کد خبر: ۲۰۷۴۸۱
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۱ - ۲۶ آذر ۱۴۰۱ - 17 December 2022
در بازدید مدیران عامل بانک صادرات، فرابورس و گروه سرمایه‌گذاری سپهر صادرات و جمعی از مدیران بانک ملی ایران از بخش‌های مختلف شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی بر لزوم عرضه هر چه سریع‌تر سهام این شرکت به عنوان بزرگ‌ترین عرضه تاریخ بورس تاکید شد و شرایط این واگذاری مورد بررسی قرار گرفت.

در بازدید مدیران عامل بانک صادرات، فرابورس و گروه سرمایه‌گذاری سپهر صادرات و جمعی از مدیران بانک ملی ایران از بخش‌های مختلف شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی بر لزوم عرضه هر چه سریع‌تر سهام این شرکت به عنوان بزرگ‌ترین عرضه تاریخ بورس تاکید شد و شرایط این واگذاری مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی گروه مالی سپهر صادرات، طی این بازدید یک روزه دکتر ایمانی مدیرعامل بانک صادرات با اشاره به حمایت همه‌جانبه سهامداران شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی بر توسعه پایدار و افزایش بهره‌‌وری تاکید کرد و ادامه داد: بانک‌های صادرات و ملی به عنوان سهامداران اصلی نگاهی حمایتی به توسعه نیشکر دارند و همه ظرفیت‌های خود را برای پشتیبانی از این شرکت به کار خواهند گرفت. وی افزود: به مدیران نیشکری اعلام کردیم که به عنوان یک نهاد مالی، تمام‌قد در تامین منابع مالی و ارزی و همچنین خدمات بانکی در کنار این مجموعه هستیم. ایشان شرکت توسعه نیشکر را صنعتی بزرگ و مادر در کشور دانست که هم در حوزه کشاورزی و هم صنعتی از افتخارات این مرز پرگهر محسوب می‌شود.

دکتر وکیلی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات نیز بر استمرار پشتیبانی و حمایت از شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی تاکید کرد و گفت بانک‌های ملی و صادرات در سال مزین به تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین تسهیلات ویژه‌‌ای برای صنعت نیشکر در نظر گرفته‌اند. وی با بیان اینکه در حمایت از توسعه متوازن و پایدار صنعت نیشکر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد، افزود: همراهی دو بانک بزرگ و همچنین بخش سهامداری، پشتیبانی محکم برای این شرکت است و این همراهی و حمایت نقش مهمی در فعالیت‌‌های شرکت نیشکر دارد. وی تلاش برای تحقق شعار سال را سرلوحه فعالیت‌‌های این گروه مالی عنوان کرد و گفت: حرکت در این مسیر موتور پیشران کشور در حوزه تولید و ایجاد اشتغال است.

دکتر نجارزاده، قائم مقام مدیرعامل بانک ملی از دیگر حاضران در این بازدید نیز با اشاره به پیش‌رو بودن این بانک در خروج از بنگاه‌داری در سال تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین گفت: بانک ملی ایران آماده هرگونه همکاری برای واگذاری واحدهای تولیدی تملیکی با شرط حفظ اشتغال موجود به متقاضیان دارای اهلیت و بر اساس قانون رفع موانع تولید است. همچنین ایشان گفت: اگر از عرضه سهام شرکت توسعه نیشکر در فرابورس حمایت مناسبی صورت گیرد منجر به بزرگ‌ترین عرضه تاریخ بورس خواهد شد. ایشان گفت: در نظام بانکی به دنبال بنگاه‌‌داری نیستیم و مطابق قانون سیاست‌های بانک مرکزی همه بانک‌ها جهت خروج از بنگاه‌‌داری برنامه‌‌ریزی شده‌اند و فرآیند خروج از بنگاه‌‌داری در بانک ملی ادامه دارد.


دکتر شیرازی، مدیرعامل فرا‌بورس نیز در این نشست اظهار کرد: عموم مردم تصورشان از نیشکر بر این است که مملو از مشکلات و چالش‌‌هاست، این در حالی است که دقیقا برعکس است و نیشکر صنعتی شکوفا با چشم‌‌انداز روشن است. وی برنامه‌ریزی در حوزه صنعت و کشاورزی را دشوار توصیف کرد و افزود: کار بزرگی در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی انجام شده است چرا که هم چالش‌‌های بخش صنعت و هم کشاورزی را دارد.

مدیرعامل فرابورس ایران ادامه داد: در صورت پذیرش توسعه نیشکر، این شرکت شرکتی بزرگ در فرابورس خواهد بود و لذا از هم‌‌اکنون باید ساختارهای لازم در این شرکت ایجاد شود تا بتوانند الزامات بورسی شدن را فراهم کنند. شیرازی اظهار امیدواری کرد که با همکاری‌‌ سهامداران در چند ماه آینده مقدمات پذیرش این شرکت در فرابورس و عرضه اولیه آن انجام شود.


دکتر فروزان‌مهر مدیرعامل شرکت طرح و توسعه آینده پویا نیز به نقش کلیدی شرکت توسعه نیشکر در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: این شرکت به لحاظ اشتغال و ارزش افزوده‌ای که برای اقتصاد ایجاد می‌کند نقش موثری در اقتصاد کشور دارد و از مجموع ۱۴ میلیون تن محصولات زراعی و باغی استان خوزستان که سبب شده این استان در صدر تولیدکنندگان کشاورزی کشور قرار گیرد، بیش از ۷ میلیون تن نیشکر و محصول خدمات این شرکت است. همچنین ایشان به پیش‌بینی افزایش ضریب استحصال شکر در این صنعت اشاره و خاطرنشان کرد: این صنعت به سمت پایداری حرکت می‌کند. سپس از ضرورت خروج بانک‌ها از بنگاه‌‌داری سخن گفت و تاکید کرد: یکی از سیاست‌های محوری در راستای اجرای ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری و فراهم کردن شرایط برای واگذاری سهام شرکت‌‌های زیرمجموعه در بازار سرمایه است که فرآیند خروج شرکت‌های زیرمجموعه بانک ملی و مقدمات کار برای عرضه سهام توسعه نیشکر نیز در فرابورس فراهم شده است.

در پایان این دیدار یک روزه بر لزوم هر چه سریع‌تر عرضه سهام شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی و نیز حل برخی معضلات و مسائل این شرکت تاکید شد.

شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با ارزش برآوردی بیش از یکصد هزار میلیارد تومان یکی از مهم‌ترین شرکت‌های فعال در کشور به شمار می‌رود که با ایجاد حدود ۲۰ هزار شغل مستقیم و ۲۵ هزار شغل غیر‌مستقیم نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

این شرکت با ظرفیت تولید سالانه ۷۰۰ هزار تن شکر بزرگ‌ترین تولید‌کننده شکر کشور بوده و در صنایع جانبی خود نیز ظرفیت تولید تخته صنعتی از باگاس یا تفاله نیشکر با ظرفیت ۱۳۲ هزار متر مکعب‌ ام دی اف، تولید سالانه ۶۰ هزار تن خوراک دام از باگاس، تولید سالانه ۱۰ هزار تن خمیر مایه از ملاس یا قند مایع، تولید سالانه ۳۳ میلیون لیتر الکل اتیلیک و تولید و تامین ۲۰۰ تن گوشت قرمز و طرح تولید سالانه ۲۴۰ هزار تن کاغذ را دارا است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: