کد خبر: ۲۰۷۴۵۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۰ - ۲۴ آذر ۱۴۰۱ - 15 December 2022
معاون ارزی اسبق بانک مرکزی گفت: با توجه به اینکه تورم بالایی در مدت سه سال گذشته مستمر بوده و درحالی‌که قراربوده تفاوت تورم داخلی و خارجی به لحاظ مدل‌های اقتصادی بر روی کاهش نرخ ارز تاثیر بگذارد، در این شرایط باید اول بدانیم نرخ ارز در این وضعیت باید چقدر باشد و بعد از به/ از عملکرد بانک مرکزی دفاع یا حمله کنیم.


ایلنا : معاون ارزی اسبق بانک مرکزی اظهار کرد: قیمت ارز در بانک مرکزی تعیین نمی‌شود، بلکه قاچاق و خروج سرمایه قیمت ارز را مشخص می‌کنند و ۳۵درصد ارز کشور مورد مصرف این دو عامل اثرگذار هستند.

سیدکمال سیدعلی درباره وضعیت بازار ارز و اثرگذاری افزایش نرخ ارز روی افزایش نرخ تورم اظهار کرد: رابطه تورم و دلار رابطه دوسویه‌ای است و هر دو بر هم اثر می‌گذارند؛ اما تورم را باید علت و افزایش نرخ دلار را معلول بدانیم که البته این معلول بر علت هم اثر می‌گذارد. او ادامه داد: تمام فاکتورهای اقتصادی که با مشکل مواجه هستند مانند نقدینگی، کسری بودجه، افزایش پایه پولی موجب تورم شده‌اند و سه سال است که با نرخ تورم بالای ۴۰درصد مواجه هستیم.


در این مدت امید بر این بود که برجام به سرانجام برسد تا شاید نرخ تورم کاهش پیدا کند؛ اما برجام به نتیجه‌ای نرسید. در طول سه ماه گذشته هم علائم عدم توافق برجام مشخص شد و پس از آن فعالان اقتصادی دیگر به انتظارات کاهش نرخ ارز توجهی نکردند.

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی گفت: با توجه به اینکه تورم بالایی در مدت سه سال گذشته مستمر بوده و درحالی‌که قراربوده تفاوت تورم داخلی و خارجی به لحاظ مدل‌های اقتصادی بر روی کاهش نرخ ارز تاثیر بگذارد، در این شرایط باید اول بدانیم نرخ ارز در این وضعیت باید چقدر باشد و بعد از به/ از عملکرد بانک مرکزی دفاع یا حمله کنیم.

سیدعلی افزود: در ابتدا باید تورم ۴۰درصدی به نرخ ۲۰ تا ۱۵درصدی کاهش پیدا کند و بعد از آن بتوان درباره سیاست‌های ارزی بانک مرکزی از جمله اینکه سیاست‌هایی از جمله ارائه اسکناس ارز بابت حواله ارزی یا اختصاص ارز به هر کد ملی چقدر اثر داشتند، اظهارنظر کرد. هرچند این اقدامات هم در نرخ ارز اثرگذار هستند، اما موضوع اصلی در بحث مدیریت ارزی چیز دیگری است. این کارشناس اقتصادی ادامه داد: وقتی تمام پدیده‌ها و فاکتورهای اقتصادی قیمت‌ها را افزایش می‌دهند، قیمت ارز هم در بحث کالاهای وارداتی تاثیر خود را خواهد گذاشت. از سوی دیگر می‌بینیم که تمام کالاهای تولید داخل از جمله محصولات کشاورزی هم دچار افزایش قیمت شده‌اند.

او با بیان اینکه آنچه مشخص است این است که قیمت ارز در بانک مرکزی تعیین نمی‌شود، بلکه قاچاق و خروج سرمایه قیمت ارز را مشخص می‌کنند و ۳۵درصد ارز کشور مورد مصرف این دو عامل اثرگذار هستند، تاکید کرد: وقتی کالایی وارد کشور می‌شود که ارز مورد نیاز از بانک مرکزی و ارز نیمایی تامین نشده و از بازار آزاد تامین و خریداری‌ شده است. بنابراین قیمت ارز آزاد تعیین‌کننده قیمت‌ها در داخل کشور است.

سیدعلی درباره افزایش قیمت ارز در طول یک سال دولت سیزدهم و رابطه آن با سیاست‌های خارجی اظهار کرد: صددرصد افزایش نرخ ارز به سیاست‌های خارجی برمی‌گردد و درحالی‌که وضعیت تمام کشورهای نفت‌خیز در طول یک‌سال گذشته از لحاظ فروش نفت بهتر شده اما در ایران پدیده‌های سیاسی بر اقتصاد چنبره زده‌ و فروش نفت را آسیب‌پذیر کرده‌ است. معاون ارزی اسبق بانک مرکزی افزود: در این شرایط اگر نتوانیم میزان بالاتری از نفت را به فروش برسانیم، درآمد ارزی کمتری خواهیم داشت و منابع ارزی هم کاهش می‌یابد و در نهایت عرضه و تقاضا در بازار ارز با هم تناسب نخواهند داشت.


این کارشناس اقتصادی گفت: در این شرایط کشور با کسری بودجه هم مواجه است که تمام این موضوعات ریشه در عوامل خارجی دارند؛ چراکه تجربه ثبات ارز در کشور را داریم.

درحالی‌که از سال‌های ۸۰ تا ۸۸ نرخ ارز ثابت بوده و یکسان‌سازی هم در آن دوره رخ داده بود و قیمت ارز کمتر از ۸۰۰تومان رشد داشت؛ اما شاهد آن بودیم که در سه‌ماه اخیر نرخ ارز ۳۵درصد افزایش یافت. از سوی دیگر درحالی‌که تحت تحریم هستیم و تحریم عامل این شرایط شده، امروز تنش‌های داخلی هم در خروج سرمایه هم اثر داشته که این موضوع هم در افزایش نرخ ارز اثرگذار بود.

 

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: