کد خبر: ۲۱۲۲۱۸
تاریخ انتشار: ۰۷:۲۰ - ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - 12 August 2023
از موضوعات این تفاهم‌‌‌نامه می‌توان به تبادل اطلاعات برای عملیاتی شدن کارت هوشمند ملی به جای کارت بانکی و طراحی و تولید سلول‌‌‌های متناظر از جمله سرویس تطبیق اثر انگشت کارت ملی، بهره‌برداری بانک از سامانه استعلام الکترونیکی هویت انفرادی، استعلام نشانی افراد و سامانه پایگاه سببی و نسبی و تدوین و ارائه کسب‌و‌کار مبتنی بر احراز هویت غیر‌حضوری اشاره کرد.

ایبنا : با امضای تفاهم‌‌‌نامه همکاری مشترک میان سازمان ثبت احوال کشور و بانک ملی تجمیع کارت‌‌‌های خدماتی در کارت ملی هوشمند کلید خورد. سازمان ثبت احوال کشور در امضای تفاهم‌‌‌نامه با بانک ملی جمهوری اسلامی ایران همکاری جهت انجام پروژه‌‌‌های مشترک به منظور ایجاد راه‌اندازی یا توسعه کسب و کار‌‌‌های مبتنی بر حوزه صلاحیتی طرفین انجام شد.

از موضوعات این تفاهم‌‌‌نامه می‌توان به تبادل اطلاعات برای عملیاتی شدن کارت هوشمند ملی به جای کارت بانکی و طراحی و تولید سلول‌‌‌های متناظر از جمله سرویس تطبیق اثر انگشت کارت ملی، بهره‌برداری بانک از سامانه استعلام الکترونیکی هویت انفرادی، استعلام نشانی افراد و سامانه پایگاه سببی و نسبی و تدوین و ارائه کسب‌و‌کار مبتنی بر احراز هویت غیر‌حضوری اشاره کرد.


در آیین امضای این تفاهم‌‌‌نامه مشترک نجارزاده مدیرعامل بانک ملی ایران گفت: امروز با هدف مشارکت و هم‌افزایی بین دو دستگاه ثبت احوال و بانک ملی برای ارائه خدمات مناسب‌‌‌تر این تفاهم نامه به امضا رسیده است. بسیاری مسائل که مردم کشور و بچه‌‌‌های عملیاتی دولت درگیر آن بودند با تحقق این هم‌افزایی حل و فصل می‌شود. وی افزود: بانک ملی ۵۲ میلیون مشتری دارد، یعنی تقریبا بیشتر مردم که امکان افتتاح حساب داشتند در بانک ملی حساب دارند. تلاش ما ارائه خدمات مناسب و درخور مردم کشور است و با این همکاری خدمات مناسب‌‌‌تری را به هموطنان ارائه می‌‌‌دهیم.نجارزاده ادامه داد: از سوی دیگر در توسعه محصولات اعتباری مناسب‌‌‌تر و شفاف‌‌‌تر امیدواریم بتوانیم قدم مثبتی برداریم و با دسترسی به اطلاعات ارزشمندی که در سازمان ثبت احوال وجود دارد به‌گونه‌‌‌ای امکانات فراهم شود که مشتریان با سرعت بالاتر و شفافیت بیشتری اعتبارسنجی و رتبه‌بندی شوند و در نهایت خدمات بهتری ارائه شود.

وی تاکید کرد: در بحث کارت ملی هوشمند که یکی از دغدغه‌‌‌های سال‌‌‌های گذشته بوده با تدبیر سازمان ثبت احوال چاپخانه بانک ملی چاپ کارت‌‌‌های ملی هوشمند را در دستور کار قرار داده تا به عنوان دستگاه همکار این خدمات را به شهروندان ارائه کند. همچنین سرمایه‌گذاری در پروژه‌‌‌های آتی و مشترک در بحث‌‌‌های هویتی و سببی نسبی به صورت مشترک با سازمان ثبت احوال انجام خواهد شد تا در جهت تحقق دولت الکترونیک گام موثری برداریم. کارگر، رئیس سازمان ثبت احوال کشور، نیز در بخش دیگری از این جلسه گفت: سازمان ثبت احوال و بانک ملی از قدیمی‌‌‌ترین دستگاه‌‌‌های دولتی کشور هستند که توفیقات خوبی در ارائه خدمات به مردم در طول مدت راه‌اندازی خود داشتند.

وی افزود: سازمان ثبت احوال به عنوان دستگاهی که هویت بخشی به آحاد جامعه را بر عهده دارد، در مواقع گوناگون همچون در زمان دفاع مقدس و انتخابات‌‌‌ها خدمات شایانی به کشور و مردم ارائه کرده است. بانک ملی نیز در طول تاسیس خود خدمات قابل‌توجهی را ارائه کرده است. بر همین اساس تفاهم‌‌‌نامه بین دو دستگاهی که بیشترین ارتباط را با مردم دارند و تجارب خوبی کسب کرده‌‌‌اند صورت گرفته و با پیوندشان خدمات بهینه و درخشان‌‌‌تری به مردم ارائه می‌شود. به گفته وی، مقرر است از توانمندی‌‌‌های دو طرف برای ارتقا و گسترش خدمات هر دو دستگاه استفاده کرد. یکی از راهبرد‌‌‌های اصلی استفاده از زیرساخت‌‌‌های موجود در کشور است تا کمک کنیم دستگاه‌‌‌هایی که بیشترین ارتباط را با مردم دارند خدمات ارزشمندتری به مردم ارائه دهند.


رئیس سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: تفاهم‌‌‌نامه جامعی به امضا رسیده که مفاد بسیار خوبی دارد تا ارتباط دو دستگاه را دچار تحول کند. یکی از کار‌‌‌هایی که در ثبت احوال به دنبال آن هستیم پیاده‌سازی قابلیت‌‌‌های کارت ملی هوشمند است و شروع این کار با بانک ملی رقم خواهد خورد که شهروندان با کارت ملی خدمات بانکی دریافت کنند. موضوعی که در قانون پیش‌بینی شده بود؛ اما متاسفانه تاکنون عملیاتی نشده است. در برنامه هفتم توسعه نیز تجمیع تمامی کارت‌‌‌های خدماتی در کارت ملی هوشمند دیده شده است. بهره‌گیری از توانمندی‌‌‌های موجود در بانک در تولید مدارک هویتی در این تفاهم‌‌‌نامه مدنظر قرار گرفته است. کارگر تاکید کرد: به دنبال ایجاد «سامانه جامع هویتی در کشور» هستیم که بانک ملی هم ابراز آمادگی کرده که در این پروژه کمک کند و امیدواریم این زیرساخت در کشور ایجاد شود. بانک ملی پرتعدادترین شعب در کشور را دارد و امیدواریم از طریق این تفاهم‌‌‌نامه نیز شاهد اتفاقات بزرگی در کشور باشیم.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: