کد خبر: ۲۱۰۲۸۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۷ - ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - 11 May 2023
گزارش بانکداری ایرانی از تسهیلات تکلیفی بانک ها؛
بانک مرکزی بخشنامه پرداخت ۵۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه تأمین جهیزیه کالای ایرانی در سال ۱۴۰۲ را برای اجرا به چهار بانک ملی، سینا، سپه و پارسیان ابلاغ کرد.

بانک مرکزی بخشنامه پرداخت ۵۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه تأمین جهیزیه کالای ایرانی در سال ۱۴۰۲ را برای اجرا به چهار بانک ملی، سینا، سپه و پارسیان ابلاغ کرد.

به گزارش  بانکداری ایرانی ؛ در بخشنامه بانک مرکزی آمده است: «پیرو نامه شماره ۰۲/۱۹۷۳ مورخ ۱۴۰۲/۱/۸ در خصوص جزء (۴) بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور پیرامون تأمین جهیزیه کالای ایرانی و لوازم‌ خانگی زوج‌هایی که از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج یا فرزندآوری استفاده نکرده‌اند، با معرفی کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی کشور، ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان بسیج سازندگی، به پیوست سهمیه مربوط به جزء (۴) بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال جاری ارسال می‌شود.»

همچنین، در پیوست این بخشنامه سهمیه بانک‌ها در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه تأمین جهیزیه کالای ایرانی اعلام شده که طبق آن، چهار بانک عامل باید در مجموع ۵۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در این زمینه بپردازند.

طبق این گزارش، هر یک از بانک‌های سپه، ملی، پارسیان و سینا به ترتیب باید ۳۰۰۰، ۱۰۰۰، ۶۰۰ و ۴۰۰ میلیارد تومان وام خرید جهیزیه کالای ایرانی بپردازند. این در حالی است که در بخشنامه سال قبل، سهیمه هر یک از این بانک‌ها ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.


این در حالی است که در بخشنامه سال ۱۴۰۱ بانک مرکزی، به پنج بانک سپه، ملی، پارسیان، سینا و کارآفرین پرداخت ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه خرید جهیزیه کالای ایرانی تکلیف شده بود.

بنابراین، بانک مرکزی تکلیف پرداخت این تسهیلات را معادل ۶۶.۶ درصد افزایش داده و بانک کارآفرین را از بانک‌های عامل برای پرداخت وام خرید جهیزیه کالای ایرانی حذف کرده است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: