کد خبر: ۲۰۶۴۰۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۴ - ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - 22 October 2022

شادا : رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از «حسابرسی ویژه» پرونده مالیاتی ۲۰۰ شرکت بزرگی خبر داد که ظن کم‌اظهاری درآمد‌ها و بیش‌اظهاری هزینه‌ها در مورد آنها می‌رود. این پرونده‌ها توسط ممیزان برگزیده از سراسر کشور بررسی خواهند شد.

داود منظور طی سخنانی در دومین روز گردهمایی سالانه مدیران کل امور اقتصادی و دارایی سراسر کشور، با اشاره به تامین ۴۸درصدی درآمد‌های بودجه سال ۱۴۰۱ از محل مالیات و مقایسه آن با رقم ۳۰ الی ۳۵درصدی سالیان قبل، اظهار کرد: در حال حاضر، دوران گذار مهمی از بودجه متکی به نفت به درآمد مالیاتی را طی می‌کنیم و این دوره اگر چه سخت، اما به‌خوبی دارد طی می‌شود. منظور با بیان اینکه در سال جاری، متوسط درآمد مالیات ماهانه کشور معادل ۴۰هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است، این رقم را برای سال ۱۴۰۰ معادل ۲۵ و سال ۱۳۹۹ معادل ۱۵هزار میلیارد تومان عنوان کرد که از نظر وی تحولی بسیار مهم محسوب می‌شود. او اعلام کرد: در شش‌ماهه امسال میزان درآمد‌های مالیاتی کشور معادل ۲۳۱هزار میلیارد تومان، یعنی ۸/ ۵۰درصد کل درآمد‌های پیش‌بینی‌شده بوده است که با توجه به اینکه عموما درآمد‌های ما در نیمه اول سال، زیر ۴۰درصد است، اتفاقی بی‌سابقه محسوب می‌شود.

منظور افزود: بنابراین ما هیچ نگرانی برای نیمه دوم سال نداریم، چون همواره درآمد‌های ما در نیمه دوم سال، بیشتر از نیمه اول است. رئیس سازمان امور مالیاتی کشور یادآور شد: این در شرایطی است که ما با توجه به شرایط رکودی اقتصاد، بسیار مراعات حال مؤدیان را به لحاظ تقسیط بدهی‌ها، بخشودگی جرایم و دادن تنفس مالیاتی به بنگاه‌های آسیب‌دیده می‌کنیم.

منظور با بیان اینکه ظرفیت‌های مالیاتی کشور هنوز فراتر از این ارقام است، گفت: در یک سال گذشته، تمرکز اصلی ما عمدتا بر جلوگیری از فرار مالیاتی و نیز هوشمندسازی بوده است. او گفت: نتیجه تمرکز بر فرار مالیاتی در این مدت، شناسایی ۲/ ۲میلیون نفر، مؤدی جدید مالیاتی و دریافت ۵/ ۱میلیون اظهارنامه جدید از اشخاص حقیقی است. رئیس سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: خوشبختانه مالیات ابرازی مشاغل نیز امسال ۲۰۰درصد نسبت به قبل رشد داشته است، یعنی هم تعداد افراد و هم میزان تمکین مالیاتی زیاد شده است.

منظور افزود: در بخش اشخاص حقوقی هم اتفاق مشابهی افتاده و تعداد این مؤدیان از ۳۲۰ به ۳۳۰هزار نفر در سال جاری افزایش یافته است. وی همچنین از جهش قابل‌توجه در رقم مالیات ابرازی از ۶۵ به ۱۰۰هزار میلیارد تومان در سال جاری خبر داد و گفت: این یعنی اینکه مؤدیان پذیرفته‌اند اشراف سازمان امور مالیاتی در حال افزایش است. منظور با بیان اینکه در تمام دنیا، تنها کسی که همه مردم بیشتر از پلیس از آن می‌ترسند، مامور اداره مالیات است، گفت: مردم باید بدانند اگر مالیات ندهند، جرم کیفری متوجه آنها خواهد شد. این همان اتفاقی است که در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم افتاد و برای اولین‌بار، فرار مالیاتی، کم‌اظهاری، زیاد نشان دادن هزینه‌ها و ... به عنوان جرم کیفری معرفی شد.


رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: در همین راستا، در برخی استان‌ها، برای افراد دارای سابقه فرار مالیاتی، پرونده تشکیل داده و به قوه قضائیه فرستادیم. منظور تصریح کرد: در بحث فرار مالیاتی، امروز در جایی ایستاده‌ایم که بخش مهمی از جامعه وادار به تمکین شده‌اند. او در ادامه با بیان اینکه فرار مالیاتی در شرکت‌های بزرگ عمدتا به صورت بیش‌اظهاری هزینه‌ها و کم‌اظهاری درآمد‌ها خودش را نشان می‌دهد، اظهار کرد: ما حدود هزار پرونده با این مشخصات داریم که برای امسال ۲۰۰ پرونده را در دست گرفته و با گردآوری ممیزان برگزیده از استان‌های مختلف، در حال حسابرسی ویژه هستیم تا متوجه شویم کیفیت رسیدگی‌ها تا کنون چگونه بوده و با بررسی صحیح، چقدر می‌توان میزان وصولی از آنها را افزایش داد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در بخش دیگری از سخنان خود در جمع مدیران استانی وزارت متبوع، بحث توسعه هوشمند‌سازی و پیاده‌سازی دولت الکترونیک در مالیات را از جمله محور‌های کاری این سازمان عنوان کرد و گفت: ما حدود ۵۰ نقطه تماس بین مؤدی با ممیز مالیاتی را شناسایی کرده‌ایم که به خاطر ارتقای سلامت اداری و تسهیل امور خود مردم، باید به حداقل برسد. او تصریح کرد: ما گفتیم تمام این مراجعات و نقاط تماس مردم با سازمان امور مالیاتی باید در قالب پنجره واحد سازمان امور مالیاتی کشور صورت گیرد؛ در‌حال‌حاضر هم هر کس به آن مراجعه کند، تمام اطلاعات مالیاتی خود را مشاهده می‌کند.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: