کد خبر: ۲۰۶۸۵۷
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۷ - ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - 13 November 2022
براساس آمار خوداظهاری شرکت‌های بیمه در سنهاب مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی به ترتیب حدود ۸/ ۹۶ و ۴/ ۴۴ هزار میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب حدود ۲/ ۶۲ و ۴/ ۵۳درصد رشد داشته است.

بیمه‌مرکزی : بر اساس گزارش تحلیلی دفتر برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی، صنعت بیمه در هفت‌ماه اول سال ۴/ ۴۴هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت کرد. تغییرات حق بیمه تولیدی (۸/ ۹۶هزار میلیارد تومان) و خسارت پرداختی (۴/ ۴۴هزار میلیارد تومان) نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب در حدود ۵/ ۶۲ و ۴/ ۵۳درصد افزایش یافته است.

براساس آمار خوداظهاری شرکت‌های بیمه در سنهاب مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی به ترتیب حدود ۸/ ۹۶ و ۴/ ۴۴ هزار میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب حدود ۲/ ۶۲ و ۴/ ۵۳درصد رشد داشته است.

رشد حق بیمه تولیدی بازار در این مدت به‌طور عمده متاثر از رشته درمان با سهم ۱/ ۳۲درصد سهم از پرتفوی بازار با رشد ۲/ ۱۸۲درصدی حق بیمه شده است. در بخش دیگر این گزارش، نسبت خسارت بازار با ۶/ ۲واحد کاهش در مقایسه با ۷ماه نخست سال قبل به ۸/ ۴۵درصد رسیده است. البته در محاسبه این نسبت (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌‌بیمه تولیدی برحسب درصد)، مبالغ خسارت‌‌های معوق، ذخایر حق‌‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکت‌های بیمه در نظر گرفته نمی‌‌شود. بررسی آمار عملکرد شرکت‌ها و رشته‌های بیمه از حیث «نسبت خسارت» در این مدت ۷ماهه نمی‌تواند ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار دهد و فعالیت واقعی‌شان را نشان دهد. تنها نسبت خسارت ۴رشته‌‌ بدنه اتومبیل، درمان، شخص ثالث‌مازاد و حوادث راننده (به ترتیب با ۸/ ۷۱، ۹/ ۵۶، ۷/ ۴۹ و ۲/ ۴۷درصد) بالاتر از سطح بازار بیمه است.

بنا بر این گزارش، سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه، به ترتیب ۲/ ۷۵ و ۲/ ۷۲درصد بوده است.در ادامه سهم ۳رشته بیمه درمان، شخص ثالث‌ مازاد و زندگی (عمر) به ترتیب ۱/ ۳۲، ۱/ ۲۹ و ۱/ ۱۳درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار اعلام شد (البته سهم شرکت‌ها و رشته‌های بیمه در دوره های زمانی کمتر از یک‌سال معمولا با تغییرات زیادی همراه است. بنابراین در تحلیل سهم از پرتفوی بازار بیمه باید این موضوع را مورد توجه قرار داد.)

مطابق این گزارش، حدود ۴/ ۳۹میلیون بیمه‌نامه صادر و ۹/ ۴۲میلیون فقره خسارت پرداخت شده است. تعداد بیمه‌نامه‌های صادره و تعداد موارد خسارت پرداختی نسبت به ۷ماه نخست سال قبل، به ترتیب ۵/ ۳ و ۴/ ۴۵درصد رشد داشته است. رشد ۵/ ۳درصدی تعداد بیمه‌نامه‌های صادره در بازار به‌طور عمده به واسطه رشد این تعداد در ۲رشته حوادث راننده و شخص ثالث‌مازاد به ترتیب با ۲/ ۶ و ۴/ ۴ درصد رشد و هر یک با سهم حدودا ۳۵درصدی از کل تعداد بیمه‌نامه‌های صادره بوده است. همچنین اعلام شد، رشد ۴/ ۴۵درصدی تعداد موارد خسارت پرداختی بازار، بیشتر به‌دلیل رشد ۴/ ۴۰درصدی این تعداد در بیمه درمان با سهم عمده (۲/ ۹۱درصد) از تعداد خسارت‌های پرداختی بازار بیمه بوده است. شایان ذکر است این گزارش براساس آمار خوداظهاری شرکت‌های بیمه در سامانه سنهاب تهیه و تنظیم شده است که در راستای شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی منتشر می‌شود. بدیهی است مشروح این گزارش و جدول جزئیات آماری به تفکیک عملکرد رشته‌های بیمه با آن در پرتال بیمه مرکزی قابل دسترسی خواهد بود.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: