کد خبر: ۲۰۹۳۲۸
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۹ - ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - 19 March 2023
در راستای اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی از محل بند (د) تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مقرر بود ۳۶۰‌هزار میلیارد ریال جهت افزایش سرمایه بانک‌های دولتی اختصاص پیدا کند که با حمایت دولت سهم بانک توسعه تعاون ۳۰‌هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شد.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون اعلام کرد که سرمایه این بانک از ۲۸‌هزار میلیارد ریال به بیش از ۶۲‌هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

محمد شیخ‌حسینی مدیرعامل بانک توسعه تعاون اظهار کرد: سرمایه بانک با پیگیری‌های مستمر اخیر با سه مرحله افزایش به مبلغ ۶۲۴۳۸ میلیارد ریال به ثبت رسید. وی افزود: در راستای اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی از محل بند (د) تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مقرر بود ۳۶۰‌هزار میلیارد ریال جهت افزایش سرمایه بانک‌های دولتی اختصاص پیدا کند که با حمایت دولت سهم بانک توسعه تعاون ۳۰‌هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شد.

پس از طی مراحل اداری از محل سهام دولت در شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند به میزان ۳۰‌هزار میلیارد ریال جهت افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون تخصیص یافت که خوشبختانه در مقطع کنونی این مهم به صورت کامل محقق شده است و اعضای مجمع عمومی بانک توسعه تعاون از جمله وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان رئیس مجمع و همچنین وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر راه و شهرسازی، وزیر جهاد کشاورزی و وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز این افزایش سرمایه را مورد تایید و تصویب قرار دادند و در واقع سرمایه رسمی بانک ۶۲۴۳۸ میلیارد ریال است.

شیخ‌حسینی تصریح کرد: همچنین اخیرا همزمان با افزایش ۳۰‌هزار میلیارد ریالی سرمایه بانک، از محل منابع بند (د) تبصره (۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور نیز به میزان ۹۹۸ میلیارد ریال و همچنین از محل منابع جزء (۷-۲) بند (ز) تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور به میزان سه‌هزار میلیارد ریال افزایش سرمایه این بانک به ثبت رسید.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون تاکید کرد: موضوع افزایش سرمایه بانک طی یک دهه گذشته همواره در اسناد بودجه‌ای و برنامه‌ای دولت وجود داشته و مورد تاکید بوده است که هیچ‌گاه به صورت جدی و به صورت کیفی محقق نشده بود. در مقطع کنونی مدیران ارشد بانک به جد به دنبال افزایش سرمایه بوده و به عنوان مطالبه جدی در مجامع و دستگاهای اجرایی و حاکمیتی مختلف مطرح و پیگیری کردند و با اهتمام ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر اعضای مجمع برای اولین بار پس از یک دهه سرمایه بانک با جهش قابل ملاحظه مواجه شد. این مقام بانکی خاطرنشان کرد: رویکرد این بانک کمک به توسعه و اعتلای بخش تعاون در اقتصاد کشور و حمایت موثر از تعاونی‌ها و بنگاه‌های کوچک و متوسط است و این میران افزایش سرمایه نیز توان بانک را برای ایجاد تحول در بخش تعاون و تداوم نقش توسعه‌ای بانک تقویت می‌‌‌بخشد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: