در تبیین سایر عوامل ناترازی‌‌‌ها گفت: شاخص‌‌‌های کلان اقتصادی نظیر، تورم، محیط کسب و کار و رشد اقتصادی و عملیات داخلی بانک‌‌‌ها نیز همچون مطالبات بانک‌‌‌ها از دولت، فرآیند اعتبارسنجی داخلی مشتریان و نبود نظارت پس از اعطای تسهیلات، واگذاری اموال و سهام مازاد بانک‌‌‌ها، امهال مطالبات و ... از جمله مسائلی است که باید در ناترازی‌‌‌ها مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل بانک رفاه کارگران تاکید کرد: بانک‌‌‌ها امین مردم هستند و باید به گونه‌‌‌ای کار را مدیریت کنند تا هم سود سپرده‌‌‌ها و هم اصل منابعی که نزد آنها به امانت است، حفظ شود. بانک‌‌‌ها به عنوان بنگاهی اقتصادی باید سودآور باشند و ضمن حفظ حقوق مشتریان و ذی‌‌‌نفعان، به ترازنامه هم توجه ویژه‌‌‌ای داشته باشند.


دکتر للـه‌گانی ادامه داد: برای افزایش سودآوری و تراز شدن بانک‌‌‌ها، افزایش سرمایه نیز موضوع مهمی ‌‌‌است که باید به آن توجه کرد. سهامداران دولتی و خصوصی برای افزایش توان و ظرفیت شبکه بانکی باید افزایش سرمایه بانک‌‌‌ها را در اولویت برنامه‌‌‌های خود قرار دهند. به عنوان مثال، سرمایه بانک رفاه کارگران طی سال‌‌‌های اخیر از ۲۳۰۰۰ میلیارد ریال به ۶۶۰ هزار میلیارد افزایش یافته است که این موضوع زمینه حضور گسترده‌‌‌تر بانک را در حوزه تولید و اشتغال پایدار کشور فراهم کرده است.

مدیرعامل بانک رفاه کارگران در پایان تأکید کرد: نقش موثر شبکه بانکی در اقتصاد کشور بر کسی پوشیده نیست، اما برای پیشرفت و توسعه بیشتر صنعت بانکداری در کشور، نیازمند همدلی، همراهی و اعتماد همه مسوولان، نهاد‌‌‌ها و سازمان‌‌‌ها هستیم. بدون شک هر چقدر که به ظرفیت‌‌‌های شبکه بانکی افزوده شود، شاهد رونق و توسعه بیش از پیش اقتصاد کشور خواهیم بود.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: