کد خبر: ۲۰۶۰۸۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۶ - ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - 03 October 2022
از دیگر اهداف پرداخت وام آسان دسترسی سریع متقاضیان واجد شرایط به آن و تقویت پرداخت‌‌های خرد بود تا نیازهای عمومی جامعه تامین شود. اجرای این خواسته رئیس‌جمهوری و طرح دولتی بر عهده بانک‌‌های دولتی است؛ اما در همان ابتدای اجرای این طرح، بانک‌‌ها به‌دلیل کمبود منابع تمایلی به پرداخت وام‌‌های خرد آسان نداشتند. از این رو عدم تمکین بانک‌‌ها از این دستور، با اعتراض و شکایت مردمی مواجه شد. همین شکایت مردمی و پیگیری‌‌های وزارت اقتصاد منجر به برخورد با مدیران بانک‌‌های متخلف شد.

ایلنا : مدیر کل دفتر امور بانکی وزارت اقتصاد گفت: از ابتدای اجرای طرح پرداخت وام خرد آسان (دی ماه۱۴۰۰) تا پایان ۱۵شهریور۱۴۰۱ جمعا به بیش از ۷۹۳هزار نفر بالغ بر ۲۷هزار میلیارد تومان پرداخت شد. پرداخت وام آسان با هدف تسهیل فرآیند پرداخت یا به عبارتی هدف کاهش وثایق متعدد از اواخر سال گذشته مطرح و آغاز شد و قرار بر این بود که افراد با اعتبارسنجی بانکی و واجد شرایط بدون ضامن بتواند با سفته و فیش حقوقی و بدون سپرده‌‌گذاری به وام بانکی تا سقف ١٠٠میلیون تومان دسترسی داشته باشند.


از دیگر اهداف پرداخت وام آسان دسترسی سریع متقاضیان واجد شرایط به آن و تقویت پرداخت‌‌های خرد بود تا نیازهای عمومی جامعه تامین شود. اجرای این خواسته رئیس‌جمهوری و طرح دولتی بر عهده بانک‌‌های دولتی است؛ اما در همان ابتدای اجرای این طرح، بانک‌‌ها به‌دلیل کمبود منابع تمایلی به پرداخت وام‌‌های خرد آسان نداشتند. از این رو عدم تمکین بانک‌‌ها از این دستور، با اعتراض و شکایت مردمی مواجه شد. همین شکایت مردمی و پیگیری‌‌های وزارت اقتصاد منجر به برخورد با مدیران بانک‌‌های متخلف شد. علاوه بر فرآیند پرداخت تسهیلات خرد آسان، صف‌‌های طولانی وام ازدواج شکایت مردمی را در پی داشته‌ است.‌ از این رو اخیرا بسته تسریع و تسهیل پرداخت وام ازدواج اخیرا به شبکه بانکی ابلاغ شد و قرار بر این شد از زمان تکمیل مدارک متقاضیان تا ١٠روز پس از آن وام قرض‌‌الحسنه به حساب زوجین متقاضی واریز شود یعنی مدت انتظار دریافت وام ازدواج به‌طور قانونی باید به ١٠ روز کاری کاهش پیدا می‌‌کرد.

قربان اسکندری، مدیر کل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد درباره آخرین وضعیت پرداخت وام آسان و وام ازدواج به متقاضیان اظهار کرد: آمار تسهیل در پرداخت تسهیلات خرد از ابتدای اجرای طرح (دی ماه۱۴۰۰) تا پایان ۱۵شهریور۱۴۰۱ جمعا بیش از ۷۹۳هزار نفر بالغ بر ۲۷هزار میلیارد تومان توسط بانک‌‌های دولتی، قرض‌الحسنه و خصوصی شده بوده‌‌ است.

او با بیان اینکه میانگین هر فقره تسهیلات گفته‌شده مبلغ ۳۴میلیون تومان است، ادامه داد: در این طرح وزارت اقتصاد برای اولین‌بار در نظام بانکی فرآیند پرداخت تسهیلات تا سقف یکصد میلیون تومان را تسهیل کرد. البته باید توجه داشت به آن معنی نیست که هر شخصی می‌‌تواند بدون داشتن شرایط لازم و کافی نسبت به اخذ تسهیلات اقدام کند.

مدیر کل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد گفت: همچنین از ابتدای سال جاری تا پایان شهریورماه بیش از ۴۸۵هزار نفر فقره جمعا بالغ بر ۶۷هزار میلیارد تومان تسهیلات ازدواج دریافت کرده‌اند. این درحالی است که در کل سال۱۴۰۰ جمعا بالغ بر ۸۰هزار میلیارد تومان تسهیلات ازدواج پرداخت شده است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: