کد خبر: ۲۰۹۲۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۴ - ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - 13 March 2023
ایران چک‌های ۲۰۰ هزارتومانی که برای اولین‌بار (دیروز ۲۰ اسفندماه سال ۱۴۰۱) منتشر شده است، به‌زودی و با رنگ آبی و طرح سد کارون وارد بازار خواهد شد.

بانک مرکزی، ایران چک‌های ۲۰۰ هزارتومانی را با رنگ آبی و طرح سد کارون برای اولین‌بار منتشر کرد.

به گزارش بانک مرکزی، ایران چک‌های ۲۰۰ هزارتومانی که برای اولین‌بار (دیروز ۲۰ اسفندماه سال ۱۴۰۱) منتشر شده است، به‌زودی و با رنگ آبی و طرح سد کارون وارد بازار خواهد شد.

این ایران چک‌های جدید دارای ویژگی‌های امنیتی متعددی است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- نخ امنیتی پنجره‌ای هولوگرافیک

این نخ دارای پوشش ویژه‌ای است که در مقابل نور و با تغییر زاویه دید، به‌صورت هفت‌رنگ دیده می‌شود. همچنین بر روی آن عدد ۲.۰۰۰.۰۰۰ به‌صورت لاتین درج شده است.

۲- نخ امنیتی پنهان

نخ امنیتی پلی‌استر فلورسنتی به همراه عبارت «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران»، در زیر نور ماورای‌بنفش در سه‌رنگ قرمز، آبی و سبز نمایان می‌شود.

۳- چاپ برجسته

این نوع چاپ با انگشتان دست به‌سهولت قابل‌لمس و شناسایی است. تصویر اصلی روی ایران چک، عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ارزش اسمی ایران چک به این روش چاپ شده‌اند.

۴- واترمارک

تصویر سه‌بعدی پرتره حکیم ابوالقاسم فردوسی به شکل مخفی در خمیره کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور به‌راحتی قابل‌رؤیت است.

۵- تصویر مکمل

قسمتی از عدد ۲.۰۰۰.۰۰۰ در رو و قسمتی دیگر از آن در پشت اسکناس چاپ شده که در مقابل نور همدیگر را تکمیل کرده و این عدد را به‌صورت کامل نمایان می‌سازد ۶- مرکب حرارتی رنگ به‌کارگرفته‌شده در چاپ آرم بانک مرکزی به‌گونه‌ای است که با لمس انگشتان دست و افرایش گرما، ناپدید و پس از سردشدن مجدداً ظاهر می‌شود.

۷- الیاف فلورسنتی نامرئی

در فرایند ساخت کاغذ ایران چک از الیاف فلورسنت نامرئی استفاده شده است که در زیر نور ماورای‌بنفش، در رنگ‌های مختلف قابل‌مشاهده است.

۸- شماره‌سریال

چاپ شماره‌سریال‌ها با استفاده از مرکب قرمز و مشکی فلورسنت انجام شده و تحت تابش نور ماورای‌بنفش به طلایی مایل به زرد و سبز تغییر طیف می‌دهند.

۹- چاپ با مرکب فلورسنت

نوعی مرکب که در چاپ افست بخش‌هایی از زمینه به‌کاررفته است. این مرکب با تابش نور ماورای‌بنفش، بازتاب نور شدید داشته و به رنگ سبز فسفری تغییر می‌کند.

۱۰- ریز نوشته (میکرو پرینت)

نوشته‌های بسیار ریزی که با ابزار بزرگ‌نمایی قابل‌رؤیت هستند و تنها دستگاه‌های چاپ امنیتی قادر به چاپ آنها هستند.

۱۱- طراحی خطی سه‌بعدی (مدالیم)

نوع ویژه‌ای از طراحی امنیتی است که در آن نقوش به‌صورت برجسته به نظر می‌آیند

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: