کد خبر: ۲۰۵۹۲۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۴ - ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - 24 September 2022
شاهین چراغی /کارشناس ارشد بازارسرمایه

وضعیتی که هم اکنون در حال تجربه آن هستیم، مانند دخالت دولت از سال ۹۲ تا ۹۶ است؛ دقیقا زمانی که دولت درگیر مذاکرات برجام شد. کسری بودجه‌ای که وجود داشت، تورم بالا در بازار‌های کالایی و رکود سنگین در بازار سرمایه. هم‌اکنون این شرایط در حال تکرار است؛ اما با تفاوت چندبرابری نقدینگی.

در این راستا به وضعیتی دچار هستیم که با توجه به طولانی‌شدن مذاکرات و ابهامات پیرامون آن و همچنین تورم جهانی، مجددا بازار سرمایه کشورمان دچار رکود شدید شده است. تورم جهانی و نوسانات نرخ محصولات کامودیتی‌محور و همچنین بحران گاز که در اروپا ایجاد شده، اثرات روانی بر بازار گذاشته است و به نظر می‌رسد امسال، سال پرمشکلی باشد؛ اما اگر راه‌حلی متناسب با شرایط برای سال آینده پیدا شود، در بازار جهانی شاهد آرامش و آغاز رکود نسبی خواهیم بود.

البته بورس بیشتر از اینکه متاثر از عوامل خارجی باشد، درگیر متغیرهای داخلی است. در این راستا باید دید بانک مرکزی نرخ بهره بین‌بانکی را روی چه رقمی اعلام می‌کند و حجم بالای نقدینگی چگونه کنترل می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود که اگر بانک مرکزی نتواند نقدینگی را کنترل کند، اثری چندبرابری نسبت به سال‌های گذشته در بازارسرمایه خواهد گذاشت و به نوعی باید گفت، با ابرتورم روبه‌رو خواهیم شد و اگر این نقدینگی وارد بازارها نشود، بخش عظیمی از اقتصاد فلج می‌شود.

بانک مرکزی با در نظر داشتن استراتژی مناسب می‌تواند، هم حجم نقدینگی و هم نرخ بهره و تورم را کنترل کند؛ چراکه چنین رویه‌ای برای کنترل نقدینگی پاسخگوی کشور نیست. نقطه توقف باید وجود داشته باشدکه البته موضوعی قابل بحث برای نیمه دوم سال است.

باید گفت با این سیاست‌ها متاسفانه بازار سرمایه درگیر رکود شدید می‌شود؛ اما به محض اینکه بانک مرکزی نرخ ارز و بهره را به حد تعادل برساند، قطعا این فرآیند بازار را در مسیر تحرک قرار می‌دهد و خوشبختانه درباره بازار خودرو تصمیمات خوبی گرفته شده که در مجموع، تاثیرات مثبتی ایجاد کرده است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: